Hamilelerin Güvenlik Kapılarından Geçmesi Sakıncalımı ?

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Hamilelerin Güvenlik Kapılarından Geçmesi Sakıncalımı ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamilelerin Güvenlik Kapılarından Geçmesi Sakıncalımı ?

  Binaların girişindeki güvenlik kapılarının radyasyon içermediğini savunan Prof. Dr. Faruk Buyru, bu sebeple erişkin, bebek ya da rahim içindeki fetuslara zararı olmadığını söyledi

  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, yanlış bilindiği için anne adaylarının bebeklerine bir zarar geleceği endişesiyle alışveriş merkezleri, hastaneler gibi artık hemen hemen her kurum ve kuruluşta bulunan güvenlik noktalarından geçmediklerini belirtti.

  Prof. Dr. Buyru, oysa bu girişlerin sanıldığı gibi bir zararı olmadığını, hamilelerin alışveriş merkezi, hastane gibi binaların girişindeki güvenlik noktalarından rahatlıkla geçebileceklerini dile getirerek, binaların güvenliği için konulan bu cihazların aslında x-ray cihazı olmadığını kaydetti. Buyru, şunları kaydetti:
  “Güvenlik kapıları radyasyon içermediği için erişkin, bebek ya da rahim içindeki fetuslara zararı yoktur. Bazı yanlış bilgi ve inanışlar var. Güvenlik noktalarının zararlı olduğu ve hamilelerin geçmemesi gerektiği şeklindeki bilgi, bu yanlışa bir örnek. Valizlerin ve çantaların kontrolünü yapan cihazlar x-ray cihazlarıdır. Halbuki kapılarda insanların geçtiği cihazlar sadece manyetik alanın kapanmasına dayanan yöntemle çalışıyor. Yani radyasyon içermiyor. Üzerinizde metal bir cisim varsa manyetik alanı kapatıp ötmeye başlıyor.”

  Buyru, cep telefonu, bilgisayar monitörü ve televizyon gibi, çok düşük düzeyde radyasyon içeren cihazların zararlı olduğu bilgisinin de yanlış olduğunu anlattı.

  Cep telefonu, bilgisayar ve normal monitörlerin çok düşük düzeyde radyasyon içerdiklerini, bebek açısından ortaya konulmuş zararları bulunmadığını dile getiren Prof. Dr. Buyru, anne adaylarının röntgen ve tomografiden uzak durması gerektiğinin altını çizdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelerin Güvenlik Kapılarından Forum Tarih
Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler Gebelik ve Annelik 4 Şubat 2014
Hamilelerin bisiklete binmesi tehlikeli mi? Gebelik ve Annelik 10 Mart 2010
hamilelerin yeni trendi=) Komik Resimler 10 Mayıs 2009
İlgi Gören Hamilelerin Çocukları Daha Sağlıklı Oluyor Gebelik ve Annelik 31 Ekim 2008
Hamilelerin kaçınması gereken yiyecekler Gebelik ve Annelik 31 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş