Hamidiye Köyü Çatalzeytin Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hamidiye Köyü Çatalzeytin Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hamidiye köyü bilgileri - hamidiye köyü resimleri - hamidiye köyü tanıtım  Hamidiye, Kastamonu ilinin Çatalzeytin ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  93 harbi sonrasında Batum ve Artvin civarından göç ile yerleşen gürcü halk,2.Abdülhamit'İn Hamidiye alaylarından esinlenerek ve Osmanlı egemenliğine dahil olduklarından olsa gerek köye Hamidiye ismini Vermişlerdir.Köyün tüm halkı Gürcü'dür.Sonradan her ne kadar evliliklerinde Türk halk ile kaynaşmışlarsa da özlerindeki Gürcülüğü hiç kaybetmemiş,yaşayışları,konuşmaları,yemekleri,kült ürel ve sosyal daha bir çok özelliği halen ilkinki orijinalliğini kaybetmemiştir.Köy ilk kurulduğunda tek bir mahalle (Atmeydanı Mahallesi)olarak kurulmuştur.Sonraları gerek nufusun çoğalması ve gerekse Artvin'den göçün devam etmesi nedeniyle köyün civarına dağılarak mahalleler kurulmuştur. şu an 4 mahalle bulunmakta,ve bu dört mahallede de 10 dan fazla soy(sülale)bulunmaktadır.2004 yılında 125. kuruluş yılı olarak şenliklerle kutlamış olan Hamidiye Köyü Kastamonu'da faaliyetleri konusunda ilklerle anılan köylerin ilkidir.Y.kaplan/2008
  Kültür

  Köyde belirli olmayan zaman aralıklarında Hamidiye Köyü Derneği tarafından düzenlenen şenlikler yapılmaktadır. Bu şenlikler genellikle yaz aylarına denk gelmektedir. Köyde Gürcü göçmenler yoğunluktadır. Gürcülerin ve Kastamonu insanının gelenek ve göreneklerini gözlemleyebilirsiniz.

  Köyde yapılan yemeklerden önemli birisi ise phallobiya'dır (fasülye ve karalahana karışımı). Bunun dışında tüm Gürcü yemekleri de sofraları süslemektedir.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 95 km, Çatalzeytin ilçesine 9 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 55
  1997 57
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamidiye Köyü Çatalzeytin Forum Tarih
Hamidiye Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Hamidiye Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Hamidiye Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Hamidiye Köyü Hakkında Bilgi Gölcük Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Hamidiye Köyü Hakkında Bilgi Erfelek Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş