Halfbeak (Dermogenys pusillus)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Halfbeak (Dermogenys pusillus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Latince Adı: Dermogenys pusillus ​

  Habitatı ve Anavatanı: Malezya, Endonezya, Tayland'ın sığ tatlı ve acı su bölgeleri. ​

  Beslenme Biçimi: Canlı yemler. Diyeti geniş tutulmalı, pek çok tür canlı yem verilemlidir. ​

  Davranış Biçimi: Erkekleri çok agresiftir. Suyun orta ve alt kesimlerinde yüzen balıklarla beslenmelidir. ​

  Kendi Türlerine Davranışı: Erkekler özellikle üreme dönemlerinde agresiftir. ​

  Yüzme Seviyesi: Yüzey ​

  Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha incedir ve sırtlarında kırmızı bir yama bulunur. ​

  Üreme: Canlı doğururlar. Üretimleri kolay değildir. Hamilelik 5-8 hafta sürer. 30 civarı yavru doğururlar. Yavrular anne babadan ayrılıp artemia ve toz yem ile beslenmelidir. ​

  Sıcaklık: 20-28 °C ​

  En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 7 cm, dişiler 12 cm. ​

  En Az Akvaryum Hacmi: 60 lt ​

  Su Sertliği: Sert ​

  pH: 6.0 - 8.0 üretimde 7.2 ​

  Zorluk Seviyesi: 3 ​

  Genel Bilgi: Her 10 litreye 2 kaşık kaya tuzu atılması önerilir. Riccia gibi su üstü bitkileri bulunan sığ tanklardan hoşlanırlar. Suyun yüzeyine yakın yüzerler. Sürü balıklarıdır.​

  Aktavist Yorumu: Oldukca sakin baliklar. Hafif akintidan hoşlanirlar. Fakat üretimi o kadar kolay degil. 6 aydir bende var fakat hicbir sekilde uremediler. Akvaryuma ani hareketler yapmaktan kacinilmali, korkup zipliyorlar ve akvaryum caminin kuru kismina yapisip kalabiliyorlar, ya,da camlara carpip alt ceneleri kirilabiliyor, Fakat tekrar yerine buyuyor.
   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  [​IMG]

  Canlı doğuranlar denildiğinde, genelde akıllara lepistes, kılıç, plati gibi piyasada kolayca bulunan türler gelir. Çok az kişi Half Beak’lerin de canlı doğuran grubundan olduğunu bilir.

  Bu balıklar hem görünüm hem de davranış açısından sıradışı canlılardır. Su yüzeyinde gezinmeyi ve avlanmayı severler. Ağız yapıları buna imkan sağlayacak şekilde gelişmiştir. Parlak kırmızı kuyruk ve yüzgeçlerle, torpido şeklinde bir gövdeye sahiptirler. Dişiler 10 cm’i aşabilirken, erkekler 5-6 cm boyda kalırlar. Erkeklerin alt çeneleri belirgin şekilde uzundur ve bir kılıç gibi uzanır.

  Avcı bir balık olduğu her halinden belli olan Half Beak’ler yutabildiği boydaki tüm balıklara saldırır ancak daha büyük boydaki balıklarla pek ilgilenmezler. Bu nedenle erişkin hali yutulamayacak boyuttaki diğer canlı doğuranlarla birarada bakılabilirler.

  Yem konusunda seçici değildirler. Yüzeyden yemlenmeye uygun ağız yapıları nedeniyle dipten yem yemekte zorlanırlar. Bu nedenle yüzen veya yavaş batan granül yemlerle beslemenizi tavsiye ederim. Aksi halde dibe sürtünen gagaları zarar görebilir. Canlı yemlerin her türünü büyük bir iştahla tüketirler. Yutabilecekleri boydaki tüm balıklar yem olarak verilebilir.

  Su konusunda biraz hassastırlar. Temiz, bakımlı bir akvaryuma ihtiyaç duyarlar. Su bozulmalarının ardından çok ağır mantar enfeksiyonları gelişebilir. Hızlı sıcaklık değişimlerinden hoşlanmazlar ancak yavaş yavaş adapte ederseniz 18 derecede bile gayet iyi gelişirler. Bulundukları akvaryuma az miktarda tuz eklenebilir.

  Yüzey bitkileriyle kaplanmış bir akvaryum bu balıklar için idealdir. Bitkilerin sarkan kökleri arasında gezinirler. Bitki gelişiminde sorun yaşamamak için tuz koymamayı da tercih edebilirsiniz.

  Üretimleri oldukça güçtür. Yavruluğa kesinlikle almayınız, kendine zarar verecektir. Yoğun yüzey bitkisi veya naylon ipler kullanılarak üretim ortamı yaratılabilir. Yavrular doğumda bir lepistes yavrusunun 3-4 katı boydadır. İri yapıları nedeniyle anne balık veya başka bir balığa yem olmaları kolaydır. Doğumdan hemen sonra artemia veya ufalanmış pul yemle
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Halfbeak (Dermogenys pusillus) Forum Tarih
Halfbeak (Hemiramphidae) Akvaryum - Balık Dünyası 12 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş