Hamilelere Hepatit B uyarısı

'Gebelik ve Annelik' forumunda NeslisH tarafından 5 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Hamilelere Hepatit B uyarısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İZMİR (İHA) - Viral Hepatit Savaşım Derneği (VHSD) Yönetim Kurulu ve Manisa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü'nde görevli Doç.Dr. Selma Tosun, "Tüm gebeler, gebelikleri sırasında mutlaka Hepatit B tipi sarılık açısından test edilmeli" dedi.

  Doç.Dr. Selma Tosun, VHSD bünyesinde İzmir'de gerçekleştirilen gönüllü tanıtım toplantısına katıldı. Viral Hepatit'e ilişkin katılımcılara bilgi veren Tosun, "Tüm gebelerin gebelikleri sırasında mutlaka B tipi sarılık testinden geçmesi gerekir" dedi.

  VHSD Derneği'nin gizli tehlike Hepatit B konusunda halkı bilinçlendirmek için başlattıkları kampanya çerçevesinde İzmir'de gerçekleştirilen toplantıya VHSD Yönetim Kurulu Üyesi ve Manisa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü görevlisi Doç. Dr. Selma Tosun, VHSD Bölge Temsilcisi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'ndan Tansu Yamazhan ile VHSD Bölge Temsilcisi ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nden Şükran Köse katıldı.

  Türkiye'de Hepatit B'nin en çok 15-44 yaşları arasında görüldüğünü ve oranın Doğu ile Güneydoğu bölgelerinde arttığını belirten Doç.Dr. Selma Tosun, özellikle karaciğeri etkileyen Hepatit B'nin kan ve sıvı yoluyla bulaştığını söyledi. Bulaşma yollarını bilen her insanın korunma yollarını da bileceğini ve uygulayacağını ifade eden Tosun, Hepatit'in özellikle gebelik döneminde anneden bebeğine geçtiğini belirterek "Tüm gebeler gebelikleri sırasında mutlaka Hepatit B tipi sarılık açısından test edilmeli.

  Eğer anne adayları Hepatit B taşıyıcısı çıkarlarsa bebeklerine doğumdan hemen sonra yapılacak aşı ve özel koruyucu serumla bebeğin Hepatit B olması engellenmiş olacaktır" dedi.

  BERBER VE KUAFÖRLER STERİL MALZEME KULLANMALI

  Hepatit B'nin steril olmayan mikroplu malzemeler ve kişisel bakım ürünleri yoluyla bir insandan başkasına kolaylıkla geçtiğini belirten Doç.Dr. Tosun, berberlerde aynı jilet ve usturanın birden fazla kişiye kullanılması ile kuaförlerde steril olmayan manikür ve pedikür malzemelerinin farklı kişiler üzerinde kullanılmasının Hepatit B virüsünün çok sayıda insana bulaşmasına neden olduğunu söyledi.

  Hepatit B'nin çok eşlilik ve cinsel ilişki yoluyla ve steril olmayan malzemelerle yapılan dövme, piercing, kulak delme, toplu sünnet işlemleri ile de bulaşma riskinin fazla olduğunu ifade eden Tosun, taşıyıcı veya hasta bir kişiyle aynı evi paylaşanların risk grubunda olduğunu söyledi. Tosun, aşı ile Hepatit B'den korunulabileceğini ve hastalığın mevcut ilaç ve yöntemlerle tedavisinin mümkün olduğunu dile getirdi.

  Selma Tosun, dernek bünyesinde gerçekleştirdikleri etkinlik ve toplantılara vatandaşların ilgisinin az olduğunu ve halkın hepatit konusunda bilinçlenmesinin çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelere Hepatit uyarısı Forum Tarih
2011 Yazlık Hamile Kıyafetleri - Hamilelere Özel 2011 Yaz Koleksiyonu Bayan Giyimi & Bayan Modası 21 Mart 2011
Hamilelikde Cilt Bakımı - Hamilelere Cilt Bakımı Önerileri Gebelik ve Annelik 15 Kasım 2010
Kış Mevsimindeki Hamilelere Öneriler Gebelik ve Annelik 24 Ekim 2010
Hamilelere Özel Bebek Baskılı Tişörtler Bayan Giyimi & Bayan Modası 5 Temmuz 2010
Hamilelere Çeşitli Motiflerle Örgüler El Örgü Örnekleri 31 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş