Halkapınar Köyü Merkez Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Halkapınar Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Halalca Köyü Bilgileri - Halalca Köyü Hakkında - Halalca Köyü Tanıtımı - Halalca Köyü Resimleri  Halalca ,Balıkesir Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:BALIKESİR

  İle Uzaklığı:26 km

  İlçeye Uzaklığı:0 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:257
  1997:259

  Tarihi

  Köyün adının köy içinden çıkan pınarın suyunun bol miktarda yerden halka halka kaynadığından esinlenerek konulduğu bilinmektedir

  Kültür

  Ahmet Esmer'in ödül aldığı 7 adet yel değirmeni bulunmaktaydı ancak zaman içinde yıkıldılar bu değirmenlerin köye tekrar yapılması istensede ekonomik koşullar nedeniyle yapılamamktadır Bu değirmenlerin köy ve etraftaki köyler için büyük bir önemi vardı Bu yeldeğirmenler küçük bir tepenin bitiminde bulunurdu ve soğuk esen kabayelde insanların bir çuval un yaptırabilmek için eşekleriyle getirdikleri buğday çuvalları başında titreşirler ve korunabimek içinde kuytularda yaktıkları ateş etrafında sabırla bekleşir işi biten de eve hemen ulaşmanın derdine düşerdi zira ekmek yapılarak ve akşam yemeğine yetiştirilmesi gerekirdihasun denilen fabrika unları çıkıncaya kadar bir dönemin önemli bir geçim kaynakları idiler

  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.Köyün Merkez'e uzaklığı 26 km.'dir.Köye komşu köyler; Çaypınar,Karacaören Kamçıllı Boğazköy Davutlar ve Fethiye'dir.Şamlı Beldesi'ne de yakındır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: SAİM CEYLAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (266) 263 82 45
  Cep Telefonu: 0 (544) 243 46 74

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ve faal değildir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı varve faaldir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köyde Halkapınar Göleti bulunmaktadır.Sulama amacıyla yapılan bu gölet 1982 yılında yapılmaya başlanıp yapımı 1983'de bitmiştir.Bu göletin gövde dolgu tipi homojen dolgu, depolama hacmi 0,93 hm3, aktif hacmi 0,902 hm3, ölü hacmi 0,04 hm3, yüksekliği 19,5 m, sulama alanı 106 ha.'dır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Halkapınar Köyü Merkez Forum Tarih
Büyükdoğan Köyü Hakkında Bilgi Halkapınar Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Yeşilyurt Köyü Hakkında Bilgi Halkapınar Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Kayasaray Köyü Hakkında Bilgi Halkapınar Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Karayusuflu Köyü Hakkında Bilgi Halkapınar Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Eskihisar Köyü Hakkında Bilgi Halkapınar Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş