Hamilelik için en uygun zaman nedir?

'Gebelik ve Annelik' forumunda Dine tarafından 16 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hamilelik için en uygun zaman nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Kadınların bir yılda hamilelik şansı en fazla ne zamandır?


  Prof. Dr. Aydın Arıcı sorularımızı cevaplıyor... Kadınların bir yılda hamilelik şansı en fazla ne zamandır? Özel gün hesaplanabilir mi?

  Bir yılda hamilelik şansı, 35 yaşından genç kadınlarda kabaca % 80'dir. O nedenle 35 yaşından genç çiftlerde bir yıldan önce hamilelik oluşmamışsa paniğe kapılmamalarını tavsiye ediyoruz çünkü % 80'i hamile kalır. Ancak hamile kalamayan % 20'sinde testler yapılarak bir sorun var mı yok mu tespit edilir ve tedaviye geçilir.


  Birinci yılda alınabilecek bazı tedbirler vardır. Bunlar hamilelik şansının yüksek olduğu günlerde özellikle cinsel ilişki gerçekleştirilmesi. Eğer 28 günde bir adet gören bir kadınsa normal olarak 14. günde yumurtlama olmasını bekleriz. Yumurta maalesef sadece 24 saat yaşayabilir. Bu süre içerisinde spermle buluşursa embriyo haline geçer ve bebek gelişir. Spermle buluşamamışsa kendiliğinden yok olur. Sperm ise kadın vücudunda, iyi sperm parametreleri varsa ilişkiden sonra 48 saat kadar yaşar. Hatta çok iyi sperm parametreleri varsa ve ortam da uygunsa bu süre 72 saate kadar çıkabilir. Yani 14. gün gibi bir yumurtlama bekleniyorsa, bunu biz adetin başladığı günü birinci gün kabul ederek sayıyoruz. Bu da demek oluyor ki, adetin ilk gününden sonra 14. gün en çok beklenen yumurtlama günüdür. Sperm de 48 saat yaşadığına göre. Biz kabaca 10. günden itibaren gün aşırı ilişkiyle hamilelik şansının en yüksek seviyeye ulaşacağını tahmin ediyoruz.
  Erkekler için böyle bir zaman var mı?

  Erkeklerde pek fazla kısıtlama yok çünkü sperm üretimi sürekli devam ediyor. Spermin içinde sıvı kısmının da oluşması gerekiyor. Bu yüzden, tahminen, gün aşırı yapılacak ilişkilerde erkek en uygun kombinasyonu üretebiliyor. Bir erkek laboratuvarda sperm tahlili yaptıracaksa 2-3 günlük bir cinsel perhizden sonra sperm örneği vermesini tavsiye ediyoruz. Çünkü bu iki günlük perhizden sonra en uygun sperm profilini ölçebiliyoruz. Daha sık yapılacak ilişkide sperm hacmi ve sayısı azalır. Çok ara verilirse de spermin hareketliliği azalır. Dolayısıyla gün aşırı yapılacak ilişki hamilelik açısından en uygunudur. Sperm sayısı zaten çok iyi olan bir erkekte bu sürenin bir önem yok. Bu sıklıkla ilişki gerçekleştirilmesi, sperm sayısı sınırda olan erkekler için geçerli.
  Önceden yapılan kürtajın doğurganlığa etkisi var mı?

  Kürtaj her ameliyat gibi belirli oranda risk taşır. Kürtajın yol açtığı riskler; rahim içinde yapışıklıklara sebep olması, enfeksiyon, kanama ve rahmin delinmesi olarak sıralanabilir. Bunlar tabii ki nadir gerçekleşen riskler. Örneğin rahim delinmesi çok düşük bir riskken enfeksiyon biraz daha yüksek bir olasılığa sahiptir. Ancak günümüzde antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Kanama, içeride parça kalmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yapışıklıklar ise ancak uzun vadede anlaşılabilir. Kürtajın doğurganlık üzerinde belli bir riski vardır ama gayet iyi bir şekilde yapılmış kürtajın bir etkisi yoktur. Öte yandan yapılan her kürtajda bu risk vardır. Yani üç kere kürtaj yaptıran bir kadın, her operasyonda bu riskle karşı karşıya gelir. Ancak sayının artması öncekilere göre daha fazla risk yaratıyor anlamına gelmez.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelik için uygun Forum Tarih
Hamilelikte Oluşan Çatlakları Önlemek İçin Neler Yapılabilir? Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2011
Mutlu Bir Hamilelik için neler yapmalıyız Gebelik ve Annelik 30 Eylül 2010
Hamilelikten Dolayı Şişlik İçin Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler Şifalı Bitkiler 27 Ağustos 2009
Sağlıklı bir hamilelik dönemi için Anne adayı da spor yapar Gebelik ve Annelik 31 Ekim 2008
Bilinçli Bir Hamilelik Dönemi İçin... Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş