Hacıosmanlar Köyü Akhisar Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hacıosmanlar Köyü Akhisar Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Deremahalle Köyü - Akhisar Hacıosmanlar Köyü - Hacıosmanlar Köyü Hakkında - Hacıosmanlar Köyü Tanıtımı - Hacıosmanlar Köyü Resimleri  Köy Muhtarı: Salahattin KOCAMAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (236) 439 32 65

  Cep Telefonu: 0 (536) 409 84 00

  Hacıosmanlar, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Hacıosmanlar köyü 1569 yılında osman adında bir adamın buraya yerleşmesi sonucunda kurulmuştur.Daha sonra gelişerek bu ğünkü ğörünümüne ğelmiştir.köy 3 mahalleye ayrılmıştır.Dere mahalle hacıogullar

  DERE MAHALLE KÖYÜNÜN TARİHÇESİ : Orta Asyadan göç eden atalarımız hayvancılıkla geçinmektedir.Karakeçili Yörüklerinden olan atalarımız genellikle kara keçi beslemektedir.Üç aile ise koyun besler.Yerleşik düzene geçtikten sonra ise karakeçinin yerini yavaş yavaş inekçilik alır-Daha sonra ise Tahıl üretimi ve tütüncülük alır.1990 yıllarıyla birlikte zeytincilik başlar. Önce hayvanlarıyla Antalya Teke yöresine yerleşirler. Daha sonra köyümüzün bugünkü kurulduğu alanın çevresine göç ederler. Tahmini olarak 1600 yıllar. Bu aileler Gacarlar, Hacıuslular, Tabanlar, İmamoğulları sülaleleridir. Bugün Damın arası, Bağın arası, Örenin arası, Kaklık önü, Tabanlar yıkığı ve Papaz Gediği isimleriyle anılan bölgelerde yaşarlar. 1800 lü yıllara gelindiğinde Osmanlı Devleti bu göçerlerden vergi toplama ve askere alma konularında sıkıntı yaşar. Akhisar'a atanan bir kaymakamın zorlamasıyla bu aileler bugünkü köyün olduğu yere taşınırlar. İlk adı Dereköy olarak isimlendirilir. Önce Berkele köyüne daha sonra da Hacı Osmanlar köyüne bağlanır. 1966-1967 öğretim yılında ilkokulu açılır.36 öğrenci ile eğitime başlayan okulumuzun ilk öğretmeni rahmetli Süleyman Kaynak öğretmenimizdir.Köy arazisi kıraç olduğundan dışarıya çok göç vermiştir.

  Kültür

  DERE MAHALLE KÖYÜ :Modern çağdaki deşiklikler getirdiklerinin yanında pekçok güzelliği de götürmüştür.Eskiden Yörüklerin milli kıyafeti olan üçetek giyen kadınlar bugün hiçbir özelliği olmayan kıyafetler giymektedir.Çünkü eski kıyafetler bir sanat eseri,elemeği göz nuruydu.Bir incelik,bir zerafeti vardı.Düğünler Salı akşam üstü Davullaraın gelmesi ile başlar.O gece Köy meydanına yakılan meydan ateşinin çevresinde köy gençleri eğlenirdi.Ertesi sabah davullar eşliğinde düğün yemeği için kara çadır kurulur ve enaz 8-10 çeşit olmak üzere kazanlara yemekler konulurdu.Öğleden sonra ise seymenler öncülüğünde tüm köylü tarafından oğlan evinden alınan kına kız evine götürülürdü.Akşama doğru çevre köylerden gelen misafirler köyün dışına kadar gelir orada olduklarını silah atarak haber verirler.Bayraktar davullar ile misfirleri karşılar,düğün evinin önüne getirir,orada oynattıktan sonra köyden bir eve konak yapardı.O gece de yine meydan ateşi yakılır ve misafirler eğlendirilir.Perşembe sabahı ise önce cirit,sonra değnek daha sonra da yağlı güreş yarışmaları yapılır,bunlar düğün sahibi tarafından ödüllendirilirdi.Öğle yemeğinden sonra hep birrlikte gelin alma alayı düzenlenirdi.Gelin yeni evine indirildkten sonra (attan) misafirler köylerine giderler.O gece eğlence bitmiştir.Cuma sabahı damadın sağdıçları damadı kaldırırlar ve evinin önünde oynatırlar gelin de onları uzaktan yenge ile seyreder düğün töreni böylece sona erir.Yenge gelini köy çeşmesine suya götürür.Gelin çeşme taşına tereyağı sürer.Amaç işlerin akkın gitmesidir.Doldurduğu bardaktaki (bir tür testi)döke döke gelir ve son suyu evinin eşiğine dökr ve testiyi kırar.Düğün boyunca damat biryerlerde saklanır.Ortalarda görünmez.Görünürse semer vururlar yada köy çeşmesinin ahırına atarkar.Damat ortaya duvak sabahı çıkar. Eğitime de büyük önem veren köyümüzden bugününe kadar imam,öğretmen,komiser,avukat,eczacı gibi meslekleri yapan insanlar yetişmiştir. Hacıosmanlar köyünde dügünler çok eglenceli olur cuma akşamından başlar cumartesi pazar akşamına kadar sürer.Köy halkı çok misafirperverdir.Her yıl köy hayırı yapılır.İlçeden ve diğer köylerden misafir kabul edilir.Ögle namazına kadar mevlüt okunur ve mamazdan sonra yemek yenilir.Köyün gençleri hayırda misafirlere hizmet ederler çevre köylerin gençlerinden çok çok iyidirler.

  Coğrafya

  DereMahalle Köyü Manisa iline 69 km, Akhisar ilçesine 17 km uzaklıktadır. Doğusunda Kavakalan,Kuzey Doğusunda Yayakırıldık,Güneyinde Kocakır,Batısında Çoruk ve Berkele,Güneyinde Hacıosmanlar köyleri vardır.Adını aldığı bir kuru dere yatağındakurulmuştur.Batısı, Doğusu ve Kezeyi dağlarla çerrili,Güneyi ise ovaya açıktır.Çam ormanları ise hemen doğusundan başlar.Eskiden Ardıç ve Andız ağaçları köyün dibinden başlardı.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 557
  1997 550

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Altyapı bilgileri

  Köyümüzde su şebekesi vardır fakat kanalizasyon yoktur.telefon elektrik vardır.

  [​IMG]

  KÖYÜMÜZDE YETİŞEN DİN ADAMLARI:

  1)Eyüp Çavuş (Eyüp Çınar)
  2)Ali Hoca (Ali Köse)
  3)Molla Mehmet (Mehmet Taban)
  4)Molla Yusuf (Yusuf Çalımcı)

  KÖYÜMÜZLE İLGİLİ BAZI İLKLER:

  1)İlk Muhtar:Mustafa Köse (Avni Bey)
  2)İlk Öğretmen :Süleyman Kaynak (Kırbaş)
  3)İlk traktörü getiren :Yusuf Üzüm
  4)İlk minbüsü getiren :Selahattin Kocaman
  5)İlk Çanakkale Şehidi :Eyüp oğlu Mehmet (Çınar)
  6)İlk ilkokul mezunu :Mehmet Kara
  7)İlk orta,lise ve yüksek okul mezunu:M.Sefer Kaytaz
  8)İlk Radyoyu getiren :Muhtar Mustafa Köse (Avni Bey)
  9)İlk Bakkal:Halil Kuzu (Topal Halil)
  10)İlk Kahveci:Ali İhsan Kuzu
  11)İlk Gramafonu getiren:Ali Kıtır (kıtır Ali)
  12)İlk Pikabı (Plak çalar) getiren:Halil Kuzu (Koca Halil)
  13)İlk Hacca giden :Hüseyin Kaytaz (Karakep)
  14)Yemene savaşa gidip 7 yıl sonra sağ olarak dönen ilk kişi :Hüseyin Kaytaz (Koca Kaytaz)
  15)İlk Karyolayı getiren:Şerif Ali Omay
  16)İlk Kol saatini getiren:Mehmet Çalımcı (Kolüm)
  17)İlk su getiren muhtar:Ali Osman Kara
  18)İlk futbol topunu getiren:Süleyman Kara
  19)İlk Akhisara göç eden:Mehmet Üzüm (Çepel)
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hacıosmanlar Köyü Akhisar Forum Tarih
Hacıosmanlar Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Hacıosmanlar Köyü Geyve Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Hacıosmanlar Köyü Fethiye Muğla Muğla Tanıtımı 16 Nisan 2010
Hacıosmanlar Köyü Serik Antalya Antalya Tanıtımı 31 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş