Hamilelikte Folik Asitli Multivitamin

'Gebelik ve Annelik' forumunda Dine tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hamilelikte Folik Asitli Multivitamin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Özgür Deren, gebeliğe hazırlık ve gebelikte folik asit içerikli multivitamin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.


  Prof. Dr. Deren, yaptığı açıklamada, gebelikte bebeğin tek besin kaynağının annesi olduğuna işaret ederek, annelerin hem kendileri, hem bebekleri için eksiksiz beslenmesinin önem taşıdığını dile getirdi.

  "Gebeliğe hazırlık ve gebelikte folik asit içerikli multivitamin tercih edilmeli" diyen Deren, komple multivitamin kullanımı ile annenin artan ihtiyaçlarının hepsi karşılanırken, bebeğin sağlıklı gelişiminin de sağlandığını ifade etti.

  Bebeğin bedensel ve zihinsel olarak sağlıklı gelişiminin, annenin hamilelik süresince yeterli ve dengeli beslenmesiyle mümkün olacağına dikkati çeken Deren, "Anne adayının hamileliğe hazırlanırken ve hamileliği süresince yeterli ve dengeli beslenmesi erken doğum, düşük bebek ağırlığı, zihinsel gelişim geriliği veya sakat doğum riskini azaltır" dedi.

  Hamile Türk kadınları arasında yapılan bir çalışmaya da işaret eden Deren, bu çalışmada, hamilelerin yüzde 50'sinde demir ve B vitamini, yüzde 72'sinde çinko eksikliği, yüzde 74'ünde ise folik asit eksikliği saptandığını anlattı.

  Deren, komple multivitamin kullanılmasının bebekte oluşabilecek "nöral tüp defekti (omuriliğinin yeterince gelişmemesi, bu bölümün açıkta kalması)" ve diğer birçok doğumsal anormallik riskini azalttığını da kaydetti
  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş