Hakimin üç kusuru

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda GizLi_ÖzNe tarafından 25 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hakimin üç kusuru konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz. Ömer, hilafeti zamanında Hımıs ileri gelenlerine bir mektup yazıp, çevredeki fakirlerin kendisine bildirilmesini isteyerek yardım edeceğini bildirdi. Hımıs'lılar Şam ve civarında bulunan fakirlerin bir listesini Halife Hz. Ömer'e arzettiler. Hz. Ömer gelen listeyi açıp baktığında listenin başında kadı olarak tayin ettiği Sa'd bin Amir'in ismini görüp listeyi getirenlere hakiminin mali durumunu sordu. Onlar, (Hakimimiz hakikaten gayet fakirdir. Elinde avucunda olanı fakir fukaraya dağıtıyor, rüşvet olacağı korkusundan, bizim de en küçük bir hediyemizi bile kabul etmiyor) dediler.

  Hz. Ömer sordu:
  - Allah'tan bu kadar korkan hakiminizin hoşunuza gitmeyen tarafları da var mı?

  Evet diyerek kusurlarını şöyle sıraladılar:
  1- Vazifesine sabah namazından sonra başlaması gerekirken kuşluk vakti başlıyor.
  2- Evine çekilir aramıza girmez.
  3- Haftada bir gün, evinden dışarı bile çıkmaz. Kapısı arkasından kilitlidir.

  Hz. Ömer, onlara bir kısım erzak ve giyecek vererek gönderdi. Hakim Sa'd bin Amir'i de bunların sebebini öğrenmek üzere huzuruna davet etti.

  Hakim, Hz. Ömer'in huzuruna gelince durumu anlattı:
  Birinci kusurum; ailem hasta olduğundan evin bütün işlerini bizzat kendim görüyorum ve bu sebepten vazifemin başına ancak kuşluk vakti gelebiliyorum.

  İkincisi ise
  ; akşam olunca gün boyu yaptığım işlerin muhasebesini yapıyor acaba yaptığım işlerde bir kusurum var mı diye onu tetkik ediyorum.

  Üçüncüsü
  ; sırtımdakinden başka giyecek elbisem yoktur. Haftada bir gün giydiğim çamaşırlarımı yıkıyor temizlik işleri ile meşgul oluyorum. Hatta evimde bile üzerime alacak bir elbisem olmadığından yıkadığım çamaşırlarım kuruyuncaya kadar hiçbir kimseyi görüşmeye bile kabul edemiyorum.

  Sa'd bin Amir'in bu izahatı karşısında Hz.Ömer çok memnun oldu ve ondan sonra Sad'ı hatırladıkça, (Ah Sa'd ah, Allah korkusu seni ne kadar yüceltmiş) der onunla iftihar ederdi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hakimin üç kusuru Forum Tarih
Hakimin DÖrt SuÇu İslami Kıssalar & Hikayeler 10 Aralık 2008
Hâkimin gerekçesi birden fazla ihanet Magazin Haberleri 17 Ocak 2010
8. sınıf inkılap tarihi çalışma kitabı Milli Mücadelenin Temelleri cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar Perşembe 20:34
8. sınıf inkılap çalışma milli mücadelenin lideri Mustafa Kemal cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Çarşamba 21:04
Karahanlılar kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş