Hafızhüseyinbey Köyü Gömeç Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hafızhüseyinbey Köyü Gömeç Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gönen Hafızhüseyinbey Köyü Bilgileri -Hafızhüseyinbey Köyü Hakkında - Hamamlı Köyü Tanıtımı -Hafızhüseyinbey Köyü Resimleri  Hafızhüseyinbey ,Balıkesir Gönen ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: GÖNEN

  İl:BALIKESİR

  İle Uzaklığı:161 km

  İlçeye Uzaklığı:25 km

  Rakım:m

  Nüfus:

  2000:1084

  1997:1109

  Hafızhüseyinbey Köyü, Gönen'e 18 km, Sarıköy'e 7 km mesafede tepelerin eteğinde kurulmuş bir POMAK köyüdür. Eski adı Elbizlik'tir. Dereköy, Geyikli, Armutlu ve Sarıköy'e komşudur.

  Köyde yaşayanların çoğunluğu 1915-1920 yıllarında Yunanistan'dan göç etmişlerdir. Ancak köyün geçmişi daha eskilere dayanmaktadır. Köyde yer alan tarihi kilise, eski Rum evleri, mağaralar vb. kalıntılar köyün Cumhuriyet döneminden çok daha önceleri de kullanıldığını göstermektedir.

  Köy halkı, ilk zamanlar hayvancılıkla uğraşmışlar, sonraları ise tarıma yönelmişlerdir. Günümüzde köyde yaşayanların önemli bir kısmı pirinç tarımı ile geçimlerini temin etmektedir. Gönen Baldosu olarak adlandırılan pirinç türü ağırlıklı olarak Hafızhüseyinbey Köylü çiftçiler tarafından üretilmektedir. Pirinç tarımı ile birlikte köyün ekonomik durumu giderek iyileşmiş ve üretim büyük oranda makinalaşmaya geçmiştir.

  Pirinç tarımının yanısıra, şeftali, kayısı, kivi, karpuz, kavun, kiraz gibi pek çok çeşit meyvenin üretimi de yapılmaktadır. Ayrıca köye ait bayır tarlalarında ise zeytin tarımı yapılmaktadır. Köyde hayvancılık giderek azalmıştır. Genellikle küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Meraların azalması nedeniyle, birkaç koyun ve birkaç keçi sürüsü kalmıştır. Son dönemde büyükbaş hayvan besiciliği de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hafızhüseyinbey Köyü Gömeç Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş