Halfbeak (Hemiramphidae)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Halfbeak (Hemiramphidae) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Halfbeakler eneteresan balıklardır. tatlı suda ve tuzlu suda yaşıyan türleri bulunmaktadır. Tuzlu suda yaşayan tür sayısı daha fazladır. Planktonlar, algler, küçük balıklar ve su dibindeki çimsi bitkilerle beslenirler. Tatlı su Halfbeakleri daha etçildir. Suya düşen sinek ve böcekleri ve onların lavralarını yerler. Tuzlu su türleri Atlantik'in tropikal bölgeleri, hindistan ve Pasifik Okyanusunda bulunurlar. Tuzlu su türleri ise çoğunlukla Güney Doğu Asya'da bulunurlar. 7 cm'den (Dermogenys pusillius) 40 cm'e (Hemiramphus saltator) kadar türleri bulunur.

  Bazı türleri yumurta dökerken bazısı canlı doğurandır. Dişi döllenmiş yumurtayı lavra balık haline gelene kadar dış ortama bırakmaz.

  Halfbeakler geniş akvaryum ister. Akvaryumun yüksekliği değil boyu ve eni önemlidir. Aynı zamanda oksijen seviyesine oldukça duyarlıdırlar. Ani su değişimlerine karşı da duyarlıdırlar, yeni akvaryuma koyulurken sadece sıcaklık değil, pH, tuzluluk ve sertlik de göz önünde bulundurulmalı, bulunduğu suya azar azar akvaryum suyu eklenerek yavaş bir geçiş sağlanmalıdır.

  Dermogeny pusillius gibi bazı türleri acı suda yaşarlar. Akvaryumda Dermogenys ve Nomorhamphus cinslerinin türleri bakılmaktadır.

  Halfbeakler ani hareket yaparak gagalarını zedeleyebilirler, ancak bu yaralar birkaç hafta içinde düzelecektir. Akvaryumda üretilebilirler, fakat fazla doğurgan balıklar değillerdir. Yavrularına artemia verilmelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Halfbeak (Hemiramphidae) Forum Tarih
Halfbeak (Dermogenys pusillus) Akvaryum - Balık Dünyası 9 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş