Hamilelikde Annenin Psikolojisi !!

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_inci tarafından 6 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Hamilelikde Annenin Psikolojisi !! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Annelik, nasıl bir psikoloji[​IMG]

  Şüphesiz ki her anne çocuğunu yetiştirme konusunda bazı temel içgüdülere sahip. Fakat fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimi için bazı tamamlayıcı bilgilere de ihtiyaç duymalısınız. Beslenmesi, bakımı, sağlığı, becerileri, iletişimi ve kişiliği gibi sorumluluk duyduğunuz her konuda onunla beraber kendinizi de geliştirmelisiniz. Bu bilgileri günlük yaşamda nasıl kullanacağınız hakkında kendinizi baskı altında hissetmeyin. İçinizden geldiği gibi hareket edin. Onun nasıl geliştiğini anlamanız, ihtiyaçlarına yardımcı olmanız, aranızdaki karmaşık etkileşimi çözer. Unutmayın ki, desteğiniz ve sevginiz en az beslenmesi kadar önemli.
  Bebeğinizle bağ kurmak ise sizin için çok özel bir süreç. Bedeninizin yakınlığın hissedecek, kokunuzu tanıyacak, kendini güvende hissedecek… Ne söylediğiniz fark etmeksizin, onunla konuşun. Mutlaka sesinize karşılık verecek. Yeni bir şeyler yapmaya çabaladığında ise onu bu yönde geliştirin.  Annelik rolüne alışmak zor! Hayatınızdaki değişiklikler normal zamanlarda bile zor karşılanacakken, doğum sonrası daha zor hale gelir. Bazı durumlarda günlük yaşamla başa çıkmakta zorlanabilir, doğum sonrası depresyonu yaşayabilirsiniz. Rahatsızlığın şiddeti hafif ve kısa sürebilir ya da çok ağır ve uzun süreliye kadar değişiklik gösterebilir.
  • Hafif ve kısa depresyon, bebeğinizin doğumundan sonra üç ya da dört gün içinde görülebiliyor ve kendiliğinden geçiyor.
  • Ağır depresyon geçiren anneler ise yorgun ve gergin olabiliyor, hatta korku ve umutsuzluk hissedebiliyorlar. Ayrıca iştahlarında ve uyku düzenlerinde de değişiklikler görülüyor.
  Ailenizden ve arkadaşlarınızdan gelecek her türlü destek, özellikle eşinizin anlayışlı durumunuzun daha çabuk ve kolay geçmesini sağlar. Bu dönemde ayrıca profesyonel yardıma da ihtiyacınız olabilir. Çekinmeyin! Gidin ve ne gerekiyorsa alın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelikde Annenin Psikolojisi Forum Tarih
Hamilelikde Tuzlu Yiyen Annenin Çocuklarını Ne Gibi Riskler Bekliyor? Gebelik ve Annelik 22 Ekim 2010
Hamilelikde Egzersiz Gebelik ve Annelik 12 Aralık 2011
Hamilelikde Cilt Bakımı - Hamilelere Cilt Bakımı Önerileri Gebelik ve Annelik 15 Kasım 2010
Hamilelikde Kendinizi Annelige De Hazırlayın. Gebelik ve Annelik 18 Ekim 2010
Hamilelikde Uyku Düzeni Ve pozisyonları Hakkında Bilgi Gebelik ve Annelik 16 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş