Hamilelikte Sabah Bulantısı

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hamilelikte Sabah Bulantısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamilelikte Sabah Bulantıları
  Çoğunlukla hamile kadınların üçte biri, hamileliklerinin ilk döneminde iç bulantısı ya da istifrağ problemi yaşar.
  İç bulantısı genellikle 6. hafta sıralarında başlar fakat zaman zaman ilk 4 hafta süresince de görülebilir.Sonraki takip eden ayda daha da şiddetlenir.

  Bu problemi yaşayan hamile kadınların ortalama olarak %50'si 14. hafta sonunda şikayetleri yok olur fakat geri kalan %50'lik kesimde bu durum hamilelik boyunca zaman zaman tekrar edebilir.


  Hamilelik boyunca mide bulantısına ve istifrağa neden olan etmenler nelerdir?


  Hiç bir uzman hamilelikte ortaya çıkan iç bulantısının nedenleri konusunda kesin bir bilgi ve yargıya sahip değildir; fakat buna neden olan faktörler vücudumuzda oluşan birçok fiziksel değişimin bir bileşiminden kaynaklanıyor olabilir.

  Bu muhtemel sebepler neler olabilir?

  Hamileliğin ilk döneminde, plasentada sinsityotrofoblast hücrelerden salgılanan glikoprotein yapısındaki hormon seviyesinin hızlı bir şekilde yükselmesi. Bu hormonun iç bulantısını nasıl tetiklediği hiç kimse tarafından bilinmemekle birlikte, iç bulantısının artma dönemi ile bu hormonun seviyesinin yükseldiği dönem aynıdır. İç bulantılarına sebep olduğu düşünülen diğer bir hormon ise yine hamileliğin ilk dönemlerinde artan östrojen hormonudur.


  Kokulara karşı oluşan hassasiyet. Yeni hamile bir bayan için önünden geçtiği bir kebapçıdan burnuna gelen kokulardan kebabın içindeki bütün malzemelere kadar hepsinin tek tek duyumsaması onun için çok da yabancı olmayan bir durumdur. Bu hassasiyet yüksek seviyedeki östrojenin bir sonucu olabilir.


  Sahte karın ağrısı. Bazı kadınların sindirim sistemleri hamileliğin hamileliğin başındaki değişimlere karşı daha hassastır.
  Sabah bulantılarının B vitamin eksikliğinden kaynaklandığını duymuşsunuzdur. B6 vitamini takviyesi yapılması hamile kadınlarda bulnatıları rahatlatıyor gibi görünebilir fakat bu onlarda vitamin eksikliği olduğunu ortaya koymaz.


  B6'nın neden faydalı olduğu bilinmemekle beraber, gebeliğin başlarında vitamin takviyesi yapılmasının sabah bulantılarını engellediğini ortaya koymuştur. Fakat bunun nedenleri de bilinmemektedir.


  Bazı araştırmalar çoğu hamile kadının hamilelik döneminde yaşadıkları iç bulantıları ve kusmalarını strese bağlı olarak ortayan çıkan psikolojik bir tepki olarak ortaya koymuştur.
  Kaynak: Anademi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelikte Sabah Bulantısı Forum Tarih
Hamilelik Öncesi Ve Hamilelikte Diş Sağlığı Ağız ve Diş Sağlığı 30 Ocak 2012
Hamilelikte Dengeli Beslenme Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2012
Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Olan Zararları Nelerdir? Gebelik ve Annelik 28 Aralık 2011
Hamilelikte pilates yapılırmı? Gebelik ve Annelik 15 Aralık 2011
Hamilelikte Kilo Alımına Dikkat Gebelik ve Annelik 10 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş