Haiti'de 7 bin kişi gömüldü

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Haiti'de 7 bin kişi gömüldü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şiddetli depremin vurduğu Haiti'nin Devlet Başkanı Rene Preval, depremde ölen 7 bin kişinin gömüldüğünü söyledi.

  PORT-AU-PRİNCE - Haiti Devlet Başkanı Rene Preval, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Şimdiden bir toplu mezara 7 bin kişiyi gömdük" dedi.

  Preval açıklamayı, depremden sonra ülkeyi ziyaret eden ilk lider olan Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Leonel Fernandez'i havalimanında karşılarken yaptı.

  Fernandez de Haiti'nin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden birinin ölülerini gömerken yardım almak olduğunu söyledi.

  Kızılhaç depremde 45-50 bin kişinin ölmüş olabileceğini bildirmişti.

  LOJİSTİK SORUNLAR
  Öte yandan şiddetli depremin ardından Port-au-Prince havaalanı hasar gören ve kontrol kulesi kullanım dışı kalan Haiti'de, yardım kuruluşlarının "önemli oranda lojistik sorunlarla" karşı karşıya kaldıkları bildirildi.

  BM İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) sözcüsü Elisabeth Byrs, "önemli oranda lojistik sorunlarla" karşı karşıya bulunduklarını, şu an için öncelikli ve acil olanın hayat kurtarmak, enkazın altından canlı insan çıkarabilmek ve yaralıların tedavisi olduğunu belirtti.

  Yardım ulaştırma işlemlerinin birçok zorlukla karşılaşabileceği kaygısını taşıdığını, havaalanının kontrol kulesinin kullanım dışı kaldığını söyleyen Byrs, kulenin yeniden kullanılabilmesi için ekiplerin çalıştığını, yardım getiren uçakların şu anda pisti görerek indiğini, bu durumun gerçekten sorun teşkil ettiğini kaydetti.

  SİLAH SESLERİ VE YAĞMALAMA
  Bu arada, ülkede bulunan Brezilyalı bir sivil toplum kuruluşunun sözcüsü Valmir Fachini, Port-au-Prince sokaklarında nereden geldiği belli olmayan birçok silah sesi duyulduğunu ve depremde kısmen yıkılan süpermarketlerin yağmalandığını anlattı.

  Öte yandan, Birleşik Krallık Kalkınma Bakanı Douglas Alexander, Haiti'ye 6.87 milyon avroluk bir yardım fonu tahsis edildiğini belirterek, bu yardımın Haiti'de insani yardım operasyonlarının başlamasına yardım etme olanağı vereceğini söyledi.

  ABD'nin de, Haiti'ye 3500 askerden oluşan bir tugay göndereceği bildirildi.

  Pentagon'un, Haiti'deki insani yardım çalışmalarına katılmak ve güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla bu ülkeye 3500 askerden oluşan bir tugayın gönderilmesi talimatı verdiği açıklandı.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haiti'de kişi gömüldü Forum Tarih
Haiti'deki depremde 27 gün sonra mucize Yurt Dışı Haberler 10 Şubat 2010
Haiti'de okul çöktü: 30 ölü Yeni Yurt Dışı Haberler 8 Kasım 2008
Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ev aletlerinin günlük yaşama etkisi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Kumar oynayan kişi kendisine ailesine ve çevresine nasıl zarar verir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Çevre yasası hazırlarken çevreye zarar verenlere yaptırım uygulanmasına ilişkin haberlerin etkisi Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş