Hacılar Köyü Merkez Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hacılar Köyü Merkez Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Hacılar Köyü - Hacılar Köyü Hakkında - Hacılar Köyü Tanıtımı - Hacılar Köyü Resimleri
  Muhtarlık : Bilgi yok

  Hacılar, Burdur ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Hac dönüşü 4 ailenin köye yerleştiği rivayet edilir."Hacılar" isminin buradan geldiği söylenir.

  Hacılar , dünya tarihinde yerleşik hayata geçişin gerçekleştiği ilk yerlerden biridir.

  İl merkezinin 25 km. batısında bulunan Hacılar Höyüğü , Batı Anadolu'nun bilinen en eski yerleşim yeridir.

  Yapılan kazılarda , M.Ö 8500-4750 yıllarını arasını içeren 3 ayrı kültür devri tespit edilmiştir.1957-1960 yılında İngiliz arkeolog James Mellart tarafından yapılan kazıda, kalkolitik ve neolitik dönemlere ait dokuz yapı katı ortaya çıkarılmış, cila'lı taş devrine ait, altı - yedi bin yıllık ev temelleri,pişmiş topraktan heykeller,kırmızı boyalarla süslü çanak - çömlekler,çakmak taşından kesici aletler bulunmuş,adı henüz bilinmeyen bu şehrin, Anadolu'nun, hatta yer yüzünün ilk uygarlık merkezlerinden biri olduğu anlaşılmıştır. Bu yüzden "Hacılar" adı, dünya arkeoloji çevrelerinde dönemle ilgilenenler arasında önemli bir yer tutar. Göçebelikten yerleşik hayata geçen ve evlerinin bahçe duvarlarını yapan, yiyecek ve içeceklerini saklamak için kaplar yapan ilk insanların burada bıraktıkları kalıntılar dünya arkeolojisi açısından çok önemlidir. Buradan çıkan paha biçilemez eserler Burdur müzesinde sergilenmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek heryıl mayıs ayı sonu ve haziran ayı başında tekke mevkiinde yemek yapılır,yenilir içilir ve yağmur duası yapılır, görenek ve yemekleri yöresel tarımsal ürünlerden biri olan ve üretilen nohut'un yemek çeşitleri meşhurdur.Asma yaprağı turşusu,dolması,bulgur pilavı köyde olmazsa olmaz yemeklerindendir.

  Coğrafya

  Burdur merkezine 25 km uzaklıktadır.Köyün aşağı tarafından Bozçay geçmektedir.Köyün 3000 dekar sulak 9000 dekar kıraç arazisi vardır.Köyde akarsu bulunmamaktadır,1971 depreminde suyu kesilince daha sonraları sondajla su bulunarak,bu su ile içme suyu ve sulama suyu olarak halen kullanılmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi,yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk geçmektedir.Yalnızca ilkbahar ve sonbaharda biraz yağış düşmektedir. Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 519
  1997 - 550

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Hacılar köyü, 1971 Burdur depreminden sonra yurt dışına yoğun işçi gönderen köylerden birisidir. Halen köy dışına göç devam etmektedir.Onun için köyün nüfusu devamlı azalmaktadır. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan nüfus az olmakla beraber birim başına düşen verimde artış sağlanmıştır.

  Tefenni Gölhisar Fetiye yolu üzerinde kurulu asma bağları ,uzun yıllar önemli gelir kaynağı olmaktadır. Hacılar köyü ,Razaki cinsi üzümün yoğun olarak üretildiği köylerimizin başında gelir.

  Tarım ve hayvancılık faaliyetlerini yön vermek amacıyla S.S Hacılar Köyü Sulama kooperatifi kurulmuş olup faaliyetlerine devam etmektedir.Başkanlığını Mustafa KILINÇ'ın yürüttüğü kooperatifin köy merkezinde binası bulunmaktadır.Ayrıca bir fırın bulunmaktadır.

  Kooperatifin [Süt] toplama merkezine süt sağımını müteakip üreticilerce getirilen sütler soğutma tankına dökülmektedir.Bu da sütteki bakteri sayısını ciddi şekilde düşürmektedir.Ayda ortalama olarak 300 ton üzerinde süt üretilmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyün içme suyu şebekesi vardır , kanalizasyon bulunmaktadır. Jandarma karakolu"156" ve Sağlık ocağı mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hacılar Köyü Merkez Forum Tarih
Hacılar Köyü Merkez Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 16 Nisan 2010
Hacılar Köyü Merkez Ordu Ordu Tanıtımı 16 Nisan 2010
Karayağcıhacılar Köyü Merkez Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Küçükhacılar Köyü Merkez Isparta Isparta Tanıtımı 2 Nisan 2010
Sakarçiftliği Köyü Hakkında bilgi Hacılar Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş