Hamileliğin ilk ve son 3 ayında oruç sakıncalı !!

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Hamileliğin ilk ve son 3 ayında oruç sakıncalı !! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamileliğin ilk ve son 3 ayında oruç sakıncalı !!

  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, hamilelikte oruç tutulması ile ilgili görüşlerini şöyle anlatıyor;

  "Oruç tutan gebeler öncelikle kan şekerinde düşmeye bağlı halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabilirler" diyor.

  Anne adaylarının oruç tutması sağlık sorunları olduğu zaman riskli hale gelebiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “Gebeler kan şekerinin düşmesi ve vücut sıvısının azalmasına meyillidirler” diyor.

  Dr. Fıçıcıoğlu, hamilelikte oruç tutulması ile ilgili şunları söylüyor:
  “Oruç, annenin kendi sağlığı ve taşıdığı bebeğin sağlıklı gelişimi açısında çeşitli riskler taşır. Oruç tutmayı planlayan hamilelerin, bu riskleri göz önünde bulundurarak karar vermelerini tavsiye ediyoruz. Yaz aylarında oruç tutuluyorsa sıvı kaybını azaltmak için dışarı mümkünse çıkılmaması önerilir. Anne adayı sahura mutlaka kalkmalı ve dengeli bir şekilde gıdalarını almalıdır. Ancak oruç tutmak isteyen hamile kadınların, hamileliğin sonunda kaza orucu şeklinde tutmaları hem kendileri hem de bebek açısından çok daha olumlu olacaktır.”

  Tansiyon hastası gebeler risk taşır…
  Hamileliğine rağmen oruç tutmak isteyenlerin mutlaka doktoruna danışması gerektiğini ve risk taşıyıp taşımadığını öğrenmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Fıçıcıoğlu, eğer bir sorun yoksa yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:
  “Dengeli beslenme prensipleri oruç tutan anne adayları için de geçerlidir. Bu dönemde beslenme mönüsü, anne ve bebeğin ihtiyaçlarını en iyi miktarda karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Ancak oruç tutulduğunda düşmüş kan şekerine bir tepki olarak oluşan yağ hücresi yıkımı ve buna bağlı kanda biriken keton adlı maddelerin bebeğe geçtiğinde onun beyinsel gelişimini nasıl etkileyeceği de tam olarak belli değildir. Bu nedenle hamileliğin ilk ve son üç aylarında oruç tutulmamasını tavsiye ediyoruz. Hamileliğinde şeker hastalığı ortaya çıkmış veya tansiyon problemi olan gebelerin de oruç tutmaları sakıncalıdır.

  Oruç tutan hamilelere sık sık ve bol su içmeleri önerilir. Ramazanda oruç tutan hamilelerin düzenli sıvı da alamamaları tansiyonda düşmeye ve bayılmaya neden olabilir. Özellikle yaz ayları başta olmak üzere herhangi bir zamanda oruç tutulması vücudun enerjiden yoksun kalması yanında sıvıdan da yoksun kalmasıyla anne adayında halsizlik, bayılma hissi gibi durumlara neden olacak, haftalık alınması gerekli kilo miktarı alınamayabilecek ve idrar yolu enfeksiyon riskini artacaktır.”

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamileliğin ayında oruç Forum Tarih
Hamileliğin 2. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır? Gebelik ve Annelik 12 Kasım 2011
Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir Gebelik ve Annelik 5 Ocak 2012
İkiz Hamileliğinin 9 İşareti Gebelik ve Annelik 27 Nisan 2009
Hamileliğin zor dönemini atlatmak için Gebelik ve Annelik 12 Şubat 2009
Ramazan Ayında Okunması Gereken Dua Dualarımız Dua paylaşımları 11 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş