Hamileliğin zor dönemini atlatmak için

#1
Sponsorlu Bağlantılarİşte uzmanlardan hamilelik dönemindeki kramplarla ilgili öneriler...

Bir kadının en hassas ve bir o kadar da güzel dönemi olan hamilelik döneminde yaşanan bazı sorunlar, hamileliğin keyfine gölge düşürebilir. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ebru Öztürk, hamilelik döneminde görülen bacak kramplarının pek çok kadının sorunu haline geldiğini belirtti. Öztürk konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Hamilelik döneminde, özellikle ilk aylarda gebelik hormonlarının etkisi sebebiyle bulantı, yorgunluk ve aşırı uyku hali, baş ağrıları, özellikle son dönemlerinde artan kabızlık, hemoroid, mide yanması, bel ağrısı, sık idrara çıkma ve bacaklarda kramplar, varisler, karında ve göğüste çatlaklar, nefes almada zorluk gibi şikayetler görülebilir. Bacak krampları ise, özellikle 24'üncü haftadan itibaren başlayan sık karşılaştığımız problemlerden biridir. Gebeleri daha çok geceleri rahatsız eder. Bacak krampları zaman zaman aniden uykudan uyanmalara neden olabilir.”

Magnezyum eksikliğine dikkat

Gebelikte kramp oluşumuna sebep olarak kalsiyum ve magnezyum eksikliğinin gösterildiğini açıklayan Dr. Öztürk "Ayrıca gebelikte büyüyen uterusun toplar damar sisteminde yarattığı baskı ve buna bağlı oluşan dolaşım problemleri de kramp oluşumunda önemli bir etkendir. Gün içi yorgunluk, fazla ayakta kalma, aşırı kilo alımı ve varisler bacak kramplarını artırmaktadır. Kalsiyum açısından zengin dengeli beslenme, çeşitli egzersizler gibi yöntemlerle krampların hafifletilmesi mümkündür. Çoğu zaman kalsiyum ve magnezyum içeren ilaç takviyesi de yapılabilmektedir" dedi.

İşte önlemler

Dr. Ebru Öztürk hamilelik döneminde görülen ba cak kramplarının giderilebilmesi için şu önerileri sıraladı:

Uzun süre ayakta kalmamalı,

Otururken ayağın altına yükseklik konulmalı,

Yatmadan önce ılık duş almalı,

Sol yana yatmalı,

Varis var ise mutlaka varis çorabı kullanılmalı,

Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalı,

Aşırı kilo alınmamasına dikkat edilmeli. Kramplar genelde lohusalık döneminde hafifler ve sonrasında da geçer. Kramp girdiği zaman ise baldır üzerine sıcak bir havlu koyup, bacağı yukarı kaldırmak ve ayak parmaklarını yukarı doğru germek rahatlatıcıdır.
 

Üst