Hamilelerin bisiklete binmesi tehlikeli mi?

'Gebelik ve Annelik' forumunda Dine tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hamilelerin bisiklete binmesi tehlikeli mi? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Gebelikte bisiklete binilip binilemeyeceği konusunda bilimsel veri bulunmuyor. Ancak uzmanlar, tüm egzersiz çeşitlerinde olduğu gibi hamilelikte bisiklete binme konusunun da abartılmaması gerektiği görüşünde.

  Anne adayının sağlıklı ve fit olmasının çok önemli olduğunu belirten Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü Dr. Alper Mumcu, "Bunun da tek yolu düzenli ve gebelik için uygun olan egzersizleri yapmalarıdır. Gebeliğin erken dönemlerinde eğer düşük riski, kanama gibi sorunlar yoksa bisiklete binilebilir ancak önemli olan bu aktiviteyi gebe olduğunu unutmadan ve vücudun limitlerini zorlamadan yapmaktır" diye konuştu.

  Dr. Mumcu, "Gebelik ilerledikçe vücut ağırlığı artacak, denge merkezi yer değiştirecek ve dolayısı ile pedal çevirmek zorlaşacaktır. Bu nedenle büyük gebeliklerde bisiklet önerilmez. Vücut dinamikleriniz çok hızlı değiştiğinden daha çabuk yorulabilir ve daha kolay susuz kalabilirsiniz. Gebelik sırasında bisiklete binmeye devam etmek istiyorsanız şu önerilere uymanızda yarar vardır" dedi ve önerilerini şöyle sıraladı:

  SINIRLARINIZI ZORLAMAYIN VE MUTLAKA KASK TAKIN
  Vücudunuzun sınırlarını zorlamayın. Yorulduğunuz anda daha fazla devam etmeden önce durun ve yeteri kadar dinlenin. Denge sağlamakta sıkıntı yaşayabileceğinizi unutmayın Yanınızda mutlaka su bulundurun ve sık sık için Mutlaka kask takın Tercihan bir kalp hızı monitörü edinin ve kalp atım hızınızın dakikada 140 atımın üzerine çıkmasına izin vermeyin Trafiğin yoğun olduğu yerlerde bisiklete binmemeye çalışın Olası bir kaza durumunda ve sonrasında bebek hareketlerinde azalma hissederseniz mutlaka doktorunuza bilgi verin Gebelik büyüdükçe bisiklete binilmesi uygun değildir Sonuç olarak gebelikte belirli bir süre daha bisiklete binmeye devam edebilirsiniz ancak buna karar vermeden önce mutaka doktorunuzun önerisini ve onayını alın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelerin bisiklete binmesi Forum Tarih
Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler Gebelik ve Annelik 4 Şubat 2014
Hamilelerin Güvenlik Kapılarından Geçmesi Sakıncalımı ? Gebelik ve Annelik 28 Kasım 2010
hamilelerin yeni trendi=) Komik Resimler 10 Mayıs 2009
İlgi Gören Hamilelerin Çocukları Daha Sağlıklı Oluyor Gebelik ve Annelik 31 Ekim 2008
Hamilelerin kaçınması gereken yiyecekler Gebelik ve Annelik 31 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş