Hamilelikte Gizli Şeker Tehlikesi!

'Gebelik ve Annelik' forumunda KaRDeLeN tarafından 23 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hamilelikte Gizli Şeker Tehlikesi! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamilelikte gizli şeker tehlikesi!


  Hamilelik döneminde aşırı kilo alan, karnı fazla büyüyen ve iri bebek taşıyan kadınların mutlaka gizli şeker taraması yaptırması gerekiyor.

  Hamilelik döneminde aşırı kilo alan, karnı fazla büyüyen ve iri bebek taşıyan kadınların mutlaka gizli şeker taraması yaptırması gerekiyor. Hamilelerde gizli şeker oranının yüzde 8.5`lere ulaştığına dikkat çeken Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç . Dr. Ercan Aygen , fark edilmeyen gizli şekerin, bebekte ciddi sağlık problemlerine sebep olduğunu belirtti. Doç . Dr. Aygen gebelikte gizli şeker olarak bilinen `Gestasyonel Diyabetes Mellitus`un, kadınlarda ilk kez gebelik döneminde ortaya çıktığını kaydetti.

  Doç . Dr. Aygen , `Hamile kadınlardaki aşırı kilo, anne adayının karnının büyük olması ve bebeğin iriliği gizli şeker için ipuçları vermektedir. Ailesinde diyabet hastası bulunan, gereğinden fazla kilolara sahip hamile kadınlar mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır` dedi. Gizli şekerden şüphelenilen hamile kadınların, hamileliğin 24 ve 28`inci haftaları arasında glikoz yükleme testi yaptırmalarının, bebeğin sağlığı açısından son derece önemli olduğu da vurgulandı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelikte Gizli Şeker Forum Tarih
Hamilelik Öncesi Ve Hamilelikte Diş Sağlığı Ağız ve Diş Sağlığı 30 Ocak 2012
Hamilelikte Dengeli Beslenme Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2012
Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Olan Zararları Nelerdir? Gebelik ve Annelik 28 Aralık 2011
Hamilelikte pilates yapılırmı? Gebelik ve Annelik 15 Aralık 2011
Hamilelikte Kilo Alımına Dikkat Gebelik ve Annelik 10 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş