Hamburg Hakkında Bilgi - Hamburg Resimleri

'Dünya Ülkeleri - Resimleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hamburg Hakkında Bilgi - Hamburg Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamburg Hakkında Bilgi - Hamburg Resimleri

  Hamburg Almanya'nın ikinci büyük şehridir ve kendi başına ayrı bir eyalet oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği'ndeki en büyük 6. metropoldür. Almanya'nın ikinci büyük şehridir ve kendi başına ayrı bir eyaletiAlmanya'nın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, Almanya'nın en büyük limanına da sahiptir.

  Coğrafi Konumu

  Hamburg Almanya'nın kuzeyinde yer alır. Kuzey Denizi'ne akan Elbe nehri kıyısındadır. Şehrin tam merkezinde iki büyük iç göl yer alır. Binnen- ve Aussenalster Gölleri. Ayrıca şehrin içinden bir sürü nehir akmaktadır, dolayısıyla bu özelliğinden dolayı şehirde tıpkı Amsterdam veya Venedik gibi çok sayıda irili ufaklı köprüler bulunmaktadır. Elbe Nehri genişletilerek dünyanın en büyük limanlarından biri yapılmiştır. Hamburg eyalet'i Schleswig-Holstein ve Niedersachsen eyaletlerinin arasında yer alır. Hamburg'dan Elbe'nin haricinde Alster, Bille, Düpenau, Eilbek, Este, Flottbek, Isebek, Kollau, Osterbek ve Wandse nehirleride geçmektedir. Denize yakın bir konumda bulunmasının etkisinden dolayı iklimi nispeten diğer kuzey kentlerine göre ılımandır. En sıcak ayı olan temmuzda hava sıcaklığı ortalama 19°C civarındadır.

  Ekonomi

  Hamburg gerek ticari,gerekse hizmet sektörü açısından kuzey Almanya'nın en büyük sanayi kentidir.Özellikle havacılık sektörü,uçak üretiminde dünyanın en büyük 3.kentidir.Kimya,makina, gemi inşaat ve bankacılık sektörleri oldukça önemli yer tutmaktadır.

  Medya

  Almanya'nın medya sektöründe en gelişmiş kentlerinden birisidir.Özellikle birçok dergi Hamburg'da basılmaktadır.Der Spiegel,Der Stern,Die Zeit Hamburg'da basılmaktadır. Deutsche Presse Agentur'un da merkezi bu kentte bulunmaktadır. Ayrıca kent film sektöründe çok gelişmiştir.

  Eğitim

  Almanya'nın ilk özel Hukuk Yüksekokulu Bucerius Law School burada kurulmuştur. Hamburg Üniversitesi ve Hamburg-Harburg Teknik Üniversitesi'de vardır.

  Kültür ve Turizm

  Diğer kuzey alman kentleri gibi Hamburg'unda mimarisi Backsteingotik tarzından etkilenmiştir.Tamamen düz olan şehri,özellikle güzel havalarda yürüyerek gezmek son derece keyiflidir.Şehrin içinde bir sürü park bulunmaktadır.Ayrıca küçük turistik gezi tekneleri ile Binnen- ve Aussenalster göllerinde ya da limanda (Hafen)veya kanallarda tekne ile şehri nehirler üzerindende gezebilirsiniz.Alster tekne turları tarihi bir mekan olan Jungfernstieg'den kalkmaktadır.Hamburg'da Amsterdam'daki kırmızı lamba bölgesini (red light district) andıran St.Pauli bölgesinde Reeperbahn Caddesi bulunmaktadır.Bu bölgede çok sayıda gece kulübü ve diskotek bulunmaktadır.Turistik açıdan belediye binası'nın (Rathaus)kulesine çıkarak şehrin güzelliğini tepeden de görebilirsiniz. Kentteki başlıca müzeler ve görülecek yerler ise :

  • Fischmarkt ;balık pazarı
  • HafenCity ;liman
  • Speicherstadt
  • Miniatur Wunderland
  • Planetarium
  • Hafenmuseum ;liman müzesi
  • Das Feuerschiff ;eski yangın söndürme gemisi
  • Museum der Arbeit ;Hamburg'un sanayi devrimi yılları ile ilgili müze
  • Hamburger Kunsthalle ;sanat müzesi
  • Erotic Art Museum
  • Deutsches Zollmuseum ;gümrük müzesi
  • HSV Museum ;HSV Hamburg futbol takımının müzesi
  • Museum für Hamburgische Museum ;Hamburg tarihi ile ilgili müze
  • Hamburg Tren Terminali
  Spor

  Halen Alman 1. Futbol Ligi'nde (Bundesliga) Hamburger SV kentin en büyük takımıdır. Ayrıca FC St.Pauli futbol takımı da vardır. Sevilen bir başka spor dalı ise buz hokeyidir. Hamburg da 2006 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olan kentlerden biridir.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamburg Hakkında Bilgi Forum Tarih
Hamburg (Hamburg Hakkında) Hamburg Resimleri, Hamburg Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 25 Şubat 2009
Çocuklar İçin Hamburger Ekmekli Pizza Tarifi Yapılışı Çocuk Yemekleri 20 Aralık 2010
Hamburger Köftesi Tarifi - Hamburger Köftesi Nasıl Yapılır Etli ve Sulu Yemekler 30 Temmuz 2010
SIDE Design Hotel Bilgileri ve Resimleri Hamburg Yabancı Tatil Yerleri Hoteller 9 Temmuz 2010
Obama ve Medvedev hamburgercide Yurt Dışı Haberler 25 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş