Haksız Fiil Nedir? Kosulları Nedir Cezası Nedir

'Hukuk' forumunda UquR tarafından 3 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Haksız Fiil Nedir? Kosulları Nedir Cezası Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Haksız Fiil Nedir? Kosulları Nedir Cezası Nedir


  Haksız Fiil

  Hukuka aykırı olarak bir kimsenin şahsına veya mal varlığına zarar veren fiile haksız fiil denir. Haksız fiil borç kaynaklarından birisi kabul edilmiş olup zararı veren tazmînle sorumludur. Haksız fiil sorumluluğu akit dışı hukuka aykırı kusurlu bir davranışla bir kimseye verilen zararın giderilmesi demektir. (İslâm hukukunda haksız fiil sorumluluğu iki şekilde ortaya çıkar; mübaşereten (doğrudan) zarar doğuran haksız fiil ve tesebbüben (sebebiyet yoluyla) zarar doğuran haksız fiil.)
  Haksız fiilin unsurlarını; davranış zarar uygun illiyet bağıntısı kusur ve hukuka aykırılık oluşturmaktadır.
  Haksız fiil sorumluluğunun gerçekleşmesi için meydana gelen zararı bir insan davranışı oluşturması ve hukuka aykırı olması gerekir. Hukuka aykırılık ise kişilerin mal ve şahıs varlıklarını doğrudan doğruya veya dolaylı bir şekilde koruma amacı güden yazılı ya da yazılı olmayan emredici davranış kurallarının ihlalidir.
  Hukuka aykırılığın iki şartı vardır:
  A) davranışın zarar vermeyi yasaklayan veya zarar vermeyi önlemek amacıyla belirli bir davranışı emreden bir hukuk normuna aykırı olması;
  B) hukuka uygunluk sebeplerinin bulunmamasıdır. Hukuka uygunluk sebepleri ise; hakkın kullanılması hak sahibinin izni kamu yetkisinin kullanılması veya salahiyetli makamın izni ve zarurettir.
  Haksız fiilden doğan zarar maddî veya manevî zarar olabilir. Maddî zarar; Bir kimsenin iradesi dışında malvarlığında meydana gelen eksilmeye denir. Haksız fiil sorumluluğunda tazmînât için zararın fahiş olması gerekmez aksine haksız fiillerin meydana getirdiği zararda azlık ve çokluk farkı bulunmaksızın tazmînât söz konusudur. Manevî zarar ise; bir kişinin kişiliğini yani şahıs varlığını oluşturan hukukî değerlerin saldırıya uğraması dolayısıyla uğramış olduğu objektif eksilme ve kayıplardır. İslâm bilginlerinin çoğunluğuna göre manevî zarar sebebiyle tazmînâta hükmedilemez. Zira maddî tazmînâtın manevî zararı karşılaması mümkün değildir.
  Zararı doğuran fiili birkaç kişi beraberce işlemiş iseler sorumlulukları ortak ve eşittir. Ancak faillerden biri doğrudan zarar veren fiili diğeri de sebebiyet veren bir fiili işlemişse sorumluluk doğrudan zarar veren fiilin failine yüklenir.
  Gerek şahsa ve gerekse mala yönelik haksız fiillerde daha ziyade gerçekleşmiş zararın tazmîni cihetine gidilmiş; gerçekleşecek zararlar belirsizlik nedeniyle tazmîn edilmesi gereken zarar olarak görülmemiştir. Haksız fiil neticesinde zarar gören malın mislî olması halinde misliyle; mislî olmaması halinde de kıymetiyle tazmîn edilir. ​
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Eline sağlık paylaşım için sağol..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haksız Fiil Nedir Forum Tarih
Haksızlıkların toplumda meydana getirebileceği olumsuz etkiler kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 12 Nisan 2016
Peygamberimizin haksızlıklara karşı tutumu Peygamber Efendimiz (S.A.V) 23 Ağustos 2014
Rüyada haksızlık etmek Rüya Tabirleri 16 Mayıs 2011
Haksız Yere Hapse Düşenin Okuyacağı Dua Dualarımız Dua paylaşımları 25 Ekim 2010
Yonca Lodi - Haksızlık Değil Mi Aşk ve Ayrılık Videoları 15 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş