'haftasonu elektrikte gece tarifesi uygulansın!'

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda sebradılan21 tarafından 4 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. 'haftasonu elektrikte gece tarifesi uygulansın!' konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütçü elektrikte haftasonu OSB'lere gece tarifesi uygulanmasını önerdi...


  Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütçü kriz nedeniyle zor günler geçiren işletmelerin üretimlerini yüzde 15-20 oranında düşürmek zorunda kaldığını belirterek ''İşletmelere destek ve giderlerini azaltmak amacıyla elektrikte hafta sonu için gece tarifesi sistemine geçilmesini istiyoruz'' dedi.
  Sütçü yaptığı açıklamada AOSB'nin Türkiye'nin en büyük OSB'lerinden biri olduğunu belirterek bin 225 hektar alan üzerine kurulu bölgede 282 fabrika bulunduğunu bu fabrikalarda 20 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi.
  AOSB'deki 282 işletmenin yüzde 30'unu tekstil firmalarının oluşturduğunu ifade eden Sütçü dünyada yaşanan mali krizin etkisinin OSB'deki firmaları da olumsuz yönde etkilediğini bildirdi.
  Sütçü bankaların işletmelere kredi vermeyi kesmeleri ve kullandırdıkları kredi oranlarını düşürmeleri nedeniyle sanayicilerin zor durumda kaldığını vurgulayarak ''Kriz nedeniyle bölgedeki işletmeler üretimlerini yüzde 15-20 oranında düşürdü'' diye konuştu.
  İşletmelerin en büyük girdi maliyetlerini enerji giderlerinin oluşturduğunu anlatan Sütçü şunları kaydetti:
  ''Bölgedeki işletmelerin aylık enerji gideri 6 milyon TL civarında. Destek amacıyla ve işletmelerin hafta sonları atıl durumdan çıkartılması için girdi maliyetlerinde önemli yer tutan enerji fiyatları cumartesi-pazar günleri gece tarifesi üzerinden uygulanmalı.
  Bu uygulamaya bir an önce geçilirse işletmelerin enerji giderleri üçte bir oranında düşer. Böylece AOSB'deki işletmelerin enerji maliyetleri büyük oranda aşağıya çekilmiş olur. Kriz nedeniyle zorda olan işletmeler de geçici de olan rahat bir nefes alır.''
  Sütçü bu yılın başında kalkan ve yatırımcıya yüzde 20 oranında kolaylık sağlayan yatırım indirimlerinin gözden geçirilerek yeniden uzatılmasını ayrıca asgari ücretten yıl sonuna kadar vergi alınmamasını da istedi.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Nisan 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - 'haftasonu elektrikte gece Forum Tarih
Elektrikten Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır Genel Bilgi (Elektrik) 1 Şubat 2014
Elektrikten Hangi Alanlarda Yararlanılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 10 Ağustos 2013
Elektrikte Faz nedir Genel Bilgi (Elektrik) 12 Haziran 2009
Elektrikten Büyük Tasarruf.... Garip olaylar 7 Ocak 2009
Elektrikte Kullanılan Terimler ve Anlarları 2 Genel Bilgi (Elektrik) 1 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş