Hacıpaşa Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hacıpaşa Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri - Tomarza Hacıpaşa Köyü - Hacıpaşa Köyü Hakkında Bilgiler - Hacıpaşa Köyü Resimleri  Hacıpaşa, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  226. Hacıpaşa (Hacıpaşalı) Oymağı: Bu oymak Kustere Yörüklerine bağlı gösterilmiştir. Bu oymağın eski adı Keprin olan Tomarza ilçesinin Toklar bucağına bağlı Köprüköy’de oturdukları anlaşılıyor. 1500 yılında Keprin’de 15 hane nüfusa sahipti. Yine bugün Tomarza ilçesinde Hacıpaşa adını taşıyan bir köy bulunmaktadır. Hacı Paşalu oymağının 1584 yılında Gizin köyünde oturduğu ve 45 hane nüfusa sahip olduğu görülüyor. 1563 yılında Pınarbaşı nahiyesi Karakısık köyünde 6 nefer olarak bulunuyorlardı. Boynu Yoğun mezraında da ziraat yapıyorlardı.

  Yani Hacıpaşa oymağı ile ilgili ilk bilgiler 1500 yılına kadar uzandığına göre, bunu boyla izah etmek çok zor; ancak Dulkadirli Türkmenleri veya Maraş Yörükleri ile izah etmek gerekir. O yıllardaki oymaklardan çok azının boylarını biliyoruz. Bu oymak, 16. yüzyıldan beri Tomarza yöresinde gözüküyor. Farklı köylere zamanla intikal etmişler ve yaylak-kışlak olarak kullanmışlar. Sonra da kendi oba adlarını taşıyan köyü kurmuşlar. Dikkat ederseniz o tarihte Hacıpaşa köyü, köy listesinde yok. Bu ismi de almaları büyük ihtimal boy beylerinin adının Hacı Paşa oluşu ile ilgilidir. Avşar da olabilirler, Avşarlarla komşuluk etmiş de olabilirler. Lakin bizim bölgemize 18. yüzyılda gelen Avşar boyuna mensup insanlar da var. Bunlar, sonradan geldikelri için boy adlarını biliyorlar. 16. yüzyılda Anadolu'ya gelen obaların boy adlarını bilmeleri ise çok zor. Hacıpaşa için de böyle. Daha 16. yüzyılda boy adlarının yerine oba beylerinin adı olan "Hacı Paşa" adını kullanıyorlar bile. Kesin olan tek şey Türkmen oldukları ve Dulkadirlilere mensubiyetlerinin bulunuşu.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. hacıpaşa köy (Armut) kalitesiyle tanınır. Köyde türk - türkmen kültürü iyi korunmuş olup türk gelenek görenekleri tam anlamıyla yaşanmaktadır. cesaret,vatanseverlik,asker ugurlama,kız isteme gibi adetlerisürdürmektedirler.Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Gelenek ve görenekleri anadolu kültürünü yansıtmaktadır..düğünler ağılıkta davul zurna eşliğinde olmaktadır büyüklere hürmet edilir ,misafir perverdirler , heryıl mezar merasimi yapılır ,kuran okunur yemek dağıtılır,uzaktakiler yakın ettirilir ,kendi civarına uygun yemekleri vardır farklı yemekler ...** köylüler okuma yazmaya 1990 yıllardan sonra önem vermeye başladılar. köy genelinden genellikle çevre il ve ilçelerde esnaf ticaret ve inşat üzerine çalışanlarvar. Hacıpaşa köyü topluma çeşitli ünvanlardan insanlar yetiştirip kazandırmıştır, Köyün Kurucularından Hacı Hafız Derviş Mehmed Hoca Efendi Devellili Aşık Seyrani ile Dostluğunun yanında Bir çok konuda o bölgenin insanına bilgi alanında yeni çığırlar açmıştır.

  Coğrafya

  Kayseri iline 76 km, Tomarza ilçesine 20 km uzaklıktadır. Konutlar genelde yığma, kargir ve betonarme olup, son yıllarda betonarme yapıların sayısı hızla artmaktadır. Yeni yapı ile toplu yaşama geçiş süreci hızlanmıştır.kısa bir süreye kadar taş yıgma evler vardı ve toprak ve taş evler köy halkının gelir seviyesinin yükselmesiyle kendini yenilemeye başladı.

  Halk geleneklerine sıkı sıkıya bağlıdır.köy genelinde giyim kuşam çağdaş görünüm arz eder.

  Yerleşim yerleri genel olarak toplu halde olup, kış, yaz rahatlıkla ulaşım köy içerisine saglanmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. yılın dört mevsimi yaşıyor.köyde karasal iklim hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışlari soguk ve kar yağışlı geçer. Yağışlar daha çok ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde görülür. İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinin sakin ve açık günlerinde kırağı ve don olayı müşshede edilir. Bu olaylar tarımı olumsuz etkiler. Ortalama yağış miktarı 366,6 mm’dir.

  köy topraklarında genellikle düzarazi ve tarlalar ve bahçelerde ((armut agaçları))tepe çamlık kısmında bozkır bitki örtüsü hakimdir. Yüksek kesimlerde yer yer orman alanlarına rastlanılsa da bozkır ve çalılıktır.köyde meyveciliğe yönelik meyve bahçeleri yokdenilecek durumdadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 198
  2000 247
  1997 218

  Köy, özellikle 1980 yılından sonra aşırı göç vermeye balamıştır. Köy dışında yaşayan köylüler, bugünkü köy nüfusundan daha fazladır. Göçler daha çok Develi, Kayseri, Ankara, İstanbul, Konya, Antalya gibi şehirlere olmuştur. Yurt dışına da önemli ölçüde göç olmuştur..

  Köyün istanbul içinde yaklaşık 100 hanesi bulunurken en çok göçü Kayseri'nin Develi ilçesi almıştır. Bu ilçede ikamet eden yaklaşık 250 hane bulunmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Tarım ve hayvancılık

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Kamil Karabulut
  1999 - Mehmet Yıldırım
  1994 - Sait Topal
  1989 - Durdu Sümengen
  1984 - Durdu Sümengen

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hacıpaşa Köyü Hakkında Forum Tarih
Hacıpaşalar Köyü Çine Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010
Hacıpaşa Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş