Hamilelik sonrası bakımlar

'Güzellik & Bakım' forumunda Dine tarafından 31 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hamilelik sonrası bakımlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamilelik fizyolojik bir süreç olmasına rağmen narin bayan vücudunu zorlar. Hamilelik sırasında ve sonrasında uygulanacak özel bakımlar vücudun eski sağlıklı formuna kavuşması için gereklidir.

  Hamilelik sırasında gözle görülmeyip rahatsızlık oluşmadığı sürece farkedilmeyen ancak beklenen değişimler vardır. Örneğin aaaabolizma hızı kalp ritmi kan dolaşımı bağırsak düzeni mide salgısı... Diğer tarafta ise hamile bayanın vücudunda her zaman gözlemleyebildiği değişimler vardır. Örneğin kilo artışı deformiteler bacaklarda şişme varis ödem ciltte gerginlik çatlaYasak kelimear lekeler...

  Hamilelikte vücut ağırlığında 10-15 kg artış beklenir. Bunun üzerinde alınan kilolar sağlığı riske edebildiği gibi doğum sonrası da verilmesi güç olur. Bölgesel yağlanma değişen hormon profili ile ve azalmış fiziksel aktivite ile birlikte artış gösterir. Beraberinde selülit gelişimi de gözlenebilir.
  Vücut yağ oranı bioanaliz ile saptanabilir.
  Yağlanmanın arttığı bölgelerde (örneğin bacakların üst kısmı) ve özellikle karın bölgesinde ciltte gerginlik başlar. Yeterli ve uygun cilt bakımı sağlanamaz ise ciltte kalıcı çatlaklar meydana gelir. Bayanlarda gözlenen çatlakların %78'i ilk hamilelikte oluşmaktadır. Çatlama ile birlikte ortaya çıkan ince tabaka cildin yapısını oluşturan proteoglikan glikoprotein kollajen elastin ve retikülin içeren bir katmandır. Önce pembe-mor renkli zikzaklar şeklindedir sonra gün geçtikçe beyazlaşır sedef rengi olabilir.

  Yüz cildinde ise özellikle alında yanaklarda oluşan ve üst dudakta kloazma (melasma) adı verilen hiperpigaaaasyonlar görülebilir. Bunlar artan melanosit aktivitesine bağlı ortaya çıkan ciltten koyu renkli lekelerdir. Pigment yalnızca epidermiste bulunur. NorYasak kelime kremler ve ev bakımları ile giderilemez.

  Dolaşımın zorlanmasına ve hareket kısıtlılığına bağlı ödem vücutta ve özellikle bacaklarda ağırlık hissine aktivite zorluğuna neden olur. Venöz damarlarda (kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarlarda) genişlemeler hatta cilt yüzeyinde belirginleşmeler başlar. Bu genişlemiş damarlar (varis) eğer erken safhada tedavi edilmezler ise zamanla daha da genişler ve ileri dönemde tek çözüm cerrahi müdahale olur.

  Hamilelik sonrası oluşabilen sağlık ve estetik kaygılara yol açan bu durumlardan kurtulmak istediğinizde size özel çözümleri birlikte belirleyebilmemiz için ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelik sonrası bakımlar Forum Tarih
Hamilelik ve doğum sonrasında saç dökülmesine dikkat! Gebelik ve Annelik 11 Kasım 2009
Hamilelik Sonrası Meme Dikleştirme Ameliyatı Güzellik & Bakım 18 Ekim 2009
hamilelik sonrası egzersiz yapın Gebelik ve Annelik 22 Ağustos 2008
Hamilelik Belirtileri Nasıl Olur Gebelik ve Annelik 24 Eylül 2012
Hamilelik Boyunca Kaç Kilo Alınmalıdır Gebelik ve Annelik 29 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş