Haldun Tanerin Türk tiyatrosuna katkıları nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 7 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Haldun Tanerin Türk tiyatrosuna katkıları nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Haldun Taner'in Türk tiyatrosuna katkıları nelerdir?

  Haldun Taner’in tiyatro yazarlığı hakkında bilgi vermeden önce özgeçmişine değinmekte yarar var.16 Mart 1915’te İstanbul’da Çemberlitaş’ta doğmuş olan Haldun Taner 1935 yılında Galatasaray Lisesi’nden Mezun oldu ve yükseköğretimini Almanya’da Heidelberg Üniversitesi’nde Ekonomi ve Politika üzerine okuyarak tamamladı. Türk Tiyatrosunda önemli bir role sahip olan Haldun Taner, Almanya’da öğrenimi sırasında ağır bir tüberküloza yakalanınca İstanbul’a dönmek zorunda kaldı ve dört yıl boyunca istirahat etti. Bu dinlenme döneminden sonra 1950’de İstanbul Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Daha sonra öğrenmeye doymayarak, Viyana Üniversitesi’nde Profesör Kinderman’ın yanında Felsefe ve Tiyatro Bilimi okudu. Bu öğreniminin bir katkısı olarak da kendisi Türkiye’de tiyatroyu bilim dalı olarak ilk okutan kişi olmuştur.

  Öğrenim süreci sonrası Haldun Taner, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü’nde; ayrıca Language and Culture Center adlı Tiyatro Okulu’nda binlerce öğrenci yetiştirmiştir. Geleneksel Türk sanatlarıyla dünya sanatını birleştiren, halk diliyle yazan Haldun Taner, açık seçik ve içten yazılarında, ironiyi her zaman kullandı ve ayrıca siyasi edebi grupların dışında kalmasıyla sevildi, aynı zamanda da eserleri birçok dünya dillerine çevrildi. 1986’da dünyaya gözlerini kapamış olan Haldun Taner yazar, gazeteci ve tiyatro yazarı kişilikleriyle hala günümüzde yetişmekte olan herkese ilham vermektedir.Tiyatro Yazarı Kişiliğiyle Haldun TanerKabare tiyatrosunun temelini atan Haldun Taner, “Haldun Taner Tiaytrosu” ekolünü oluşturmuştur.

  Haldun Taner, Türkiye’nin ilk kabare tiyatrosu olan Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nu Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte kurmuştur. Daha sonra 1969’da Münir Özkul ile birlikte Bizim Tiyatro’yu da kurmuştur. 1979 yılında ise TEF Kabare’yi kurarak, İGSA Tiyatro Kürsüsü’nde de dramaturji dersleri vermiştir. Haldun Taner epik tiyatroyu Türkiye’de ilk uygulayan kişi olarak, Keşanlı Ali Destanı adlı eseri başta olmak üzere hem yurtiçi hem de yurtdışı olarak oldukça yoğun ilgi gördü. Ayrıca, 1988’de Kadıköy Şehir Tiyatrosu’na Haldun Taner Sahnesi adı verilmiştir ve perdelerini ilk kez Keşanlı Ali Destanı ile açmıştır.Haldun Taner’in tiyatro yazarlığı kişiliğini daha da geniş bir açıdan incelediğimizde, üç evre ile karşılaşırız:Birinci Evre: Yanılsamacı anlatımla iyi kurgulu oyunlar yazdığı bu evre 1949 ile 1962 yılları arasını içermektedir.Bu dönemde yazdığı oyunlar şu şekildedir: “Günün Adamı”, “Dışarıdakiler”, “Ve Değirmen Dönerdi”, “Fazilet Eczanesi”, “Lütfen Dokunmayın” ve “Huzur Çıkmazı”.İkinci Evre: 1964’de yazdığı Keşanlı Ali Destanı ile bu evre başlar. Bu dönem yazmış olduğu oyunlarda geleneksel tiyatromuzdan yararlandığını görürüz; çünkü Haldun Taner’e göre geleneksel tiyatromuzun göstermeci anlatıcı anti-illüzyonist öğeleri oldukça fazladır ve bu yüzden de epik tiyatro için oldukça uygundur. Bertolt Brecht’in epik tiyatro anlayışından oldukça etkilenmiştir. Bu anlayış siyasal amaçlı bir tiyatro düşüncesidir ve doğrudan Marksizm ve Leninizm etkilenimleriyle oluşturulmuştur. Fakat Haldun Taner, kendi toplumu üzerindeki sorunların ayrıntılarına daha somut bir yaklaşımla inen, öncelikle toplumsal bir yazardır. Brecht ise sorunları toplumcu gerçekçi bir yaklaşımla irdeler.Bu dönemde yazmış olduğu oyunları şu şekildedir: “Keşanlı Ali Destanı”, “Gözlerimi kaparım Vazifemi Yaparım”, “Eşeğin Gölgesi”, “Zilli Zarife”, “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” ve “Ayışığında Şamata”.Üçüncü Evre: Aslında 1962’de yazdığı Bu Şehr-i Stanbul ki adlı oyunuyla başlar; ama bu evrenin gerçek anlamda Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurulduğu 1967 yılında başladığı kabul edilmektedir. Bu evrede çoğunlukla kabare türünde oyunları yer almaktadır.Bu dönemde yazmış olduğu oyunları şu şekildedir: “Bu Şehr-i Stanbul ki”, “Vatan Kurtaran Şaban”, “Astronot Niyazi”, “Ha Bu Diyar, Dün… Bugün”, “Aşk ü Sevda”, “Dev Aynası”, “Yar Bana Bir Eğlence”, “Haneler”, “Çıktık Açık Alınla”, “Yalan Dünya”, “Hayırdır İnşallah” ve “Kapılar”.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Ocak 2016

 2. Haldun Taner'in Türk tiyatrosunda büyük rolü vardır. Bir sürü tiyatro senaryosu yazmıştır.Bunun dışında tiyatro yarışmalarında ülkemizi temsil etmiştir.
   

 3. Haldun Taner (d. 16 Mart 1915, İstanbul - ö. 7 Mayıs 1986 İstanbul), öykü, tiyatro ve kabare yazarı, öğretim üyesi ve gazeteci.

  Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından birisidir. Türkiye'de epik tiyatro türü ve kabare tiyatrosunun öncüsüdür.
   

 4. haldun taner tiyatroyu yener yener yener yener hande yener şarkıları hahaybi:)
   

 5. kardeşim adama biraz saygılı ol kardeşim
   

 6. Bir sürü tiyatro senaryosu yazmışdır.....
   

 7. Bilmiyom ama belki bilim
   

 8. haldun taner çok büyük bir tiyatrocudur. onun eserleri yıllarca tanınmış ve tanıtılmıştır.haldun taner in tiyatro,film,öykü vb. gibi eserleride vardır.haldun taner 16 mart 1915 yılında doğmuş,1986 yılında vefaat etmiştir
   

 9. herkes aynı şeyi yazmış.ben 6. sınıf öğrencisiyim bu kişiye baktıysanız aşağıdakilere de bakın

  çağdaşTürk tiyatrosunun temelini atan ve geliştiren Muhsin Ertuğrul
  çağdaşTürk tiyatrosunun temelini atan ve geliştirenşinasi
  çağdaşTürk tiyatrosunun temelini atan ve geliştirenafife jale
   

 10. ya lüfen güzel bilgi verinn
   

 11. garip blgi vermeyin ya:(:(:::::::::(((((((((((((((((
   

 12. Haldun Taner (d. 16 Mart 1915, İstanbul - ö. 7 Mayıs 1986 İstanbul),
  öykü, tiyatro ve kabare yazarı, öğretim üyesi ve gazeteci.

  Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından birisidir. Türkiye'de epik tiyatro türü ve kabare tiyatrosunun öncüsüdür.
   

 13. haldun taner türk sinemasının çok önemli kişilerinden biridir . bunu herkes bilir ve tanır çok beceriklidir her rolü yapar
   

 14. ya şunlara allah askına doğru düzgün cevaplar verin yaa ben 6. sınıf öğrencisiyim
  :)
   

 15. bniraz güzel bilgi verin beahhh
   

 16. uzun uzun biraz vede güzel
   

 17. ben sorunun cevabını istedim benim önüme çıkan şeye bak
   

 18. az uzun cevap verin ve gerkekli şeyler biz ödev için soruyoruz :(
  :/
   

 19. doğru cevap verelim lütfennn :(
   

 20. hepinize çok teşekkür ederim süper bilgiler edindim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haldun Tanerin Türk Forum Tarih
Haldun İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 25 Şubat 2012
Haldunname Kitabı - Altan Çetin Kitap, Resim ve Dergi 30 Aralık 2011
Ibni Haldun İlköğretim Okulu Bilgileri Keçiören Ankara Ankara Tanıtımı 29 Ekim 2011
Beylikdüzü Haldun Taner İlköğretim Okulu Bilgileri Büyükçekmece İstanbul Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Nisan 2011
Uykusuz Çocuklar Şizofreni Yazıları - Haldun Soygür Kitap, Resim ve Dergi 14 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş