HalİÇ Ünİversİtesİ Hakkinda Genel Bilgiler

'Üniversiteler' forumunda Siraç tarafından 19 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  HalİÇ Ünİversİtesİ Hakkinda Genel Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  HALİÇ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:

  Kuruluşu: 1998
  Rektör: Prof. Dr. Ahmet Yüksel
  İletişim bilgileri: Molla Gürani Cd. No: 16/ 18 Fındıkzade-İstanbul
  Tel: 0 216 621 37 05
  Faks: 0 216 621 37 03
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 3
  YO: 2

  Rektör Prof. Dr. Ahmet Yüksel; "Sevgili gençler Haliç üniversitesi fakülte ve öğretim üyeleriyle bilgi toplumunun ve gelişen teknolojinin tüm olanaklarını, sizlerin çağdaş bilim ve teknolojiyi benimsemiş, eğitilmiş insanlar olarak yetişmeniz için hizmetinizde olacaktır"
  Haliç Üniversitesi Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. Geçmiş yıllarda çeşitli yüksek eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan üniversite binası, şehrin merkezinde bulunuyor. Üniversitenin, 150 öğrenci oturma kapasiteli 4 bin İngilizce ve Türkçe kitabı bulunan, internet bağlantılı kütüphanesi, 25 kişilik interaktif sistemle kurulmuş dil laboratuvarı, Networke bağlı 2 bilgisayar laboratuvarı bulunuyor.
  Haliç Üniversitesi'nde sosyal ve kültürel aktiviteler öğrenci kulüpleri aracılığıyla yapılıyor. Bunun için öğrencilerden kayıtta alınan belirli bir ücret öğrenci kulüplerine aktarılıyor. Üniversitede, Atatürkçü Düşünce Kulübü, spor, müzik, bilim, briç, yelken, satranç kulüpleri bulunuyor.
  Üniversite içinde yer alan öğrenci yurdu 60 yataklı olduğu için ancak taşradan gelen öğrencilere hizmet veriyor. Üniversite bünyesindeki revirde iki hemşire ve bir doktor sürekli hizmet veriyor. Öğrencilerin ayakta muayene ve laboratuvar ihtiyaçları ücretsiz karşılanıyor.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Şubat 2009

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Haliç üniversitesi

  Tarihçe

  T.C. Haliç Üniversitesi, Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. 14 Ocak 1998 tarih ve 4324 sayılı kanunla kurulan ve kuruluşu 18 Ocak 1998 tarihli Resmi gazetede yayınlanan "T.C. Haliç Üniversitesi" , 23 Kasım 1998'de akademik hayatına başlamış ve bugün (2349) lisans, (166) yükseklisans olmak üzere toplam 2515 öğrencisi ile eğitim-öğretim faaliyetine devam etmektedir.

  Haliç Üniversitesi'nin kuruluş kanununda Fen-Edebiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İşletme Fakültesi, Hemşirelik Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Konservatuar yer almakta olup, 2002 / 4306 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2003 / 6330 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile de Güzel Sanatlar Fakültesi kurulmuştur.

  Yurt ve Barınma

  Haliç Üniversitesi, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının çözümlenmesine önem vermektedir. Üniversite yurdu yeni binasında, İstanbul dışından gelen veya barınma ihtiyacı olan 60 öğrenciye hizmet vermektedir. Kız ve erkek öğrencilerin temel ihtiyaçları düşünülerek özenle planlanmış yurt binası, çağdaş altyapısı ve modern görüntüsü ile öğrencilere temiz ve sıcak aile atmosferi sunmaktadır. Kafeterya hizmetleri, merkezi ısıtma ve sürekli sıcak su, çamaşır yıkama ve ütü servisi, 24 saat güvenlik, telefon imkanı ve öğrencilerin tüm dünyaya ulaşabileceği 24 saat Internet bağlantısı bu hizmetlerden bazılarıdır.

  Kütüphane

  T.C. Haliç Üniversitesi Kütüphanesi Üniversitenin eğitim ve öğretime başladığı 1998-1999 akademik döneminde kurulmuştur. Kütüphane; Üniversite'nin bilimsel alanda çalışmalarını desteklemek amacıyla gerekli olan materyal ve yayınları temin ederek, Öğretim Üyesi ve Öğrencilerin hizmetine sunmayı amaçlamıştır. Kütüphane Üniversite binası içinde hizmet vermektedir. Çalışma saatleri Hafta İçi: Pazartesi - Perşembe : 08:30 - 19:30 Salı - Çarşamba - Cuma : 08:30 - 17:30 Kütüphane derme sayısı 11.000'dir. Koleksiyon satınalma ve bağış yoluyla geliştirilmektedir. Satınalınacak yayınlar öncelikli olarak Üniversitedeki eğitim ve öğretim programları'na göre akademik, idari personel ve öğrencilerin istekleri doğrultusunda tespit edilmektedir. 2002 Ocak ayı itibari ile Üniversite Kütüphanesi 79 adedi yurtiçi, 27 adedi de yurtdışı olmak üzere toplam 107 adet basılı dergiye abone olmuştur. Bağış dergiler ile birlikte düzenli gelen dergi adedi toplam 146'ya yükselmiştir.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Teknoloji

  Eğitim-öğretim merkezlerimizde; 150 öğrenci oturma kapasiteli, 4000 Türkçe ve İngilizce kitabın ve internet bağlantılı 10 bilgisayarın bulunduğu her türlü teknik donanımlı 24 saat açık kütüphane, 35 kişilim PIII-6000 makinelerin yer aldığı bilgisayar laboratuvarı, 25 kişilik son teknoloji ile donatılmış biyoloji laboratuvarı ve 25 kişilik Fizik-Kimya laboratuvarı, moleküler biyoloji ve genetik bölümüne bağlı araştırma laboratuvarı, networke bağlı 1 bilgisayar laboratuvarı (25 makine) mevcuttur.

  Beslenme

  600 kişiye aynı zamanda hizmet verebilen mutfağı ve 200 kişi oturma kapasiteli restoranı ile öğrencilerine "sıcak yemek" sunmaktadır. Gençlerin her gün almaları gereken besin değerleri göz önünde bulundurularak hazırlanan menüler öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ayrıca, öğrenciler "fast-food" hizmeti veren kafeteryadan da yararlanabilmektedirler.

  Sağlık

  Kampüsün içinde, 1 doktor ve hemşirenin sürekli hazır bulunduğu öğrencilerin muyane ve acil müdahale ihtiyaçlarının karşılandığı bir revir mevcuttur. Ayrıca, yatan hastalar için, Aksaray Vatan hastanesi ile yapılan protokol paralelinde öğrencilere masrafları üzerinden %15 indirim sağlanmaktadır.

  Kampus Hayatı

  Haliç Üniversitesi, İstanbul'un en önemli ulaşım arterlerinin kesişme noktasına yürüme mesafesinde bulunan ve 4500 m2 kapalı ve 1000m2 açık kullanım alanlı Fındıkzade'deki Merkez kampüsü ve yine Fındıkzade Meydanı'nda yer alan, 4550m2 kullanım alanlı, en son teknoloji ile planlanmış ve tam donanımlı derslik, öğrenci ve araştırma laboratuarları içeren öğretim binası öğrencilerin hizmetindedir.

  Ulaşım


  Burslar

  Haliç Üniversitesi BURSLU programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, sadece eğitim-öğretim ücretini kapsamaktadır. Burslar karşılıksızdır. Burslar yabancı dil hazırlık sınıfı programında geçirilecek azami 1 yıllık süreyi de kapsamakta olup, öğrenci öğrenimini başarıyla devam ettirdiği sürece verilecektir. Türkiye genelinde ÖSS'de ilk 1000 öğrenci arasında yer alan ve kayıt yaptıranlara karşılıksız burs verilecektir.
   

 4. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  ARA. KURT.VE KUR.
  ATATüRKç ü DüŞüNCE KUR.
  BİLİM VE TEKNİK KUR.
  FOTOĞRAFç ILIK KUR.
  GüZEL SANATLAR KUR.
  İLETİŞİM KUR.
  İŞLETME KUR
  MİMARLIK KUR.
  PSİK.SOS.DAY.VE YARD. KUR.
  SPOR KUR.
  TUR.DOĞ.YAŞ.KOR.VE ç EV. KUR

  Fakülteler ve Bölümler

  FenEdebiyat Fakültesi
  Amerikan Kültürü ve Edebiyati (DİL)
  Amerikan Kültürü ve Edebiyati (Burslu) (DİL)
  Moleküler Biyoloji ve Genetik (SAY)
  Moleküler Biyoloji ve Genetik (Burslu) (SAY)
  Psikoloji (EA)
  Psikoloji (Burslu) (EA)
  İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü(Dil)


  Işletme Fakültesi
  Işletme (EA)
  Işletme (Burslu) (EA)
  Işletme (Ingilizce) (EA)
  Işletme (Ingilizce) (Burslu) (EA)
  Turizm Işletmeciliği (EA)
  Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik(EA) eklenmiş

  Mühendislik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
  Bilgisayar Mühendisliği (Burslu) (SAY)
  Mimarlik (SAY)
  Mimarlik (Burslu) (SAY)
  İç Mimarlık(Say)
  İç Mimarlık Burslu(Say)

  Güzel Sanatlar Fakültesi
  Grafik Tasarımı
  Endüstri Ürünleri Tasarımı
  Yüksekokullara da yeni eklenmiş.
  Konservatuar


  Hemşirelik Yüksekokulu

  Hemşirelik Yüksekokulu (Burslu)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - HalİÇ Ünİversİtesİ Hakkinda Forum Tarih
2010-2011 Haliç Üniversitesi Taban Puanları Üniversiteler 10 Ocak 2011
Haliç Üniversitesi Konservatuar Bahar 2010 Etkinlikleri Kültür Sanat Haberleri 8 Nisan 2010
Haliç Üniversitesi Genetik Mühendisliği Üniversiteler 5 Nisan 2010
Haliç Üniversitesi Taban Puanları Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Halıcıoğlu İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Bilgileri İstanbul Beyoğlu İstanbul Tanıtımı 20 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş