Hamilelikte Aşermek

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hamilelikte Aşermek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamilelikte Aşermek


  [​IMG]  Hamileliğin en güzel yanlarından biri de canınızın istediği bir yiyeceği ne pahasına olursa olsun eşinizin ya da sevdiklerinizin sizin için onu bulup temin etmeye çalışmasıdır. Ele kolay geçirilmeyecek bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekir. İsteyebildiğiniz kadar isteyin. Kış mevsiminde çilek aşerseniz bile mutlaka çilek sizin ayağınıza gelir. Eh artık biraz tatsız da olsa idare etmek zorunda kalırsınız.
  Peki neden hamilelik döneminde özellikle gıda maddelerine karşı bir istek, arzu meydana gelir. Bunun aslında oldukça basit bir açıklaması var. Hamilelik ilk 3 aylık döneminde vücut bebeği korumak ve onu büyütebilmek için bir takım hormonları salgılamaya başlar. Bunlardan en önemlisi östrojen hormonudur. Östrojen hormonunun vücutta hızlı salgılanmasıyla birlikte bebek için aslında bir kalkan oluşuyor demektir. Bu kalkan annenin aldığı gıdaların bebeğe zararlı olup olmadığını tespit eder. Bulantı ve kusmalar bu sebeple faydalıdır. Hatta gereklidir diyebiliriz. Çünkü bulantı sebebi, vücutta bebek için zararlı olan toksik maddelerin birikmesidir. Kusma yolu ile de bu toksik maddeler vücuttan dışarı atılır. Koku alma mekanizması daha hızlı çalıştığı için bebeğe zararlı olan kokulara karşı anne hemen duyarlılık gösterir ve bu kokunun bulunduğu ortamdan hızla uzaklaşmak ister. Örneğin sigara içmeyen anneler özellikle bu ilk 3 aylık hassas dönemde sigara dumanına karşı daha duyarlıdırlar. Sigara içen annelerin ise bebeğe neler çektirdiğini siz düşünün.
  Aşerme ise biraz daha ilginçtir. Bebeğin gelişimi için gerekli besinleri, anne yedikleriyle temin etmek zorundadır. Mutlaka çevrenizde aşerme ile ilgili ilginç hikayeler duymuşsunuzdur. Kimi ağaç kabuğu, kimi kibrit çöpü, kimi toprak, kimi duvardaki kireci aşerer. Aslında bu istek duyulan maddelerin içindeki kimyevi bileşenler, embriyo için gerekli yapılardır. Tabi her ne kadar “aşerdi, bırakın yesin” demek doğru değilse de bu maddelerin aslında bebeğin ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir. Bu gibi normal olmayan aş ermelerde bebeğin neye ihtiyacı olduğunu bir doktor kontrolünde tanımlamak en doğrusu olur.
  Hamilelikte ve emzirme döneminde bebeğinizle birlikte yemek yediğinizi unutmayın.


  alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelikte Aşermek Forum Tarih
Hamilelik Öncesi Ve Hamilelikte Diş Sağlığı Ağız ve Diş Sağlığı 30 Ocak 2012
Hamilelikte Dengeli Beslenme Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2012
Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Olan Zararları Nelerdir? Gebelik ve Annelik 28 Aralık 2011
Hamilelikte pilates yapılırmı? Gebelik ve Annelik 15 Aralık 2011
Hamilelikte Kilo Alımına Dikkat Gebelik ve Annelik 10 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş