Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi

  Fen Fakültesi tarihçesi 26.09.1963 gün ve 337 sayılı kanun ile Ankara Üniversitesine bağlı ikinci bir Tıp Fakültesinin “Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi”nin kuruluşuna dayanır. 1965 yılında kurulmuş olan Temel Bilimler Yüksek Okulunun bünyesinde Biyoloji Bölümü ile Matematik ve İstatistik Bölümleri yer alır.
  Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesinin 04.07.1967 gün ve 892 sayılı kanunu ile Hacettepe Üniversitesine dönüştürülmesi sonucunda yeni yapılanmalar ile Fen Fakültesi kurulmuştur. Biyoloji Bölümü, Hacettepe Üniversitesi Senatosunun Ocak 1976 tarihinde aldığı bir karar ile Botanik, Genel Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Zooloji Bölümleri olmak üzere dört bölüme ayrılmıştır. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu çerçevesinde yeni düzenlemelere gidilmiş ve buna göre Fakülte Bünyesinde Biyoloji, İstatistik ve Matematik Bölümleri yer almıştır.
  1993 yılında Mühendislik Fakültesi bünyesindeki Kimya Bölümü Fen Fakültesine geçmiş, 1993 yılında Biyoloji Bölümündeki beş Ana Bilim Dalına ek olarak Ekoloji, Biyoteknoloji ve Uygulamalı Biyoloji Ana Bilim Dalları, 1994 yılında Kimya Bölümü(Teorik Kimya ve Polimer Kimyası) ile İstatistik Bölümünde (olasılık Teorisi ve Olasılık Süreçleri, Risk Analizi, İstatistiksel Bilgi Sistemleri) yeni Ana Bilim Dalı açılmıştır. Ayrıca 2002 yılında Fakültemiz bünyesinde Aktüerya Bilimleri Bölümü ve bu Bölüme bağlı olarak Aktüerya Bilimleri Anabilim Dalı açılmıştır


  Ana Sayfa - Fen Fakültesi Dekanlığı - Hacettepe Üniversitesi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hacettepe Üniversitesi Fakültesi Forum Tarih
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendislik Fakültesi Üniversiteler 3 Nisan 2010
Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Üniversiteler 15 Haziran 2009
Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Üniversiteler 15 Haziran 2009
Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Üniversiteler 15 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş