Hamilelik Belirtileri Nasıl Olur

Eylül

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hamilelik Belirtileri Nasıl Oluyor

Hamilelik Belirtileri Nasıl Anlaşılır


Gebelik rahim içinde yerleşmesiyle trofoblast hücreleri tarafından HCG adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Hamilelik belirtilerine bakıldığında herkese göre farklılık gösterebilir ancak bazı kesinleşmiş belirtileri de göz önünde bulundurmak gerek.

Hamilelik belirtileri her kadında farklılık göstermesinin yanında belirtileri ortaya çıkış zamanı çoğu kadında aynıdır. Hamile bir kadının hormonlarında Beta HCG denilen hormonun yükselmesi söz konusudur.

Bunlar arasında en belirgin belirti adet gecikmesidir. Anne adaylarının adet dönemlerinde normalin aksine, açık renkte bir kanamayla karşılaşmaları normal adet süreci olmadığı için hamilelik ihtimali oldukça yüksektir.

Hamilelik belirtileri arasında en belirgin özelliklerden bir diğeri ise göğüslerdeki hassasiyet. Göğüslerde şişme, ağrı, dokunulamayacak derecede hassaslık ve acı hissedilmesine neden olabilir.

Hamileliğin erken dönemlerinde hissedilen belirtilerden biri de mide bulantısıdır. Genellikle hamileliğin ilk haftasında görülerek, beklenmedik, aşırı mide bulantısıyla beraber bir anda kusma durumu söz konusu olabilir.

Erken hamilelik belirtileri arasında kendini hızlıca gösteren belirtilerden biri de aşırı yorgunluk ve uyku halidir. Her zaman uyuduğunuz saatten daha erken uykunuz gelebilir ve sabahları uyanmak zorlaşır. Çabuk yorulmanıza ve halsizleşmenize sebep olabilir.
 

Üst