hacivat ile köragöz günümüze nasıl geldi

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 16 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. hacivat ile köragöz günümüze nasıl geldi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hacivat ile köragöz günümüze nasıl geldi
  hacivat ve köragöz bugüne kadar nasıl gelmişlerdir
  hacivatla karagöz hakkında bilgi verebilir misiniz?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hacivat ile Karagöz Tarihi

  Gölge Oyunu sanatı Orta Asya'dan Türkiye'ye göç eden Türkler tarafından getirilmiştir. Bir başka rivayete göre Yavuz Sultan Selim'in 1517'de Mısır'ı fethinden sonra bu sanat Osmanlı Devleti’nde gelişmiştir .

  Gerçekte Karagöz ve Hacivat’ın Bursa’da yaşamış karakterler olduğu ve Sultan Orhan Camii inşaatında çalıştıklarıdır. Bursa ‘da Atatürk Caddesi’ndeki Şeyh Küşteri’nin (Küşterli Mahmud) mezarı bunun ispatıdır. Oyunlarda “Şeyh Küşteri Meydanı” diye başlanan birçok diyalog Şeyh Küşteri’nin bu işin Piri ve yaratıcısı olduğunu vurgulamaktadır. Karagöz’ün mezarı ise bugün çekirge caddesinde Karagöz ve Hacivat’ın Anıt mezarının bulunduğu bölgededir. Karagöz’ün mezar taşı bugün Yeşil’de bulunan Türk İslam Eserleri Müzesinde bulunmaktadır.

  Oyunun baş rolünde Karagöz ve Hacivat adlı iki zıt karakter vardır.
  Karagöz halkın ahlak ve sağduyusunun temsilcisidir. Özü sözü birdir.
  Hacivat ise medrese eğitimi görmüş düzene uyan entelletüel bir karakterdir.
  Diğer tipleri Tuzsuz Çelebi Matiz BeberuhiArnavut Yahudi Çerkez Kürt Laz Tiryaki Zenneler vb. oluşturur.

  Türk el sanatlarının sahne sanatına dönüşümünün dünyadaki ilk ve tek örneği olan Karagöz Kukla Tiyatro oyunu ve oyunun figürleri metin veya senaryoya göre sert ve kalın deriden kesilerek boyanır ve ışıklı perdeye yansıtılır. El ile hareketlendirilen ses ve müziğe göre ustasının tarzına göre aktiflik kazanan kuklalar (tasvirler) perde yansımasında seyirci görecek biçimlerde karşı karşıya veya arka arkaya dururlar.

  Karagöz'ün oynatıldığı beyaz perdeye "ayna" adı verilir. “Hayal Perdesi” adı da verilen ışıklı 85X125 cm. boyutlarında ki tahta tezgahta yansıma olarak gösterilir. Figürler deliklidir ve bu deliklere uygun uzunluktaki tahta çubuklar geçirilir. Perdeler önceleri 2 x 25m iken sonraları 110 x 80m ebadında yapılmaya başlanmıştır. İç tarafta perdenin altında kurulmuş "peş tahtası" vardır. Oyunda bunun dışında zil tef kamış nareke (düdük) perdeyi aydınlatacak kandil veya ampul vardır. Bunlar peş tahtası üzerinde bulunur. Oyunda kullanılan tasvirler 32-40 cm büyüklüğünde olup genellikle manda sığır ve deve derisinden yapılır. Deriler özel bir yöntem ile şeffaf hale getirilir. Daha sonra "nevregan" adı verilen ucu keskin bıçaklarla işlenir. Parçalar birbirine kiriş veya katküt adı verilen iplerle bağlanır. Daha sonra tasvirler çini mürekkebi veya kök boya ile boyanır.

  Karagöz'de işlenen konular komik öğelerle verilir. Çifte anlamlar abartmalar söz oyunları ağız taklitleri belli başlı güldürü öğeleridir :

  Hacivat'ın semai söyleyerek perdeye geldiği perde gazelini okuduktan sonra Karagöz'ü çağırdığı ve Karagözle Hacivat'ın kavga ettikleri giriş bölümüne mukaddime denir. Bu bölümde Hacivat'ın söylediği perde gazelinde oyunun bir öğrenme aracı ve gerçeklerin göstergesi olduğu belirtilerek felsefi tasavvufi anlamı vurgulanır.

  Muhavere bölümünde bu oyunun baş kişileri olan Karagöz ve Hacivat arasında geçen salt söze dayanan olaylar dizisinden sıyrılmış somutlaştırılmış ikili konuşma yer alır. Muhavere tekerleme biçiminde de olabilir. Bu bölümde Karagöz ve Hacivat'ın kişilik özellikleri ve yaratılış açısından birbirlerine karşıt özellikleri vurgulanır. Muhavereler oyunla ilgili olabildiği gibi ilgisiz de olabilir. Bunun yanısıra çifte Karagözlü muhavere gelgeç muhaveresi ve ara muhavere çeşitleri de vardır.

  Asıl hikayenin anlatıldığı diğer tiplerin perdeye geldiği bölüme fasıl adı verilir. Oyun buradaki konuya göre isim alır. Fasılın sonunda oyuncular bir biçimde perdeden ayrılır. Hacivat ve Karagöz kalır.

  Oyunun sonunun haber verildiği Karagözle Hacivat arasında geçen bitiş bölümünde seyirciden yapılan hatalar için özür dilenip bir sonraki oyunun duyurusu yapılır ve oyun sona erer.

  Karagöz'de hiciv ve taşlama vardır. Bu taşlamalar mizahi bir üslupla devlet yöneticilerine kadar uzanmıştır.

  Karagöz saray tarafından ilgi görmüş ve desteklenmiştir. Yapılan şenliklerde şehzadelerin sünnet düğünlerinde Karagöz gösterilerine yer verilmiştir.

  Karagöz özellikle İstanbul Merkezli Osmanlı kültürüyle bütünleşmiştir. İstanbul'un yaşamını Karagöz oyunlarında görmek mümkündür. Ağalık Büyük Evlenme Kayık ve Tahmis bunlardan bazılarıdır. Ferhat ile Şirin Balıkçı Cazular Kanlı Nigar Leyla ile Mecnun Ters Evlenme Tahir ile Zühre Yalova Sefası Karagöz'ün Yazıcılığı Karagöz'ün Aşıklığı Karagöz'ün Hekimliği vb. Karagöz'ün bilinen diğer oyunlarıdır.

  Oynatanlar ise Hayali (Usta) Çırak (Yardımcı) Sandıkkar (2. Yardımcı) Yardak (Hanende) Dayrezen=Dairezen (Def Çalan) ve Hammal’dır. (Karagöz Zembilini Taşıyan)

  Osmanlı Dönemi'nin en önemli eğlence türlerinden olan Karagöz Ramazan'lar da sünnet düğünlerinde şenliklerde kahvehanelerde ve bahçelerde oynatılmaktaydı. Dönemin toplumsal olaylarını eleştirel bir gözle konu edinen Karagöz'ün yaygın olarak İstanbul'da oynatıldığı bilinmektedir. Anadolu'nun diğer kentlerine ise turneye giden sanatçılar aracılığı ile yayılmıştır.

  Günümüzde ülkemizi tanıtıcı sanatların başında gelen Karagöz turistik otel ve lokantalarda oynatılmaktadır. Radyo ve daha çok televizyon aracılığı ile seyirciye ulaşmaktadır.

  Karagöz çalışmaları Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNIMA) Türkiye Milli Merkezi Başkanlığı ve Kültür Bakanlığı'nca yürütülmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - hacivat köragöz günümüze Forum Tarih
Karagöz İle Hacivat Konuşmaları Çocuklara Masallar Fıkralar 26 Aralık 2016
Karagöz İle Hacivat: Gübre Çocuklara Masallar Fıkralar 22 Temmuz 2016
Karagöz ve Hacivat kısa bilgi Tiyatro ve Skeçler 13 Nisan 2014
Karagöz ve Hacivatın komik konuşmaları Tiyatro ve Skeçler 16 Aralık 2013
Karagöz ve Hacivat Hayatı Kısaca Tiyatro ve Skeçler 1 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş