Hamilelikde Tuzlu Yiyen Annenin Çocuklarını Ne Gibi Riskler Bekliyor?

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_inci tarafından 22 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Hamilelikde Tuzlu Yiyen Annenin Çocuklarını Ne Gibi Riskler Bekliyor? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gebelik ve emzirme döneminde tuzlu gıdalarla beslenen annelerin çocukları gelecekte tansiyon hastalığı riski taşıyor

  [​IMG]


  KAYSERİ - Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Tekol, Dünyada 1 milyar kişiyi etkileyen ve yılda 7 milyon kişinin ölümüne neden olan tansiyon hastalığının insanların yiyeceklerine tuz koymaları sonucu ortaya çıktığını belirtti.  Bugüne dek yiyeceklerine tuz koymayan çok sayıda topluluk bulunduğunu, bu topluluklarda tansiyon hastalığı görülmediğini ifade eden Tekol, şöyle devam etti:

  “Kendi ortamlarında tuzsuz beslenen ve tansiyonları normal olan dişi deney hayvanlarına gebelik ve emzirme dönemlerinde tuzlu yiyecekler verildiği takdirde bunların yavrularının ileri yaşlarda tansiyonlarının yükseldiğini görülmüştür. Hayatın ilk dönemlerinde beyin ve böbreklerde meydana gelen bozukluklarda da tuzun etkisi olabileceği yönünde kanıtlar elde edilmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar ve gözlemler, hayvanlardan elde edilen bu sonuçların insanlar için de geçerli olduğunu kanıtlamıştır.”


  Tekol, bu konudaki bilimsel makalesinin ABD’deki “Birth Defects Research” adlı dergide yayımlandığını belirterek, “Bu nedenle annelerin gebelik ve emzirme dönemlerinde tamamen tuzsuz beslenmesi tansiyon hastalığının ortadan kaldırılabilmesi için şarttır. Bunun için tuzsuz ekmek ve salça tüketilmesi, yemekler pişirilirken tuz katılmaması gerekir” diye konuştu.

  Prof. Dr. Yalçın Tekol, tuzun mide kanseri, kalp ve böbrekler üzerinde olumsuz etkileri bulunduğunu, astım ve halk arasında “kemik erimesi” olarak bilinen osteoporozun kötüleşmesine de neden olduğunu sözlerine ekledi
  Alıntı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelikde Tuzlu Yiyen Forum Tarih
Hamilelikde Egzersiz Gebelik ve Annelik 12 Aralık 2011
Hamilelikde Cilt Bakımı - Hamilelere Cilt Bakımı Önerileri Gebelik ve Annelik 15 Kasım 2010
Hamilelikde Kendinizi Annelige De Hazırlayın. Gebelik ve Annelik 18 Ekim 2010
Hamilelikde Uyku Düzeni Ve pozisyonları Hakkında Bilgi Gebelik ve Annelik 16 Ekim 2010
Hamilelikde Annenin Psikolojisi !! Gebelik ve Annelik 6 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş