HamiLeLere GüvenLi Seyahat ÖneriLeri...

'Gebelik ve Annelik' forumunda NeslisH tarafından 8 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  HamiLeLere GüvenLi Seyahat ÖneriLeri... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara - AA- Anne adaylarının, tatile gitmeden önce doktor kontrolünden geçmesi, bu konuda hekimini bilgilendirmesi, çok sıcak ya da çok soğuk bölgeleri tercih etmemeleri, mutlaka tıbbi dosyanın fotokopisini almaları ve tatil yapılacak yere yakın tam teşekkülü bir hastanenin de yerinin tam olarak öğrenilmesi gerekiyor.

  Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yaralı, anne adaylarının, loğusalık döneminde ve bebeğin yeni koşullara alışma sürecinde, sosyal yaşamdan koptuğunu ve genellikle ev içinde kapalı mekanlarda zaman geçirmek zorunda kaldığını belirtti.

  Anne adaylarının, doğum sonrası süreçte fiziken ve psikolojik olarak bazı sıkıntılar yaşayabildiğini ifade eden Yaralı, ''Doğum öncesinde tatili fırsat bilen gebeler, sağlıklı ve sorunsuz bir tatil için hekiminin önerilerini göz ardı etmemeli'' uyarısında bulundu.


  -''Hekiminizi bilgilendirmeyi ihmal etmeyin''-

  Yaralı, hamileliğin erken dönemlerinde düşük tehlikesi ve hamileliğin son haftalarında da erken doğum riski söz konusu olabileceği için, anne adaylarının, tatil planı yapmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini söyledi. Anne adaylarının, tatil tarihi hakkında doktorunu bilgilendirmesi gerektiğini vurgulayan Yaralı, ''Mutlaka, tatilin geçirileceği yere yakın mesafede, tam teşekküllü bir hastanenin olmasına dikkat edilmeli. Hastanenin tam yeri öğrenilmeli'' dedi.


  Seyahate giderken, tıbbi dosyanın bir fotokopisinin de alınması gerektiğine dikkati çeken Yaralı, ''Olası bir sorun olduğunda, hekim tarafından, bugüne kadar yapılan takiplerin ve anne adayı ile bebeğin genel sağlık durumlarının ne olduğu konusunda bilgi sahibi olması, yapılacak müdahale için çok önemlidir. Bu, müdahale için hem zaman kaybını önleyecek hem de doğru tanının ve uygun müdahalenin yapılmasını sağlayacaktır'' diye konuştu.

  Yaralı, doğum tarihinin yakın olması durumunda, seyahate gidilecek yerlerin çok uzak olmamasının uygun olduğunu belirterek, ''Özellikle erken doğum riski olan gebelerin, 30. gebelik haftasından sonra bulundukları şehirden çıkmamaları gerekmektedir. Seyahatin, bizzat olumsuz etkisi olmamakla birlikte, seyahat sırasında olabilecek lumsuzluklar önemlidir. Olası bir ters durum karşısında hem annenin hem de bebeğin hayatı tehlikeye girebilir'' uyarısında bulundu.


  -Öneriler-

  Prof. Dr. Hakan Yaralı, seyahate çıkmayı düşünen hamilelere şu önerilerde bulundu: ''

  -Hamileliğin yedinci ayından sonra, uzun yolculuktan kaçınılmalı,

  -Aşırı sıcak ve yüksek rakımlı bölgelere gidilmemeli,-Yurt dışı tatillerinde gelişmiş ülkeler tercih edilmeli,

  -Mikrobik ishale karşı sadece kapalı sular içilmeli,

  -Besin zehirlenmesine karşı dışarıda hazırlanmış salata, az pişmiş et ve mayonezli ürünler yenilmemeli,

  -Bol sıvı alınmalı ve lifli besinler tüketilmeli,-Gidilecek bölgedeki sağlık kurumlarının telefonları alınmalı,

  -Rahat, ince, hava alan giysiler ve alçak topuklu ayakkabıları giyilmeli.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - HamiLeLere GüvenLi Seyahat Forum Tarih
2011 Yazlık Hamile Kıyafetleri - Hamilelere Özel 2011 Yaz Koleksiyonu Bayan Giyimi & Bayan Modası 21 Mart 2011
Hamilelikde Cilt Bakımı - Hamilelere Cilt Bakımı Önerileri Gebelik ve Annelik 15 Kasım 2010
Kış Mevsimindeki Hamilelere Öneriler Gebelik ve Annelik 24 Ekim 2010
Hamilelere Özel Bebek Baskılı Tişörtler Bayan Giyimi & Bayan Modası 5 Temmuz 2010
Hamilelere Çeşitli Motiflerle Örgüler El Örgü Örnekleri 31 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş