Hafızayı güçlendirmek için doğru besin tüketimi önemli

'Diyet Beslenme' forumunda RiVeR_Nn tarafından 8 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Hafızayı güçlendirmek için doğru besin tüketimi önemli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hafızayı güçlendirmek için doğru besin tüketimi önemli

  Elma
  Günde bir ya da iki adet elma, unutkanlığı bir kenara bırakmanıza yardımcı olur. Elmanın içinde bulunan antioksidan madde hafızanın güçlenmesini sağlar. Beyindeki hücrelerin serbest radikallerden etkilenmesini engeller.Yapılan araştırmalar alzheimer hastalığına yakalanmış kişilerin günde iki elma yiyerek oldukça büyük gelişme gösterdiklerini ortaya koymuştur.

  Omega 3
  Omega 3 hafızayı güçlendirir. Somon, ton, sardalye balıklarında oldukça fazla miktarda bulunur. Omega 3 içeren bu balıkları haftada en az iki defa tüketmek gerekmektedir. Omega 3’ün en iyi bitkisel kaynakları arasında koyu yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar ve ketentohumu sayılmaktadır. Ceviz, badem ve fındık da Omega 3 kaynaklarıdır.

  Demir
  Demir, hafızanın daha iyi çalışmasını salar. Yeme alışkanlıklannız içinde demir içeren besinler az sayıdaysa hafızanız ile ilgili problem yaşamanız doğaldır. Demirin beyne oksijen taşınmasında çok önemli bir rolü vardır. Kırmızı et, kuru baklagiller, koyu yeşil sebzeler, domates ve pekmez demir açısından zengin olan yiyeceklerdir.

  Domates
  Domateste bulunan ve oldukça güçlü bir antioksidan olan likopen, alzheimer gibi hafızanın zayıflamasına yol açan hastalıklara karşı oldukça etkilidir. Bu nedenle bol bol domates tüketmeye çalışmalısınız.

  Fındık
  Yapılan araştırmalar E vitamininin zayıflayan hafızaya oldukça yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. E vitamini açısından oldukça zengin olan fındık yemek de, bu nedenle beyin için yararlıdır. Aynı zamanda bitkisel yağlar, yerfıstığı, ayçekirdeği ve buğday E vitamini açısından zengin besinlerdir.

  Brokoli
  C vitamini de hafıza açısından oldukça yararlıdır ve C vitamini içeren besinlerin başında brokoli gelir. Brokoli hem hafızaya hem de diğer hastalıklara iyi gelen bir yiyecektir. Bu nedenle mümkün olduğunca çok tüketilmesinde fayda vardır. Ayrıca turunçgiller, kivi, patates, karnabahar, kavun, çilek, incir, kırmızı ve yeşil biber de bol C vitamini içerir.

  Unutkanlığın nedenleri
  Aşırı stresli ortamda bulunmak unutkanlığın en büyük nedenlerinden biridir.
  Zihinsel meşguliyetin fazla olması da hafızayı yavaşlatır.
  Depresyon geçiriyor olmak unutkanlığa neden olabilir.
  Aşırı sorumluk duygusundan dolayı çok ayrıntılara dalmak da unutkanlığa neden olur.

  Hafızayı yavaşlatan nedenlerden biri de beslenme bozukluklarıdır.
  Bazı kaygı bozuklukları, şizofreni, bunama, kafa yaralanmaları, beyin kanamaları ve alzheimer gibi hastalıklar unutkanlığa yol açar.
  Vitamin eksiklikleri de bir başka nedendir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hafızayı güçlendirmek için Forum Tarih
Hafızayı güçlendirmek için dualar Dualarımız Dua paylaşımları 22 Mayıs 2011
Hafızanızı Güçlendirmenin Kolay Yolları - Hafızayı Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız ? Genel Sağlık 19 Aralık 2010
Hafızayı Kuvvetlendirmek İçin Okunan Dua Dualarımız Dua paylaşımları 6 Temmuz 2012
Kahve hafızayı koruyormu? Genel Sağlık 21 Mayıs 2009
Kötü hafızayı' silen hap bulundu Genel Sağlık 4 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş