Hamilelikte hormonların etkisiyle başa çıkabilirsiniz

'Gebelik ve Annelik' forumunda NeslisH tarafından 24 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Hamilelikte hormonların etkisiyle başa çıkabilirsiniz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bir an sakin ve mutlusunuz, saniyeler sonra ise karamsar ve parlayan bir şeytan haline dönüşüveriyorsunuz. Tüm bunları yaşamanıza neden olan hormonlarınız, aynı zamanda sağlıklı bir hamileliğin işareti. Hamileliğinizde hem fiziğinizi hem de duygularınızı etkileyen hormonlar ve ne işe yaradıklarıyla ilgili bilgiler sayesinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Hamileliğin oluşumundan birkaç gün sonra hormon seviyelerinizle birlikte siz de değişmeye başlarsınız. Öncelikle fiziksel değişiklikler kendini gösterir; göğüslerdeki gerginlik ve mide bulantıları gibi... Bunlardan sonra da ruh halinizde dalgalanmalar başlar. Hamilelik döneminde yaşanan hormon değişiklikleri inanılmayacak kadar büyük boyuttadır ve tüm bedeninizle birlikte ruh halinizi de etkilerler. Ağlama krizleriniz, sinirli çıkışmalarınız bir tek hormona bağlanamaz, büyük bir olasılıkla pek çok hormon sizi farklı yönlerde etkilediği için bu dalgalanmaları yaşıyorsunuz. Bazı kadınlarda ise hamilelik hormonları sükunete ve büyük bir cinsel iştaha yol açabilir. Sonuçta hamilelik hormonlarının ve belirtilerinin tamamı, bebeğinizin sağlıklı geliştiğinin önemli bir göstergesidir. Eğer hazırlıklı olursanız sıkıntılarınıza da daha kolay katlanırsınız. Hamilelik boyunca yaşadığınız sıkıntılara hangi hormonların neden olduğunu ve bu hormonların ne işe yaradıklarını öğrenmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

  Mide bulantısı hissedebilirsiniz
  Nedeni: Human chorionic gonadotrophin (HCG) hormonu. Bu hormon, hamileliğin ilk dönemlerinde hayati önem taşır. Yeni döllenmiş yumurtayı çevreleyen ve daha sonra plasentaya dönüşecek olan hücreler tarafından salgılanırlar. İlk 3 aydan sonra HCG hormonu salgılanması azalmasıyla mide bulantıları da azalır. Bu yüzden hamilelik bulantılarının yüzde 90'ının HCG'den kaynaklandığı fikri kabul görür. Diğer hormonların da bulantı etkisi olabilir, bu yüzden kimi anne adayları 9 ay boyunca bulantı çekerler.

  Tıbbi açıklama: Yumurtlama döneminde, yumurtayı sarmalayan doku, "corpus luteum"u oluşturur. Corpus luteum, yumurtlamadan regl görmeye kadar geçen dönemde progesteron ve östrojen salgılar. Eğer yumurta döllenmezse, corpus luteum ortadan kalkar ve siz de regl görürsünüz. Ama eğer hamilelik oluşursa, yani yumurta döllenirse HCG hormonu salgılanmaya başlar ve corpus luteum'a hormon salgılamaya devam etmesini haber verir. Bu sayede regl görmezsiniz ve hamilelik devam eder. HCG hormonu, sadece hamilelikte salgılanır, bu yüzden hamileliğin kesin olarak saptanmasını da HCG sağlar. Regliniz sadece 1 hafta gecikse bile en basit test, HCG hormonu seviyesinin yüksekliği ile hamileliğinizi onaylayabilir, önümüzdeki 2 ay boyunca HCG, giderek artan oranlarda salgılanır, hamileliğin 13. haftasından itibaren de yavaş yavaş azalır. Çünkü bu dönemden sonra hormon üretimini, yeni oluşan plasenta, yerine getirmeye başlar.

  Neden iyidir?: HCG, hamileliğinizin ilk 3 ayında, hamileliğin sürebilmesi için gereklidir.

  Neden sıkıntı yaratır?: Çünkü mide bulantısına neden olur.


  Çok canlı ve neşeli hissedebilirsiniz (Her açıdan!)
  Ancak aynı zamanda bel ağrısı da duyabilirsiniz. Bu durum, libido yüksekliğini az da olsa gölgeleyebilir.

  Nedeni: Östrojen hormonu, östrojen, vücudunuzu bebek taşımak ve emzirmek için gerekli olgunluğa getirir. Yeterli östrojen salgılanmadığı durumlarda hamileliğiniz sona erer.

  Tıbbi açıklama: İlk 3 ay boyunca östrojen salgısının büyük kısmını corpus luteum gerçekleştirir. Bundan sonraki dönemde ise plasenta, östrojen salgılar. İlk 3 ay boyunca östrojen salgısı, yumurtlamadan regl dönemine kadar olandan biraz daha fazladır. Ancak 3 aydan sonra östrojen, çok fazla salgılanmaya başlar. Normal değerin 30-50 katına kadar yükselir. Rahimdeki kaslar ile göğüslerdeki süt kanallarının büyümesine ve rahme yeterli kan gitmesine yardımcı olur. Bunun yanında eklemlerinizi de yumuşatır, özellikle de pelvisi doğuma hazırlamak için daha gevşek hale getirir. Hatta hamileliğin son günlerindeki yüksek östrojen ve buna eklenen progesteron seviyesindeki düşüşün, doğumu başlattığı düşünülür. Östrojen, cilde rengini veren pigment maddesinin de artmasına yol açar. Bu yüzden hamilelikte göğüs uçlarınızın rengi koyulaşır ve yüzünüz çillenir. Östrojenin etkisi ile cinsel açıdan da daha aktif olmayı arzulayabilirsiniz.

  Neden iyidir?: Östrojen bir steroiddir (hormon). Bu yüzden normal zamanda sentetik olarak üretilen steroidlerle tedavi yoluna gidilen astım, egzama ve artirit gibi rahatsızlıklar, anne adayına hamilelik sırasında daha az rahatsızlık verir. Rahim ve göğüslerinizin büyümesini sağlar ve doğumun başlamasında da payı olduğu düşünülür.

  Neden sıkıntı yaratır?: Eklemlerde gevşemeye yol açtığı için, özellikle akşam saatlerinde sırt ağrısı çekebilirsiniz.

  Ayak bilekleriniz şiş olabilir, kabızlık çekebilirsiniz, kendinizi perişan ve bakımsız hissedebilirsiniz.
  Nedeni: Progesteron hormonu. Yumurtlamadan hemen sonra progesteron seviyesi çok yükselir. Asıl görevi, döllenen yumurtayı barındıracak olan rahim içi dokusunun yerinde durmasını sağlamaktır.

  Tıbbi açıklama: Aynı zamanda hamileliğinizin son ana kadar devam etmesini sağlayan hormondur. İlk 12 hafta boyunca corpus luteum, daha sonra plasenta tarafından salgılanır. Vücudunuzdaki kasları rahatlatır, özellikle de rahim kaslarınızın gereksiz yere kasılarak hamileliği vaktinden önce sonlandırmasını engeller. Sindirim sistemindeki kasların da yavaşlaması ile kabızlık ortaya çıkabilir. Aynı zamanda böbreklerinizin de büyümesine yol açtığı için, özellikle geceleri daha fazla idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Dolaşımınız da yavaşladığından bacaklarınızda ve hatta vajinanızda varisler oluşabilir. Aynı zamanda tansiyonunuz düştüğü için, uzanmak ihtiyacı hissedebilirsiniz.

  Neden iyidir?: Rahminizin gereksiz kasılmalarını önler ve vücudunuzun genel olarak sakinleşmesini sağlar.

  Neden sıkıntı yaratır?: Özellikle ayak bilekleriniz akşam saatlerinde çok şişer ve geceleri uykunuz, tuvalet ihtiyacı yüzünden sık sık bölünür.


  Özellikle yürürken bacaklarınızı at tepmiş gibi hissedebilirsiniz!
  Nedeni: Relaxin hormonu. Aslında bu hormon, bütün vücuttaki eklem sıkıntılarının sorumlusu olarak görülür ve haksız yere suçlanır. Çünkü eklemlerdeki gevşemeyi yaratan asıl hormon kesinlikle östrojendir. Relaxin ise serviks etrafında salgılanır ve etkisi sadece o bölgede hissedilir, özellikle de hamileliğin ilk dönemlerinde daha çok salgılanır.

  Tıbbi açıklama: Hamileliğin başlangıcında relaxin, yeni kan damarlarının oluşumuna yardımcı olur. Böylece yeni döllenen yumurta için en uygun ortamın oluşmasını sağlar. Hamilelik geliştikçe serviksin (dölyatağı boynu) ön tarafında bulunan ve normalde sabit olan symphysis pubis (Kalça kemiklerinin önde çatı kemiği bölgesinde birleştiği çatı eklemi) adlı eklemin gevşemesini sağlar. Bu sayede bebeğiniz pelvisten daha kolay çıkarak dünyaya gelir. Symphysis pubis ekleminiz gevşedikçe, pubik (Karnın ön bölümünde, kalça kemiğinin alt kenarı ile dış cinsel organların üst kenarı arasında kalan kıllarla kaplı bölge) kemiğinizde keskin sancılar duyabilirsiniz. Eğer ağrılara dayanamıyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

  Neden iyidir?: Bebeğin normal yolla doğumunu kolaylaştırır.

  Neden sıkıntı yaratır?: Pubik bölgesinde ağrı hissine neden olur. Bu nedenle yüksek topuklu ayakkabılarınız üzerinde, gece boyunca dans etme arzunuzu ertelemeniz gerekir. Bir de zorlu sporlar yapmaktan malısınız.  Doğum başladı hissine kapılabilirsiniz
  Nedeni: Oxytocin hormonu. Saatlerce süren doğum sancılarına katlanmanıza yardım eder.

  Tıbbi açıklama: Oxytocin, hamilelik boyunca beyinde bulunan hipofiz bezi tarafından salgılanır. Ancak progesteronun rahatlatıcı etkisi sayesinde oxytocin, vaktinden önce rahmin kasılmasına yol açmaz. Özellikle doğuma yaklaşan dönemde rahim hücreleri oxytocine karşı çok hassas bir hal alırlar. Ancak doğumun başlaması ile oxytocin seviyesi zirveye tırmanır ve doğum sancıları ortaya çıkar.

  Neden iyidir?: Doğumun gerçekleşmesini sağlayan hormondur. Doğumdan sonra emzirirken salgılanan oxytocin, göğüslerinizden süt gelmesine yardımcı olur. Bebeğinizin her meme emişinde oxytocin salgılanır ve süt üreten hücrelerin etrafındaki kaslar kasılarak, süt, meme başından dışarı çıkar.

  Neden sıkıntı yaratır?: Doğum sancıları çok acı verici olabilir. Ancak aylardır beklediğiniz bebeğinize kavuşacağınızı düşünürseniz, az da olsa rahatlarsınız.  Yorgun ve seksilikten çok uzak hissedebilirsiniz
  Nedeni: Prolaktin hormonu. Emzirme hormonu olarak da adlandırabiliriz. Prolaktin de hamilelik boyunca hipofiz bezi tarafından giderek artan oranda salgılanır. Ancak yüksek seviye-erdeki östrojen salgısı, göğüslerinizin doğumdan önce süt salgılamasını önler.

  Tıbbi açıklama: Doğumla birlikte östrojen seviyesi düşünce, prolaktin de göğüslere etki etmekte serbest kalır. Böylece süt, salgılanmaya başlar. Sütün tam anlamıyla gelmesi için doğumdan itibaren 2-3 gün geçmesi gerekebilir.

  Neden iyidir?: Emzirdiğiniz sürece prolaktin seviyeniz yüksek kalır. Emzirdikçe de prolaktin artar. Emzirmeye ara verirseniz sütünüz azalır. Bu yüzden bebeğiniz acıktıkça onu emzirin ki bebek büyüdükçe ona yetecek kadar sütünüz olmaya devam etsin.

  Neden sıkıntı yaratır?: Prolaktin, cinsel arzularınızı söndürür. Ancak aynı zamanda doğumun yorgunluğu ve uykusuzluk da cinsellikten uzaklaşmanıza sebep olduğu için, hangisinin daha suçlu olduğunu bilmek zordur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelikte hormonların etkisiyle Forum Tarih
Hamilelik Öncesi Ve Hamilelikte Diş Sağlığı Ağız ve Diş Sağlığı 30 Ocak 2012
Hamilelikte Dengeli Beslenme Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2012
Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Olan Zararları Nelerdir? Gebelik ve Annelik 28 Aralık 2011
Hamilelikte pilates yapılırmı? Gebelik ve Annelik 15 Aralık 2011
Hamilelikte Kilo Alımına Dikkat Gebelik ve Annelik 10 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş