Hamdibey Köyü Demirköy Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hamdibey Köyü Demirköy Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demirköy Hamdibey Köyü - Hamdibey Köyü Hakkında - Hamdibey Köyü Tanıtımı - Hamdibey Köyü Resimleri  Hamdibey, Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: TURAN ÜSTÜNEL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (288) 681 56 11

  Cep Telefonu:
  0 (535) 864 47 36

  Tarihi

  Çok eski yıllara dayalı hamdibey diye bir kaymakam vardı demirköy ilçesinde.Ve köyümüzün ismi hamdi bey olarak yani kaymakamın ismi köyümüzü verilmiştir.

  Trulya köyü geçmişi eski roma, daha sonra bizans dönemine dayandığı tahmin edilmektedir. Yoğun olarak Rumların ve Bulgarların yaşadığı Yıldız havzasında Trulya kasabasında yoğun olarak Rum'lar yaşamaktaydı. Trulya kasabası ekonomik, sosyal ve dini etkinlikler açısından bölgenin en ileri yerleşim merkezi olduğunu görmekteyiz. Bu tezimizi doğrulayan başlıca faktörler Trulya kasabasında çok büyük bir kilise, iki manastır ve iki su değirmeni bulunmasıdır. Bunu destekleyen ekonomik gelişmişlik burada yaşayan Rum tüccarların istanbuldan küçük gemilerle getirdikleri ticari malların aypalos iskelesinden(iğneada civarında)istifade ederek, öküz ve manda arabaları vasıtasıyla naklettikleri malları, Trulyadaki dükkân ve depolarında depolayarak çevre köylere, hatta şu anda bulgaristan hudutları dahilinde kalan bölgelere pazarladıklarını ve bölgenin ticari erkini ellerinde bulundurduklarını biliyoruz. Bizi bu sonuca getiren faktörlerin başında yaşanan mekanların iki ve üç katlı taş ve ahşaptan yapılan çağının en güzel mimari eserleri olarak karşımıza çıkmaktadır. 1900'lü yılların başında Trulya kasabasının 1000 hanelik bir yerleşim yeri olduğunu, Her evin alt katının mağaza, esnaf,sanatkar,tüccar ve benzeri ticari işkollarına ait isletmeler olduğunu biliyoruz. Bu mevcut binalara ait çok sayıda ticari yazı ve döküm binaların duvar ve tavan işlemeleri vasıtısyla günümüze kadar ulaşmış bu kayıtlardaki rakamlardan yapılan işin mevcudu ve hacmi konusunda fikir sahibi olabilmekteyiz. Yollarının kaldırım taşı ile kaplı olduğunu genel olarak şehir ve kasabalarda görülen sığır,koyun,keçi hatta kanatlı hayvanların kasabaya sokulmadığı kasaba dışında ahır ve çiftliklerde barındırıldığını biliyoruz. Burada yaşayan Rum halkın yaptıkları sulama kanalları ile yapılan Bağcılık ve Şarapçılığın çok gelişmiş olduğu ve bu Şarapların yine aynı rumlar tarafından Fransaya pazarlandığını bilmekteyiz.

  1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mevcut Yunanistan Hükümeti arasında yapılan göç anlaşması sonucunda buradaki yerleşik Rum Halkı Batı Trakya'ya göç eder. Aynı yıl Arnavutluk Rakka'lar kasabasından Rızvan Yabaş (Trulya kasabasının ilk Muhtarı) ve akrabaları ki 8-10 hane olduklarını biliyoruz, yerleşirler. Bir sene sonrasında 1925 yılında Sırbistan Sancak bölgesi Senica kasabasının Kladnica köyünden Türkiye'ye göç eden İbroviçler, Praşeviçler, Şabanoviçler, Kurtoviçler, Suliçler, Tariçler, Hamziçler, Lumiçler, Topiçler ve diğerleri yine Senica kasabasının Duga Polyanın'dan Vruycaninler, Kiçaralar ve Zitniçe Köyünden Bogutçaninlerler iskan edilirler. Aynı yıl Romanya Tutrakan Kasabasından Süleyman Çotuk ve ailesi. Bulgaristandan İbrahim Delioğlu ailesi aynı şekilde iskan edilir. Böylece Trulyanın hane sayısı yaklaşık 200 haneye ulaşır. Bu yeni sakinler başta ormancılık,odun kömürü, Tarım, hayvancılık ile geçimini temin eder. 1960'lı yıllarda Türkiyede'ki sanayi gelişimi,ekonomik nedenler, eğitim ve sağlık ihtiyaçları bölgede karşılanamamasından ötürü halkının yarısı başta istanbul olmak üzere, Kırklareli, Lüleburgaz, Çorlu ve Çerkezköye göç eder. 60'ların sonuna doğru çevredeki diğer köylerin olduğu gibi Trulya'nında ismi Hamdibey olarak değiştirilir. Hamdi Bey Kimdir ? 1914 yılında eski adı Mali Samakof (Küçük Samakof) olan Demirköy kaza olur. Dönemin Edirne Valisi Yahya Paşa Köprüllü'lü Hamdi Bey'i Demirköy'e Kaymakam tayin eder. Sergen istikametinden gelen Rum çetelerinin Yahya Bey'in Demirköy'e ziyareti dönüşü, Bugünkü Kadın Kule denen mevkii'de düzenledikleri Pusu sonucu Yahya Bey'in oğlu şehit düşer. Yahya Bey'de yaralanır. Olaydan sonra Demirköy'e dönen Kaymakam Hamdi Bey olayın fail'lerini araştırır fakat bir sonuç elde edemez. Demirköy'ün şimdiki Cumhuriyet Meydanı denilen meydana Demirköy'ün bütün Rum Nufusunu toplar ve bu menfur olayı gerçekleştiren Çete üyelerinin kim olduklarını ihbar etmelerini ister. Şayet bu isteği yerine getirilmez ise 48 saat sonra kasabanın ileri gelenlerinden 4 kişinin idam edileceğini söyler. 1919 yılı Kurtuluş Savaşı başladığında Kuvvayı Milliye haraketine Balıkesir bölgesinde 34 yaşında Üstteğmen Rütbesiye Mustafa Kemal'in emrine girer. Aznavur ve çetesiyle giriştiği bir savaş sonucu aznavur'un eline birliği ile beraber esir düşer. Ve aznavur tarafından birliği ile birlikte idam edilir. Bu yiğit insanın anısına Çanakkalenin Yenice ilçesinde şirin bir köye ve Trulya'ya Hamdibey Köyü adı verilir.

  Bilgiler'e Trulya 1949 doğumlu Murat oğlu Bahtiyar Gürdal'ın , Nazif Karaçam'ın tarih kitaplarından ayrıca Trulya'yı ziyarete gelen Yunanistan vatandaşı Philippos, babası ve amcasından duyduğu hikâyelere dayanmaktadır.

  Kültür

  Köyün boşnak börekleri ve boşnakçada biryan dediğimiz kapama meşhurdur.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 79 km, Demirköy ilçesine 5 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 462
  1997 469

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamdibey Köyü Demirköy Forum Tarih
Şehit Hamdibey İlköğretim Okulu Bilgileri Edremit Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Mayıs 2012
Hamdibey İlköğretim Okulu Bilgileri Yenice Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 14 Ocak 2012
Osman Hamdibey İlköğretim Okulu Bilgileri Keçiören Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 12 Kasım 2011
Köprülü Hamdibey İlköğretim Okulu Bilgileri Eceabat Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 14 Haziran 2011
Hamdibey İlköğretim Okulu Bilgileri Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 7 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş