Hamilelik ve Kızamıkçık

'Gebelik ve Annelik' forumunda SeLeN tarafından 30 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hamilelik ve Kızamıkçık konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kızamıkçık nedir - hamilelikte kızamıkçık - hamilelikte kızamık geçirmek - kızamığın hamileliğe etkileri - hamilelikte geçirilen kızamık nelere sebep olur


  Halk arasında kızamıkçık olarak bilinen "rubella"; bulaşıcı, ense ve kulak arkasında bezeler yapan, döküntülü, genellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde geçirilen ateşli bir virus hastalığıdır. Bu hastalık, hamilelik döneminde geçirildiğinde ise, bebekte ciddi sorunlara neden olmaktadır.


  Kızamıkçık tüm dünyada görülebilen bir hastalıktır. Görülme sıklığı ilkbahar aylarında artar. Kızamıkçığın bulaşıcılığı, kızamıktan daha azdır ve kızamıktan çok daha hafif seyreder. Kızamıkçık virusu solunum yolu aracılığı ile duyarlı kişilere bulaşır. Döküntülerin başladığı dönemde hastaların bulaştırıcılığı maksimumdur. Hastalık geçirildikten sonra kişide kalıcı bir hasar bırakmaz.

  Kızamıkçık geçiren kişilerin çoğunda ömür boyu bağışıklık sağlanır ve bir daha bu hastalığa yakalanmaz. Hastalığın kuluçka süresi 14-22 gündür. Yani kişi hasta bir bireyle temas ettikten 14-22 gün sonra belirtiler ortaya çıkar.

  Kızamıkçık enfeksiyonuna hamilelik döneminde, özellikle de ilk trimesterda maruz kalmak, düşüklere ve organların gelişmemesi nedeniyle bebekte sakatlıklara neden olmaktadır. Genellikle, bebekte görme ve işitme kaybına, kalp ve kafa anomalilerine ya da zihinsel geriliğe yol açtığı bilinmektedir.

  Çocuk yapmayı düşünen tüm anne adayları, hamile kalmadan önce bir kan testiyle kızamıkçık geçirip geçirmediğini tespit ettirmelidir. Eğer hastalık daha önce geçirilmediyse, anne adayının mutlaka aşılanması gerekmektedir. Kızamıkçık önlenebilen bir hastalıktır ve önlemenin tek yolu aşılamaktır. Aşı temel olarak cilt altına 1 kez yapılmaktadır ve aşı sonrasında kalıcı bağışıklık gelişmektedir. Aşı uygulandıktan sonra en az 3 ay süreyle hamile kalmamaları önerilir. Çünkü aşı virüsü de plasentayı geçebilmektedir. Aşının hemen sonrasında hamile kalmanın zararları konusunda, sakatlık ya da ölüm gibi net bir bilgi yoktur. Ayrıca, bağışıklık sistemi zayıf veya aşı içeriğine alerjisi olanlara da aşı yapılmamalıdır.

  Hamile kaldıktan sonra kızamıkçık taraması yapılan ve bağışıklığı olmadığı saptanan kadınlarda ise aşı yapılamaz. Böyle bir durumda kişi hamileliği süresince kızamıkçık geçiren kişilerden uzak durmalıdır. Özellikle ilk 3 ay, yenidoğan bebekler ve kreşlerden, döküntülü hastalık geçiren çocuklardan uzak durmalı, doğumdan hemen sonraki aylarda da aşısını yaptırmalıdır.

  Kızamıkçık virüsü, boğaz, kan ve idrarda tespit edilebilmektedir ve dolayısıyla virüs hasta kişinin burun ve boğazında bulunur. Hastalık burun ve boğaz salgıları ile doğrudan temas ya da hasta olan kişinin öksürük ve hapşırmasıyla havaya yayılan virüsler yolu ile bulaşır.


  Belirtiler

  -Orta şiddette ateş
  -Baş ağrısı
  -Boyun ağrısı
  -Eklem ağrıları
  -Kulak arkasında bezeler
  -Döküntü
  -Halsizlik
  -İştahsızlık
  -Öksürük


  Kızamıkçığın bilinen bir tedavisi yoktur. Tek yapılacak şey bu virüsten korunmaktır. Bu da aşı ile sağlanmaktadır. Eğer hamileliğin 3 ile 10. haftaları arasında anne kızamıkçık geçirirse, yapılan testler sonucunda hamileliğin sonlandırılması söz konusu olmaktadır. Daha sonraki haftalarda geçirilecek enfeksiyonda da sakatlıklar ve anomaliler mümkündür.

  Bütün bunlara önlem olarak yapılması gereken, tüm kız çocuklarının okul öncesinde aşılanmasıdır. Eğer bu yapılmadığı taktirde, hamilelik planlı yapılmalı ve 3 ay öncesinden bu plana aşı dahil edilmelidir.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelik Kızamıkçık Forum Tarih
Hamilelik Belirtileri Nasıl Olur Gebelik ve Annelik 24 Eylül 2012
Hamilelik Boyunca Kaç Kilo Alınmalıdır Gebelik ve Annelik 29 Ağustos 2012
Hamilelik Belirtileri Nelerdir Gebelik ve Annelik 12 Ağustos 2012
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar Gebelik ve Annelik 12 Ağustos 2012
Hamilelik Belirtileri Nasıl Başlar Gebelik ve Annelik 12 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş