Haiti hala deprem çadırı bekliyor

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Haiti hala deprem çadırı bekliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Haiti özel temsilciliği görevini vekaleten yürüten Edmond Mullet, Haiti'de yağmur sezonunun yakında başlayacağını belirterek ''Haiti'de en çok çadıra ihtiyacımız var'' dedi.

  Haiti'de 12 Ocakta meydana gelen depremin hemen ardından bu ülkeye giden Mullet, bugün BM'de düzenlenen ve depremde hayatını kaybeden 101 BM çalışanının anıldığı törene katılmak üzere New York'a geldi.

  BM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mullet, Haiti'de şu an en öncelikli ihtiyaçlarının ne olduğunun sorulması üzerine ''En çok çadıra ihtiyacımız var, yağmur sezonu yakında başlayacak'' dedi. Mullet, başkent Port au-Prince'de evsiz kalanlar için çadırlardan oluşan 900 geçici yerleşim biriminin olduğunu da belirtti.

  Mullet, bir soru üzerine Haiti'deki BM İstikrar Gücü'nün (MINUSTAH) Kanada ve ABD yardım güçlerinin çekilmesinden sonra da Haiti polisiyle birlikte ülkedeki güvenliği sağlayabilecek kapasiteye sahip olduğunu, MINUSTAH'ın da personel sayısının BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde artacağını hatırlattı.

  31 Martta New York'ta ABD hükümeti ve BM'nin birlikte düzenleyecekleri Haiti'ye bağış zirvesine de Haiti'den üst düzey yetkililerin katılacağını belirten Mullet, bu ülkeye insani yardımın en az 1 yıl daha devam etmesi, aynı zamanda yeniden yapılanma faaliyetlerinin de yürümesi gerektiğini söyledi.

  Depremde toplam kaç kişinin öldüğünün sorulması üzerine ise Mullet, ''Bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz, ama bizim tahminlerimize göre ölü sayısı 220 bin, 230 binden az değil'' dedi.

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haiti hala deprem Forum Tarih
2013 Haiti Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 26 Temmuz 2012
Haitinin Bayrağı Ülkeler Coğrafyası 26 Mayıs 2011
Haitinin Resmi Dili Nedir Ülke Kültürleri 26 Mayıs 2011
Haitinin Para Birimi Nedir Ülke Kültürleri 26 Mayıs 2011
Haitinin Başkenti Neresi Ülkeler Coğrafyası 25 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş