Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler

'Gebelik ve Annelik' forumunda Dine tarafından 1 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebek sahibi olmaya karar verdikten sonraki ilk işiniz, sağlıklı bir hamilelik sürecine hazırlanmak olmalıdır. Bunun için de, öncelikle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından randevu almalısınız. Doktorunuzun genel kontrolünden geçmeniz, sağlıklı bir hamileliğe başlamanızın ilk adımıdır.

  Hamilelik şansını arttırmak için
  Doktorunuzdan hamile kalabilirsiniz cümlesini duyduktan sonra yapacağınız ilk şey, korunmayı bırakmanızdır. Uyguladığınız korunma yöntemine göre, üreme yeteneğinin ilk haline gelmesi 0-3 ay arası sürebilir. Hamile kalmak için en uygun dönem ise, iki adet arası 28 gün süren kadınlarda, kanamanın başladığı ilk günden itibaren 12. ve 15. günler arasıdır. Hamile kalma şansınızı arttırmak için düzenli cinsel ilişki sürdürmelisiniz. Üreme şansınızın yüksek olduğu haftada, her gün ya da gün aşırı ilişkiye girmelisiniz. Bu ilişki sıklığıyla cinsel yaşamını sürdüren çiftlerin 6 ay içinde hamilelik şansı, yüzde 50’dir.

  Erkekler de doktor kontrolünden geçmeli
  Doktorunuz, yalnızca anne adayının değil, baba adayının kan grubu haricinde soy geçmişiyle ilgilenir. Eğer kromozom anomalileri gibi genetik bir risk sözkonusu ise genetik danışmanlık veren birimlere yönlendirebilir. Ayrıca bazı çiftlerin soy geçmişi, etnik ve ırk özelliklerine göre taşıyıcılık taraması yapılmasını gerektirebilir. Taşıyıcılığın hamilelik öncesi belirlenmesi otozomal resessif denilen genetik hastalıklar hakkında bilgi verir. Bu bilgilere göre hamileliğin planlaması yapılabilir ya da hamilelik sırasında oluşabilecek risklere karşı önlem alınabilir.

  Hamilelik öncesi yapılması gereken aşılar
  Bağışıklık saptanmadıysa
  • Hepatit B
  • Kızamıkçık (Rubella)
  • Tetanos
  • Toksoplazma
  • Suçiçeği aşılarını mutlaka yaptırmalısınız.
  Ancak Rubella (Kızamıkçık) aşısı, canlı virüslerden yapıldığı için, aşı tarihinden sonraki 3 ay sonra bağışıklık kazanıp kazanmadığınızı gösteren testten olumlu sonuç aldıktan sonra hamile kalmanız gerekiyor.

  9 ay...Belki ilk birkaç haftasını fark etmediğimiz bebeğimizin anne karnındaki varlığını öğrenir öğrenmez ilk yaptığımız hesap; doğum tarihidir. Ama pek çok anne adayı için uzun bir tarihtir; 9 ay... Bu günlerin, haftaların, ayların geçip de bebeğinizi kucağımıza alacağınız anın çok uzakta olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa günler geçer ve siz de bebeğinize kavuşursunuz. Önemli olan bu süreci hem bebeğinizin hem de sizin sağlıklı ve huzurlu geçirmenizdir. İşte bu yüzden olası sağlık sorunlarınızı düşünmek için hamile kalmayı beklememek gerekiyor.

  Bir uzman başvurun
  Hamile kalmadan önce bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak son derece önemli. Çünkü uzman sizdeki ve eşinizdeki olası sorunları irdeler ve gerekirse tedavi eder. Muayene sırasında şu aşamalardan geçeceksiniz.

  Muayenenin birinci aşaması
  Muayenenin ilk aşamasında, doktorunuz size bazı sorular sorar. Doktorunuz sorularla sizi ve yaşam biçiminizi öğrenmeye çalışacaktır. Mesleğinizden, yaşınıza kadar yönelttiği soruların amacı, hamilelik sürecinde risk olup olmadığını belirlemektir. Örneğin ileri yaşlarda hamile kalanların, genç yaş yaştakilere göre riski yüksektir. Kadınlardaki bazı jinekolojik hastalıklar ve enfeksiyonlar hamile kalmayı güçleştirdiği ya da hamilelik sırasında düşüklere yol açması nedeniyle doktorunuz jinekolojik öyküyü detaylandırır.

  Uzmanınız, ayrıca kadının özgeçmişinde geçirdiği hastalıklar, var olan hastalık ve kullanmak zorunda olduğu ilaçlar, geçirdiği ameliyatlar, alerji durumu, adet düzeni, genital enfeksiyon ve yapısal anomali varlığı, bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklar vb. gibi durumlar hakkında bilgi alır.

  Sorular arasında daha önce yaşanmış hamilelikler ve sonuçları da vardır. Daha önce yaşanmış sorunların tekrarlama ihtimalini değerlendirir. Ayrıca daha önce bebeğiniz varsa doğum kilosundan, doğum şekline kadar bir dizi soru yöneltir. Eğer daha önceki hamilelik öykünüzde bir takım sorunlarla karşılaşmışsanız, onların nedenlerine yönelik araştırma yapacaktır.

  Aile hikayesinde kromozom anomalileri hakkında da (Down sendromu gibi) bilgi alır. Risk görülen çifti, genetik danışmanlık alması için yönlendirilir. Hamile kalmadan önce risklerini bilen çiftler gerekirse koryon villus (göbek kordonundan kan alınması işlemi) örneklemesi ve amniosentez (Amniyo sıvısından örnek alınması işlemi) gibi hamilelikte yapılan tanı testlerine kendilerini hazırlayabilirler.

  Muayenenin ikinci aşaması
  Bu aşama, jinekolojik muayene yapılır. Ultrason aracının da kullanıldığı bu muayeneyle üreme organlarının sağlıklı olup olmadığı araştırılır. Normal bir muayeneden farkı yoktur. Bu muayenede vajinal ve pelvik enfeksiyonlar yönünden araştırma yapılır. Ayrıca ultrasonografi ile rahim ve yumurtalıklar incelenir. Genel sağlığı ve hamileliği etkileyecek; miyom, kist gibi oluşumların olup olmadığına bakılır. Muayene sırasında 1 yıl içinde pop smear testi yaptırılmamışsa muayene sırasında akıntı örneği alınarak incelemeye gönderilir. Muayenenin sonunda, boy ve kilo ölçümünüz yapılır.

  Muayenenin 3. aşaması
  Bilinen herhangi bir hastalığı olmayan kişilerden aşağıdaki rutin testler istenir.
  • Tam kan sayımı
  • Tam idrar tetkiki
  • Anne ve babanın kan grupları
  • Toksoplazma ile ilgili testler
  • Rubella (kızamıkçık) ile ilgili testler
  • Hepatit B ile ilgili testler
  • Kan şekeri ölçümü: Günümüzde, açlık kan şekeri yerine, 50 gram glukoz ile tarama testinin yapılması tercih ediliyor.
  Eğer farklı şikayetleriniz varsa; örneğin adetlerinizde düzensizlik söz konusu ise, prolaktin ve tiroid hormonlarını da içeren detaylı hormon tetkiki gerekebiliyor. Bu incelemeler sonrasında, eğer bir sorun varsa, doktorunuz sizi yönlendirecektir.

  Enfeksiyon Taraması
  Enfeksiyon hastalıklarının taraması son derece önemlidir. Örneğin, Hepatit B taşıyıcı annenin bebekleri doğum sonrası uygun şekilde aşılanmazsa bu bebeklerin kronik Hepatit B taşıyıcı olma ihtimali yüksektir ve bu bebeklerin yüzde 25’ i karaciğer hastalığı nedeniyle kaybedilir. Bu nedenle hamilelikte yapılması sakıncalı olan Hepatit B, Rubella (kızamıkçık), Varisella (suçiçeği) aşılarının hamilelik öncesinde testlerine bakılarak yapılmasında fayda var. Yine hamilelik öncesi Gonokok, Sifilis, HIV (AIDS), Hepatit C, Toxoplazmozis, CMV taramaları da yapılır. Risk taşıyan kişiler tüberküloz (Verem) yönünden de incelenir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamile kalmadan önce Forum Tarih
Hamile Kalmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Gebelik ve Annelik 19 Aralık 2010
HamiLe KaLmadan Önce Aşı Yaptırmak Gebelik ve Annelik 8 Aralık 2008
Sigara ve alkolün hamileliğe zararları nelerdir? Gebelik ve Annelik 27 Aralık 2015
Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler Gebelik ve Annelik 4 Şubat 2014
2013 Hamile Kabanları - 2013 Hamile Kaban Modelleri Bayan Giyimi & Bayan Modası 29 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş