Halkevleri Nedir - Halkevleri Ne Zaman Kurulmuştur?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 9 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Halkevleri Nedir - Halkevleri Ne Zaman Kurulmuştur? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Halkevleri Nedir - Halkevleri Ne Zaman Kurulmuştur?
  Ne Zaman Kurulmuştur, Hakkında Ansiklopedik Bilgiler


  Halkevleri, faal olarak çalıştığı 1932-1951 yılları arasında çok mühim çalışmalar yapmıştır. Pek çok neşriyat ve eser ortaya koymuş, pek çok insanın cemiyete kazandırılmasını sağlamıştır. Bu dönemin Türkiye’sini bize aktaran mühim bir kuruluş olmuş; kültürel ve sosyal alanda yaptığı çalışmalarla, dönemine damgasını vurmuştur. Fakat, halkevleri konusu yeterince araştırılmamış, üzerinde fazla çaba sarf edilmemiştir.

  Halkımızın külfetsizce toplandığı, eğlendiği, çeşitli aktiviteler içinde yer aldığı ya da izlediği halkevi ve halk odalarının en mühim vasıflarından birisi; “halk okulu” hizmeti görmeleridir. Bilgi paylaşımının en üst düzeyde olduğu bu mekânlarda, insanlar bilgi ve görgülerini geliştirirler. Halkevleri, köyde ve şehirde yaşayanlar arasındaki uçurumu da asgariye indirmiş ve bu noktada çok büyük bir vazifeyi başarı ile ifa etmiştir.

  Halkevlerinde, herkes kendi uzmanlığı ve isteği doğrultusunda, kabiliyetince bir şeylerle meşgul olabilmiştir. Bu yüzden halkevleri; dil-edebiyat, güzel sanatlar, temsil, spor, sosyal yardım, halk dershaneleri ve kurslar, kütüphane ve yayın, köycülük, tarih ve müze olmak üzere çeşitli kollara ayrılmıştır. Fahri hizmet esasına göre, maddi kaygı gözetmeden kurum içinde yer alarak görev yapanlar, bunun bedeli olarak hiçbir menfaat beklememişlerdir. Halkevleri, tam bir dayanışma ve yardımlaşma merkezi olma hüviyeti ile öne çıkmışlardır.

  Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde alt yapısı hazırlanarak 19 şubat 1932’de açılan halkevleri,1951 yılında kapatılmışlardır. Daha sonraki süreçte, tekrar açılmaları ve yine kapatılmış olduklarına şehadet ettiğimiz bu kurumla ilgili çalışmam aslında 1996 yılında başlamıştır. Gazi Osman Paşa Üniversitesi Tarih Bölümü’ne sunmuş olduğum “Halkevleri ve Çorum Halkevi” adlı tezim, o dönem için sınırlı imkânların bir neticesi olarak çok yavan kalmıştır.1998 yılında, Halkevleri Genel Merkezi tarafından düzenlenen yarışmanın Araştırma ve İnceleme Dalı’nda ödüle layık görülen bu çalışmam, “Türkiye’de Halkevleri” adıyla yayınlanmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Halkevleri Nedir Halkevleri Forum Tarih
Halkevleri Köyü Eflani Karabük Karabük Tanıtımı 24 Mart 2010
Devriye Fütüvvetname ve Surname nedir ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Haziran 2017
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Mazbata nedir mazbata nereden alınır kısaca Konu Dışı Başlıklar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş