Hamilelere domuz gribi aşısı 7 Aralık'ta başlıyor...

'Gebelik ve Annelik' forumunda Dine tarafından 7 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hamilelere domuz gribi aşısı 7 Aralık'ta başlıyor... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamilelere domuz gribi aşısı 7 Aralık'ta başlıyor...

  [​IMG]  Sağlık Bakanlığı hamilelere özel aşının uygulamasının aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerde ücretsiz yapılacağını, 9 yaş altı çocuklara ilk aşıdan en az üç hafta sonra ikinci doz aşı gerektiğini duyurdu. Hastalıktan ölenlerin sayısı 241 oldu.

  Sağlık Bakanlığı, hamilelere özel domuz gribi (H1N1) aşısının uygulanmasına 7 Aralık Pazartesi başlanacağını duyurdu. Bu aşı, adjuvan denen katkı maddesini içermiyor.

  Bakanlık, hastalığın hamilelerde diğer kişilere göre daha ağır seyredebildiğini ve ölüm riskinin daha yüksek olduğunu anımsatarak bütün hamilelerin aşılanma konusunda duyarlı olmasını istedi.
  Aşı ücretsiz

  Pandemi Kurulu'nun bu hafta başında aldığı son kararı uyarınca, 50 yaş altındaki herkes aşı olabiliyor. Aşılar, aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerde ücretsiz olarak yapılıyor. Bakanlık "Hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmak" dedi.

  9 yaş altı çocuklara ikinci doz aşı gerekiyor
  Bakanlık, açıklamasında, 9 yaş altındaki çocuklara, ilk dozdan en az üç hafta sonra ikinci doz aşı gerektiğini de anımsattı. Aileler, bu süreyi dolduran çocuklarını aşı kartlarıyla birlikte en yakın sağlık kurumuna götürerek ikinci doz aşılarını yaptırabilecek.

  Bu arada, Bakanlık, okullarda aşı yaptırılamayan çocukların sağlık kurumlarına götürülerek aşı olmalarının mümkün olduğunu da anımsattı.
  Ölenlerin sayısı 241 oldu

  Sağlık Bakanlığı'nın dün (3 Aralık) saat 16:30'daki açıklamasına göre, hastalık nedeniyle ölenlerin sayısı 241 oldu. Bunların üçte birinden fazlası, 85'i, 50 yaş altında ve daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişiler.

  Ölümlerin en çok görüldüğü iller Ankara (34 kişi), İstanbul (30 kişi) ve Konya (24 kişi). Hastalık nedeniyle hastanede yatan kişilerin sayısı 223. Bunların 86'sı yoğun bakımda. 62 hastaysa solunum cihazına bağlı durumda
   

Bu Sayfayı Paylaş