Hamdiköy Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hamdiköy Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Merkez Hamdiköy Köyü - Hamdiköy Köyü Hakkında Bilgiler - Hamdiköy Köyü Resimleri  Hamdiköy, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün kurucusu Hamdi bey dir. Köy adını bu beyin adından almıştır. Hamdi bey, Avşar beyidir. Osmanlı Avşarları bozguna uğrattığında beylerinin bir kısmını belli yerlere iskana zorlamış ve zorunlu olarak iskan edilmiştir. zorunlu iskana tabi tutulan Avşar beyi Hamdi bey de köyün şimdiki yerine iskan edilmiştir. Beraberinde getirdiği yardımcılarından bir kısmınada Yukarı hamdi diye bilinen yere yerleştirmiştir. Köy halkı öz be öz Avşar dır. Benim dinlediğim eski köy yaşlılarından köy tarihinin 1865 Derviş Paşanın zorunlu iskana tuttuğu tarihten biraz daha eski olduğudur. Malumunuz Avşarlar 1619 dan beri hep isyan halinde olmuşlardır. Bu nedenle de kesin yerleşim tarihi hakkında belli bir tarih söylemek zordur.

  Kültür

  Köyün kültürü çevre köylerden farlılık göstermez. Eski giyim kuşamda halen halk folklor oyuncularının giydiği üçetek dedikleri ve üç parçadan oluşan parlak kumaştan yapılmış elbiselerin giyildiği bilinmektedir. Günümüze bu giyim kuşam kalmamıştır.Çok göç veren köylerdendir.Bunun etkisi ile halkın yaşamında eskiye göre farklılıklar oluşturmuştur. Eski yaşlıların söylediği türkülerle bu günkü kırşehir yöresinin sanatçılarının söylediği türkülerin söyleyiş biçiminin aynı olduğu görülmektedir. Köyde okuma-yazmaya çok önem verilmiştir.Okuma-yazma oranı %100 dür. Köyden göç edenlerin halen Ankara da bir dernekleri vardır. Bu dernek yoluyla kendi köy halkı hakkında sürekli bilgi sahibi olmaktadırlar. Düğün,ölüm gibi olaylarda dernek vasıtası ile iletişimde bulunmaktadırlar. Yaz aylarında tatillerini geçirmek için bir kısım insanlar kendi köyü olan Hamdi köyü tercih etmekedirler. Gelenek ve göreneklerinini yaşatmaya çalışmaktadırlar. Bunlardan birkaçı, kurban kesmek özellikle kırklar ziyaretine,ölenlerin arkasından kuran okutmak ve yemek vermek gibi geleneklerini köyde sürdürmeye çalışmaktadırlar.

  Coğrafya

  Çorum merkezine 23 km uzaklıktadır. Köy Ankara-Samsun yolu üzerindedir. Duble olan bu yol köyün iki mahallesinin direk ana yola bağlantısını kesmiş, Yol bağlantısı, Y.Hamdi mahallesindedir. Diğer iki mahallenin direk ana yola bağlantısı her ne hikmetse yol yapanlar tarafından kesilmiş, ya da dikkate alınmamıştır. Evinin karşısındaki tarlasından traktörle evine gitmek isteyen kişi 3 km. gidip tekrar 3 km geri dönerek evine geelebilmektedir. Köy Koparan boğazının ovaya açılan yüzünde yerini alır.Ova bir köydür.Coğrafi güzelliği vardır.En şirin köylerden biridir. Koparan ve Yenihayat dereleri bu köyden geçmektedir. Akarsu böylarında yaprakları suya değen söğüt ağaçları köye ayrıca bir güzellik verir.Bundan 15 sene öncesine kadar köyün içerisinden suyu bol olan bir çay geçmekteydi ancak yeni hayat borajı yapımı dolayısıyla çay kurumak üzeredir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisinde de olmakla birlikte karadenizle iç anadolu iklimi arasında bir geçiş gibidir. Yağış en fazla bahardadır. Sonbahar yağışı azdır ancak;büyük önem taşır. Tahıl ekiminde bu yağışı önemilidir.Kış aylarında zaman zaman kar yağışlarının yoğun olduğu da görülmektedir. Yazları yağış yok denecek kadar azdır. Kısmen sıcak geçer.

  Nüfusu:

  2000:153
  1997:169


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak hayvancılık azdır. Ekonominin temelini tarım oluşturmaktadır. Sulu ve susuz tarım yapılmaktadır. Sulu tarım az olduğu için genelde tarımda Buğday ekimi önem taşır. Ankara gibi kentlerde yaşayan köy halkının bir kısmı, yaz aylarında gelerek kendi tarlasının ürününü hasat ettirmekte ve aile bütçelerine katgı sağlamaktadırlar.Devletin tanıdığı imkânlar ölçüsünde şeker pancarı da ekilmektedir. Meyve ve sebzecilik yok denecek kadar azdır.Meyvecilik yok denebilir. İnsan gücüne dayalı tarım çok azdır.Genelde tarım makinalaşmıştır. İnsan gücü ile işlenecek ürünler için dışarıdan işci getirilmektedir. El sanatları yoktur.

  Muhtarlık

  Seçim Yılı MUHTAR

  2004 İSA Bekkaya

  2009 HAYATİ SELBEŞ

  Altyapı bilgileri

  Köyde, Jandarma Karakolu yeni yapıldı. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyde 1185 sayılı Tarım Kredi Kooperatifi vardır.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamdiköy Merkez Çorum Forum Tarih
Merkezi sinir sistemi kısaca Genel Sağlık 25 Nisan 2014
Anadolu’nun çeşitli toplumların merkezi olmasının nedenleri nelerdir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Ben Merkezli Hikaye Nedir Özellikleri Nelerdir Masallar-Hikayeler-Destanlar 12 Kasım 2013
Merkezi Sinir Sistemi Görevleri Nelerdir Genel Sağlık 9 Kasım 2013
Ağırlık Merkezi Ne Demek Fizikte Ağırlık Merkezi Nedir Konu Dışı Başlıklar 12 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş