Hamamlı Köyü Erdek Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hamamlı Köyü Erdek Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erdek Hamamlı Köyü Bilgileri - Hamamlı Köyü Hakkında - Hamamlı Köyü Tanıtımı - Hamamlı Köyü Resimleri  Hamamlı ,Balıkesir Erdek ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: ERDEK

  İl:BALIKESİR

  İle Uzaklığı:110 km

  İlçeye Uzaklığı:12 km

  Rakım:  Nüfus:

  2000:277

  1997:252

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında pek fazla bilgi yoktur.Kapıdağ yarımadasının üç yerli köyünden biridir. Kyzikos akropolü, Hamamlı köyü sınırları içinde bulunuyor Miletos'tan gelen göçmenler tarafından kurulduğu söylenen Kyzikos antik kenti ören yeri ilçe merkezinin 12 km. doğusunda, Bandırma yolu üzerindedir. Belkıs diye de bilinen Kyzikos antik kentinde 1902'de ilk kazılar yapılmaya başlanmış. Burada bulunan eserler Erdek Hükümet Konağı karşısındaki açık hava müzesinde sergilenmektedir. Bir kısmı da İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne götürülmüştür. Hadrianus Tapınağı'nın temelleri ve sütun parçaları günümüze ulaşabilmiştir. Ören yerinde nekropol, Roma tiyatrosu ile surlardan bir bölümün kalıntıları görülebilmektedir.

  Kültür

  Köyün genelini çerkezler ve manavlar oluşturmaktadırlar.Hatta köyun 3\1 ini kaplayan mahalle tamamen çerkezdir ve adının çerkez mahallesi olarak bilinir.


  Coğrafya

  Balıkesir iline110 km, Erdek ilçesine 14 km, Bandırma ilçesine 16 km uzaklıktadır.Bandırma'dan bakıldığında tam karşıdadır.

  İklim

  Köyün iklimi, ılıman Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayanmaktadır( zeytincilik ve fıstık çamı )önceleri ipek böcekçiliği ve şaraplık üzüm yetiştiriciliği yapılmasına rağmen şimdi bunlar yapılmamaktadır, bunların yanısıra az da olsa hayvancılık yapılmaktadır.

  köye yakın mevkide su fabrikası(şeker su)bulunmaktadır.

  Muhtarlık

  Hamamlı'nın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Mustafa DEMİR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 736044
  Cep Telefonu: 05327714615

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Depreme son derece dayanıklı bir alt yapıya sahiptir. köyümüzün bir özelliğide dışarıdan çok göç almasıdır. bulunduğu yer itibarı ile erdek'in engüzel mevkiinde bulunmaktadır. köyümüz sağlıklı yaşam için birebirdir.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamamlı Köyü Erdek Forum Tarih
Hamamlı Köyü Hakkında Bilgi Türkeli Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Hamamlıkızık Köyü Yıldırım Bursa Bursa Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Hamamlı Köyü İnegöl Bursa Bursa Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Hamamlı Köyü Manyas Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 21 Nisan 2010
Hamamlıçay Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş