Hacıyakup Köyü Taraklı Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hacıyakup Köyü Taraklı Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hacıyakup Köyü Taraklı Bilgileri - Hacıyakup Köyü Hakkında - Hacıyakup Köyü Tanıtımı - Hacıyakup Köyü Resimleri


  İlçe: TARAKLI - İl: SAKARYA

  Köy Muhtarı: Mehmet TÜRKDOĞMUŞ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:

  0264 494 41 14
  Cep Telefonu:

  0 539 332 5363

  Sakarya
  Bilgiler
  Nüfus 759 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 54750
  Alan Kodu 0264
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Sakarya
  İlçe Taraklı
  Web Sitesi
  Hacıyakup, Sakarya ilinin Taraklı ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihçe

  Halkı manav türküdür.yerlisidir,göçmen değildir.Manav bir rivayete göre Anadolu Selçuklu devletinin bakiyesi şehirlere yerleşmiş, köyler kurmuş Türkmenler olduğuna ve Anadolunun gerçek yerli halkı olduğu ortaya atılan diğer bir iddia dır.

  Köyün adının nereden geldiği rivayetlere göre osmanlı zamanında paşa zadelerin uğrak yeri olmasından, köyün yanından geçen ipek yolunun köye ekstralar katmasına olanaklar sağlamıştır.mahalle mahalle olmasıda ayrıca bir tarih kültürüne tanıklık etmektedir.Köyün güneyinde bulunan şifa kaplıcalarınında tarihi bilinmemekte bizanslara kadar gittiğini kalan kalıntılardan görmekteyiz.şifa kaplıcaları farklı alanlarda farklı minarallerle oluşmakta farklı kaynaklar bulunmaktadır,suyu kükürtlüdür.

  Kültür

  Köy yıllar önce kurulmuş olup farklı zamanlarda yer değiştirerek bugünkü halini almıştır.Tarihi fazla bilinmemekte yakın zamana kadar kocaeli vilayetine bağlı olduğu tapulardan görülmektedir.Köyde okur yazarlık oranı yüzde yüz olup yüksek okul mezunu azdır.yılın belirli zamanlarında hıdrellez şenlikleri düzenlenerek bölgedeki kültürel faaliyetlere öncülük etmektedir.bunlardan en büyüğü Akçeşme hıdrellez cemiyetidir.b Bu cemiyette bölgesel olarak katılım olduğu gibi yağlı veya karakucak güreş müsabakaları olup yediden yetmişe müsabakalar yapılmaktadır.cemiyetlerde gelen misafirlere bulgur pilavı yufka vede ayran ikram edilirki bu ikram yayla havası içerisinde çam ağaçları ile kaplı ortamda olsun.halkı sakaryanın yerlisi manav türklerindendir.manav türkleri cesur ve yiğittir.ne mutlu türüküm diyene.

  Coğrafya

  Rakımın 650 metreyi gösterdiği ormanlık bir alanda kurulan köyümüz;il merkezine 55,ilçe merkezine 10 km uzaklıktadır.İlçenin nüfus ve arazi olarak en büyük köyüdür.Paşalar,Kıran,Bayır ve Kabaklar adı altında dört mahalle oluşturur köyümüzü.Kuzeyinde Samanlı dağlarının uzantısı Kılıç Kaya,güne- yinde Gölpazarı (Bilecik)'na bağlı Kavak köyü,doğusunda Aksu köyü,batısında Geyve (Sakarya) ilçesi 'ne bağlı Hacıosmanlar köyü ile komşudur.

  İklim

  Köyümüzde karasal iklim hakim olup yazları sıcak ve kurak,kışları soğuk ve yağışlıdır.Yaz ay- larında özellikle geceleri tipik karadeniz iklimi hissettirir kendini. Geceleri serin olur. Son zamanlarda çıkan orman yangınları nedeniyle ormanlık alanlar yavaş yavaş azalmaya başla- mış,küresel ısınmanında etkisiyle iklim üzerinde gözle görülür değişiklikler olmuştur.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 7....
  2000 759
  1997 772

  Köy, son zamanlarda dışarıya büyük göç vermiştir. Şimdiki nüfus kadar da köy dışında nüfusu vardır.

  Ekonomi

  Tarım ve hayvancılığın yanında nakliyecilik de bayağı ön plandadır. Tarım alanında başta hububat ürünleri olmak üzere baklagiller, yağlı tohum bitkileri, endüstri bitkileri, sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Son zamanlarda aşılı vişne, domates ve enginar üretiminde epeyce bir gelişme olmuştur. Hayvancılıkta büyük ve küçükbaş hayvanlar açık besi şeklinde dışarıda, kapalı olarak da ahırlarda yapılırken arıcılık ve kümes hayvancılığında da epeyce gelişmeler gözükmektedir.

  Altyapı bilgiler

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hacıyakup Köyü Taraklı Forum Tarih
Hacıyakup Köyü Manyas Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 21 Nisan 2010
Hacıyakup Köyü Gölyaka Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Hacıyakup Köyü Merzifon Amasya Amasya Tanıtımı 26 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş