Hac Çeşitleri - Kaç Çeşit Hac Var

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda SeLeN tarafından 7 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hac Çeşitleri - Kaç Çeşit Hac Var konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kaç çeşit hac vardır - hac çeşitleri nelerdir  Üç türlü hac vardır:
  1- İfrad hac: Bu haccı yapana müfrid hacı denir. İhrama girerken, yalnız hac yapmaya niyet eden kimsedir. Mekke’de oturanlar, yalnız müfrid hacı olur.

  2- Kıran hac: Bu haccı yapana karin hacı denir. Hacla umreye birlikte niyet eden kimsedir. Önce umre için tavaf ve sa’y edip, sonra ihramını çıkarmadan ve tıraş olmadan, hac günlerinde hac için, tekrar tavaf ve sa’y yapar.

  3- Temettü hac: Bu haccı yapana mütemetti hacı denir. Hac aylarında, yani Şevval, Zilkade ile, Zilhiccenin ilk on gününde umre yapmak için ihrama girip ve umre için tavaf ve sa’y yapıp ve tıraş olup, ihramdan çıkar. Memleketine gitmeyerek, o sene, terviye gününde veya daha önce, hac için ihrama girerek, müfrid hacı gibi hac yapar. Yalnız, tavaf-ı ziyaretten sonra da sa’y yapar. Karin ve mütemetti hacıların şükür kurbanı kesmesi vacibdir.

  Temettü veya Kıran haccı yapanlardan, kurbanlık hayvan bulunmaması veya alınamaması sebebiyle, kurban kesme imkânı olmayanlar, üç gün hac esnasında, yedi gün hacdan sonra olmak üzere on gün oruç tutarlar. İlk üç günün, ihrama girdikten sonra, hac ayları içinde ve kurban bayramının ilk gününden önce Mekke’de tutulmuş olması zorunludur. Kurban kesme imkânı elde edilebileceği ümidiyle, bu üç günlük orucun son vaktine kadar geciktirilmesi yani Arefe günü tamamlanmak üzere 7, 8 ve 9 Zilhicce günlerinde tutulması efdaldir. Temettü haccında bu oruç henüz hac için ihrama girmeden, umre ihramından sonra da tutulabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çeşitleri Kaç Çeşit Forum Tarih
İnsanın vücudunda kaç kemik vardır çeşitleri özellikleri Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016
Masal Çeşitleri Kısaca Masallar Kaça Ayrılır Masallar-Hikayeler-Destanlar 13 Şubat 2014
Hücre Çeşitleri ve Özellikleri Nedir Hücreler Kaça Ayrılırlar Konu Dışı Başlıklar 7 Ekim 2013
Mikroskop çeşitleri, Mikroskoplar kaç tanedir Konu Dışı Başlıklar 20 Eylül 2011
Termometre Nedir, Termometre Çeşitleri Nelerdir, Kaç Çeşit Termometre Var Seviyeli-Ciddi Konular 14 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş