Hallaçlar Köyü Çine Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hallaçlar Köyü Çine Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hallaçlar köyü bilgileri - hallaçlar köyü tanıtım - hallaçlar köyü resimleri  Hallaçlar, Aydın ilinin Çine ilçesine bağlı 65 köyünden biridir.

  Tarihi

  Köyün adı isminden de anlaşılacağı gibi pamuğu kabartmak için kullanılan araç hallaç'tan gelmektedir. Uzun zaman önce köyün şimdiki merkezine göçmen hallaçlar gelip konaklar ve çevrede dağınık halde yaşayan yörüklerin para karşılığı yatak ve yorganlarını kabartırlardı. Zamanla etrafta dağınık yaşayan insanların hallaçların konakladıkları yere toplanıp köy kurmasıyla köye Hallaçlar ismi verilmiştir. Fakat zamanla pek çok el sanatı gibi bu mesleğin de ortadan kalkmasından dolayı günümüzde köyde hallaca rastlanmamaktadır. Yapılan araştırmalarda köye ilk gelenlerin Orta Asya'dan buralara geldikleri daha sonra çoğalmaları neticesinde bölgeye sığmadıkları için dağıldıkları belirlenmiştir.

  Yerleşkesi

  Köy dört mahalleden oluşmaktadır. Bunlar Merkez, Beşpınarlar, Çöptenler ve Karatepe'dir. Merkez ve merkezin kuzeybatısında kalan Çöptenler direk Aydın-Muğla karayolu üzerindedir. Beşpınarlar merkezin güneydoğusunda, Karatepe ise güneyinde kalmaktadır ve ikisinin Aydın-Muğla karayoluna uzaklığı ortalama 1,5-2 kilometredir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek olarak Ramazan ve Kurban Bayramı Arefe günleri İkindi namazından sonra imam ile birlikte cemaatle topluca Sıla-i Rahim (Mezarlık) ziyareti yapılarak topluca dua edilmektedir. Ramazan ve Kurban Bayramı günleri bayram namazından sonra yaşlılar ve hastalar ziyaret edilmektedir.

  Yemekler

  Bazlama, otlardan yapılan çörek, sini pidesi ve çızbız gibi hamur işleri ile keşkek, aşure, yufkanın içine kıyma konularak yapılan kulak çorbası, asma yaprağından yapılan sarma, sütten yapılan sütlaç, kıymadan yapılan yuvarlama gibi çeşitli yemekleri vardır. Ayrıca civar dağlarda doğal olarak yetişen kuşkonmaz, yöresel adıyla kedirgen kavurması da severek yenilen bir yemektir.

  Coğrafya

  Aydın iline 22 km, Çine ilçesine 18 km uzaklıktadır. Aydın Muğla karayolu köyün içinden geçmektedir. Köyün yaklaşık 2,5-3 kilometre yakınından Büyük Menderes nehrinin kollarından biri olan Çine Çayı geçmektedir.

  Ulaşım

  Ulaşım yönünden sıkıntı yoktur. Çine Birlik dolmuşları ile Çine'ye veya Aydın'a ulaşılmaktadır. Diğer şehirlere ulaşmak için Aydın'dan otobüslerle veya demiryolu ile ulaşım sağlanmakta olup havayolu ile ulaşım sağlamak için İzmir Adnan Menderes Havalimanı kullanılmaktadır. Havalimanı köye yaklaşık birbuçuk saat uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde olup,kışları soğuk ve sert yazları sıcak ve kurak gitmektedir. Ancak son yıllarda dünyamızda yaşanan gelişmeler nedeniyle iklim şartlarında değişiklikler yaşanmaktadır. Aynı anda dört mevsim birden yaşanmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 376
  2000 396
  1997 354

  Köyün nüfusu yıllar içinde düşmektedir. Bunun sebebi ise köyün geçim kaynağının tarım ve hayvancılığa dayalı olması nedeniyle girdilerin yüksek olmasından geçim şartlarının ağırlaşması nedeniyle köyde yetişen yeni nesil başta Aydın olmak üzere çevre il ve ilçeler ile Almanya, Hollanda, Avusturya, İngiltere gibi yurtdışında da çalışmaktadırlar. Bu sebeple köyde yeni nesil olarak kimse bulunmamaktadır. Köyde orta yaş ve üzerindekiler bulunmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olup tarım ve hayvancılıkta girdilerin artması nedeniyle tarım ve hayvancılık alanındaki faaliyetler zeytincilik alanına kaymaya başlamış ve zeytincilik alanında hareketlenme başlamıştır. Merkezi dağlık alanda kalsa da köyün sınırları içinden geçen Çine Çayı boyunca uzanan verimli topraklar çok çeşitli tarım ürünleri yetiştirmeye imkan sunar.
  Zeytin agaclari, Hallaclar

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hallaçlar Köyü Çine Forum Tarih
Hallaçlar Köyü Gömeç Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 20 Nisan 2010
Hallaçlar İlköğretim Okulu Bilgileri Havran Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Mayıs 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş