Haliç Üniversitesi Genetik Mühendisliği

'Üniversiteler' forumunda DeMSaL tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Haliç Üniversitesi Genetik Mühendisliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü - Haliç Üniversitesi
  Moleküler Biyoloji, biyoloji biliminin konusu olan olayları moleküler düzeyde inceleyen bir bilim dalıdır. Temel olarak hücreleri oluşturan sistemleri, sistemler arası etkileşimleri ve bu etkileşimlerde rol oynayan molekülleri araştırır.

  Moleküler Biyoloji, kalıtım ve organizmalar arasındaki çeşitliliği konu alan genetik bilimiyle örtüşür. Dolayısıyla Moleküler Biyoloji ve Genetik, biyolojik süreçlere moleküler açıdan yaklaşarak yaşamın temelini oluşturan konuları, biyolojik moleküllerin yapı ve işlevleri düzeyinde ele alarak açıklamaya çalışır.

  Moleküler Biyoloji ve Genetik bilimi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda ön plana çıkmış ve bu alana büyük kaynakların aktarılmasıyla genetik mühendisliği ve biyoteknoloji gibi hayat kalitemizi yükseltmeye yönelik uygulamalarda yeni ufuklar açmıştır.
  Bunun sonucu olarak Moleküler Biyoloji ve Genetik uygulamaları tıp, ilaç, gıda, tarım, biyomedikal gibi sektörlerden adli bilimlere kadar çok geniş bir alana yayılmıştır.

  Bu sayede, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunları tıbbi bilimler, adli bilimler, biyomedikal, ilaç ve gıda sanayinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışı araştırma merkezleri ve laboratuarlarında ve ayrıca akademik kurumlarda rahatlıkla iş bulabilmektedirler.

  Bölümümüzde öğrencilerimize teorik bilgilerini pekiştirme ve uygulama olanağı vermek üzere tam donanımlı öğrenci laboratuarları bulunmaktadır.
  Bunların yanı sıra en son teknoloji ile planlanmış araştırma laboratuarımızda araştırma projelerinin yürütülmesi, yeni tekniklerin geliştirilmesi ve öğretilmesi faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

  Bölümümüzün tam zamanlı öğretim üyelerinin yanı sıra konularında uzman misafir öğretim üyelerinin de katkılarıyla öğrencilerimize ileri düzeyde eğitim ve öğretim imkanları sunulmaktadır. Ülkemizden ve yurtdışından değerli bilim insanlarının katılımıyla düzenlenen sempozyum, konferans ve seminerler de öğrencilerimizin ufkunu genişletmeye katkıda bulunmaktadır.

  Fen-Edebiyat Fakültesi Bünyesinde 2000-2001 akademik yılında eğitim-öğretim vermeye başlayan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, kuruluşundan itibaren hem eğitim-öğretim olanaklarını, hem de araştırma alanlarını oldukça geliştirmiştir. Bugün bölümümüz Lisans programının yanı sıra Yüksek Lisans programı da sunmaktadır. Öğretim elemanları kendi alanlarında araştırmalarını sürdürürken, öğrencilerin de araştırmalara katılımlarını desteklemektedir.

  Lisans programının ilk iki yılında, öğrencilere bilimsel altyapı sağlamak amacıyla, ortak zorunlu derslerin yanı sıra biyoloji, matematik, fizik, kimya gibi temel dersler uygulamalı olarak sağlanmaktadır. Son iki yılda ise moleküler biyoloji teknikleri, biyokimya, moleküler genetik, mikrobiyoloji, hücre biyolojisi, genetik gibi zorunlu derslerle birlikte insan genetiği, bitki ve hayvan doku kültürü, genetik mühendisliği, adli bilimler gibi özel alanlarda seçmeli dersler de sunulmaktadır.

  Bu eğitimde ileri düzeyde laboratuar uygulamalarına ağırlık verilmekte ve öğrenciler araştırmaya yönlendirilmektedir. Moleküler Biyoloji ve Genetik programından mezun olabilmek için öğrencilerin zorunlu derslere ek olarak sekiz seçmeli ders ve toplam 141 krediyi tamamlamaları gerekmektedir. Bununla birlikte, ERASMUS Programı çerçevesinde Avrupa üniversitelerinin Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümleri ile öğrenci değişimi planlanmaktadır, bu yönde çalışmalarımız devam etmektedir.

  MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK BÖLÜMÜNÜN ÖĞRETİM OLANAKLARI

  * Uzman ve deneyimli bir öğretim kadrosu
  * Çeşitli ülkelerdeki bilgi bankalarına ulaşmak için güçlü bilgisayar alt yapısı
  * İnternet bağlantılı kitaplık
  * Modern tekniklerin uygulanabileceği gelişmiş bir laboratuvar alt yapısı
  * Uygulama ağırlıklı eğitim
  * Konuyla ilgili çeşitli kurumlarda staj yapma olanağı (Yurtiçi ve yurtdışı)
  * Değişik alanlarda kültürel ve sosyal etkinliklere katılım


  http://www.halic.edu.tr/fen-edebiyat-fakultesi/mbg
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haliç Üniversitesi Genetik Forum Tarih
2010-2011 Haliç Üniversitesi Taban Puanları Üniversiteler 10 Ocak 2011
Haliç Üniversitesi Konservatuar Bahar 2010 Etkinlikleri Kültür Sanat Haberleri 8 Nisan 2010
Haliç Üniversitesi Taban Puanları Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
HalİÇ Ünİversİtesİ Hakkinda Genel Bilgiler Üniversiteler 19 Ağustos 2008
Halıcıoğlu İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Bilgileri İstanbul Beyoğlu İstanbul Tanıtımı 20 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş