Hafızanızı Güçlendirmenin Kolay Yolları - Hafızayı Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız ?

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Hafızanızı Güçlendirmenin Kolay Yolları - Hafızayı Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hafızanızı Güçlendirmenin Kolay Yolları - Hafızayı Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız ?

  [​IMG]

  Sakız çiğnemek: Northumbria Üniversitesi araştırmacıları sakız çiğnemenin hafıza performansını yüzde 25 artırdığını açıkladı. Sakız çiğnemek kalp atışını artırıyor, beyine daha fazla oksijen taşınmış oluyor.

  Dengeli beslenmek: Omega 3 yağları açısından zengin beslenme hafıza için oldukça yararlı. Ayrıca, bol sebze ve meyve yemek de beynin su dengesini koruyacağından hafızanız daha iyi olacak.

  Bebek hafıza: Bazı kadınlar gebelik dönemlerinde hafızalarının dibe vurduğunu söyler ancak araştırmalar bu şekilde düşünmenin doğru olmadığını belirtiyor. Bu dönemde negatif düşünceler yerine pozitif düşünme öneriliyor.

  Sigara bırakma: İngiltere’de yapılan araştırmaya göre 40 yaş üzeri herkes içmeyenlere göre daha fazla hafıza sorunu yaşıyor. Sigarayı ne kadar erken bırakırsanız hafızanız için o kadar iyi olur.

  Derin nefes almak: Uzun süreli stres beyin hücrelerine zararlı. Öğrenmeyi zorlaştırıyor, hafızayı zayıflatıyor. Baskı altında hissettiğinizde nefes egzersizleri yaparak hafızanızı koruyun.

  Uzun yürüyüşler yapmak: Bol oksijenli ortamlarda haftada 10 km gibi uzun yürüyüşler yapmak bunama riskini azaltıyor.

  Geceleri iyi uyumak: Geceleri düzensiz ve yetersiz uyuma gibi uyku bozuklukları da hafızaya zarar veriyor. Yatarken kahve yerine papatya, sütlü içecekler içmeye çalışın.

  Hafıza geliştirici oyunlar oynamak: Zeka geliştiren oyunlar, bulmacaların hafızayı güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlandı. Ancak hep aynı tür oyunlar yerine farklı oyunlar oynayın.

  Tansiyon: Tansiyonunuzun 14/9 olması hafıza kaybı gibi sorunlarla karşılaşmanızı önler. Yüksek kan basıncı hafızanıza da zarar verebilir.

  Arkadaşlarla buluşmak: Ailenizle, dostlarınızla buluşmak beyin hücreleriniz için yararlıdır. Zamanını sevdikleriyle geçiren kişilerin hafıza sorunu yaşamaları daha az görülüyor.

  Brokoli yemek: 168 gönüllü üzerinde yapılan araştırmaya göre B6, B12 ve folik asit vitamin kombini alanların hafızalarının daha iyi olduğu gözlendi. B vitamni brokoli, süt ve tahıllarda bulunur.

  ivillage
   

 2. okuduğumu anlamıyorum hafızamda kalmıyor
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hafızanızı Güçlendirmenin Kolay Forum Tarih
Hafızanızı taze tutmak için yapılması gerekenler Genel Sağlık 14 Temmuz 2010
Hafızanızı güçlendirin! Genel Sağlık 3 Şubat 2009
Vücudunuzu güçlendirmenin yolu! Genel Sağlık 3 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş