Hacımehmetli Köyü Baskil Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hacımehmetli Köyü Baskil Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Baskil Hacımehmetli Köyü Bilgileri - Hacımehmetli Köyü Hakkında - Hacimeman Köyü - Hacımehmetli Köyü Tanıtımı - Hacımehmetli Köyü Resimleri  Hacımehmetli ,Elazığ Baskil ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: BASKİL

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:73km

  İlçeye Uzaklığı:37km

  Rakım:650 m

  Nüfus:

  2000:87
  1997:104

  Hacımehmetli, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür.Kurtce ismi Hacimeman dir. Daha çok yazlık olarak kullananların bahçelerinin başına gelmeleri ve beraberinde getirdikleri işçilerle beraber bölgenin yazlıkçıları ve ırgatlarıyla beraber nüfus kayısının verimi belirginliği ile beraber 2000-2500 kişi sayısına ulaşmaktadır.Köy sakinleri köyleri için eski dönemde HACİ ismini kullanmışlardır.köyümüzü kuranlar urfa siverek mızar köyünden gelen karakeçili aşiretinden gelen ailelerdir.ceraplı kolundan gelen bu aileler yörenin Türkleşip islamlaşmasını sağlamıştır.osmanlıyı kuran bu kayı boyundan karakeçililer uluyörük olarakta anılmış süleymanşahla urfa karacadağ bölgesine yerleşmişler ve buradan Türkiyenin dört bir yanına dağılmışlardır.elazığ yöresinde de onlarca karakeçili aşiretine mensup köyler mevcuttur.kürtçe konuşmaya urfa yöresinde başlayan karakeçililer özlerinin oğuz ve osmanlı olduğunu unutmadılar.dillerini kürtçe kullanmaya başlasalarda Türkmen oğuz olduklarını hep bildiler.bugün Urfa başta olmak üzere tüm karakeçililer karakeçili Türkmen şenlikleriyle kimliklerini ve kültürlerini yaşatmaktadırlar..karakeçililer 66 boydur.karakeçililere bazı kürt aşiretleri kürtçe ve arapça isimlerle bu obaları ansalarda karakeçililer asalet gözeten bir aşiret oldukları için karışmamışlardır.günümüzde dahi kendi içlerinde evlenmişlerdir.farklı aşiretlerle kız alıp vermemişlerdir.doğudaki karakeçili boyları binkasım,muska,baleki,cerabi,amini,kadıyan,andari, gökçe,torun,şeyhlü,tosbağlı,albayramlı,simsorlu,az izbeğli,şerefli,gündoğdu kolları mevcuttur.baskilin konalga,karoğlu,emirhan,karakaş,koçyolu,beşbölük köylerine yerleştirilmişlerdir.elazığın merkeze bağlı sefolar başta olmak üzere 27 karakeçili köyü iskan edilmiştir.ağının saraycık köyü ve sivrice ilçemizin yedikardeş,cafolar,haftasar,soğuksu,kösebayır,göze li mercumut köylerinede karakeçili türkmenleri iskan edilmişlerdir.bu mamuratül aziz iskanı osmanlı dönemindeki arşiv kayıtlarında mevcuttur.bunlara ulaşmamı sağlayan Fahrettin KİRZİOĞLU hocamıza şükranlarımızı sunarız..ayrıca karakoçan yerlileri,palunun seydilli köyüde tamamen karakeçililerden oluşmuştur.bingöl simsor ve elazığın karasaz köyündeki ve ankara karaşardaki karakeçililer tamamen alevi bektaşi geleneklerini sürdürmüşlerdir..

  Köyün resmi işleri hariç bütün alışverişi Malatya ile yapılmaktadır.

  Kültür

  Köy kökenli olup üniversite tahsilini yapanların sayısı yüzlerin üzerinde olup, bunlardan doktor ve akademisyen olanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

  Coğrafya

  Elazığ iline 73 km, Baskil ilçesine 37 km uzaklıktadır.800m.rakıma sahiptir.Kuzeyi sıradağlarla çevrili olup, güneyi de baraj gölüne dayanmaktadır.Aslında Malatya ovasının Fırat nehri tarafından parçalanmış bir bölümü üzerind kurulmuştur.Yani coğrafi olarak Malatya ovasının devamı niteliğindedir.Köyün yerleşim yeri oldukça düz olup, yer yer akarsu vadileri ile parçalanmış dalgalı bir görüntü arz etmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi karasaldır. Ancak baraj gölü kıyısında olması iklimi biraz ılımanlaştırmıştır. Kar yağışlarına pek rastlanmaz. Yaz aylarında çok sıcak ve çok kurak bir iklim görülür.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bununla birlikte biber yetiştiriciliği eskiden beri süregelen bir uğraştır.Karpuzculuk yağmurlama sistemlerinin gelişmesiyle yaygınlaşmıştır.

  Köy Muhtarı:Bilgi yok

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hacımehmetli Köyü Baskil Forum Tarih
Hacımehmetli Köyü Hakkında Bilgi Kadınhanı Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Hacımehmetli Köyü Alanya Antalya Antalya Tanıtımı 31 Mart 2010
Hacımehmetlı Nur-Pa A.Ş. İlköğretim Okulu Kadınhanı Konya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 26 Eylül 2010
Hacımehmetlı Koprubası İlköğretim Okulu Alanya Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş