Hacılar Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hacılar Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum Köyleri - Şenkaya Hoşköy Köyü - Hoşköy Köyü Hakkında - Hoşköy Köyü Tanıtımı - Hoşköy Köyü Resimleri


  Hoşköy, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün bilinen tek tarihi 210 sene önce Bingöl'ün ovalarından göç ederek geldikleridir.göçün nedeni tam olarak belli olmasada bir rivayete göre şöyledir: hayvanlarını otlatacak yer bulamadıklarından bir kısımı bingölden ayrılarak göç etmişlerdir. burya geldiklerinde ilk israilin düzüne yerleşmişlerdir.belirli bir zaman geçtikten sonra oradan köyün yeni yerine göç etmişlerdir.geldiklerinde köyün yerinde ormanlar varmış .zamanla ormandan geriye kayalıklar kalmış.köyün isminin nerden aldığı hakkında çeşitli rivayetler vardır.bunlardan biri.köye ilk gelen kişiler çok neşelilermiş.kimseyle tartışmaz hep mutlularmış.çevre köylerdekiler bu insanlara ne hoş insanlarsınız demeye başlamışlar.zamanla hoş insanlar hoşlular ve en sonunda hoş köyü ismini almıştır. 1.dünya savaşı sırasında ermenilerin işgali altında kalmışi. köy halkını camiye toplamışlar yakmak için. o zaman pehlivan olan süleyman bey köylüyü kurtarmıştır.ısızderedeki sülüğün taşı denilen yerde ermenileri uçuruma dökmüştür.bu uçuruma sülüğün taşı ismi ona aften verilmiştir.süleyman beyin oğlu beyazdır.beyaz bey zamanının ünlü pehlivanlarındandır.beyaz pehlivanın oğlu aynalı pehlivandır.aynalı pehlivan şuan yaşamaktadır.

  Kültür

  Köyümüzün kendine has kültürü hala devam etmektedir.ve akan zamanla ve yenilenen nesillerle beraber bir sentez halinde devm etmektedir. özgü Yemekleri:kuymağ, mantı, siron, grik, tırta, mığla, hasurta,melamin,kavurma helesi,açma pağaç,analı kızlı,keklik tavada,tuzda tavuk,haşil,kezzık,kete,ketmer,

  Coğrafya

  Erzurum iline 168 km, Şenkaya ilçesine 19 km uzaklıktadır.irana giden ana yola uzaklığı yaklaşık 1km dir. Yer şekilleri, dağlık ve engebelidir. Kaylıklar köyün büyük bir bölümünde mevcuttur.köyün sınırları içinde düz bir arzi bulmak nerdeyse imkansız.ardıç ağaçlarından ve kısa bodur çalılıklardan oluşan bitki örtüsü yaygındır.bozkır iklimi vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak Erzurum'un sert kış şartlarına göre Köy çevresinin daha yumuşak bir havası vardır. Yazları bazen çok yakıcı güneşi vardır. Akşam saatlerinde ise bir anda serinlik meydana gelir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 89
  2000 120
  1997 110

  nüfusun büyük bir kısmı göç etmiştir.bir çoğu istanbul arnavutköye yerleşmiştir.zaten ünüversite okumak için gidenler bir daha köye geri gelemiyor.gerek eğitim süreci olsun gerek iş olanakları bunu zorunlu kılmıştır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca sebzecilik ve meyvecilik de köyün geçim kaynaklarında önemli yer tutar. Köyde geniş oranda arıcılık da yapılmaktadır. Taş duvar ustalığı da önemli geçim kaynakları arasındadır. En büyük ekonomik faaliyet büyükbaş hayvancılıktır. Küçük baş hayvancılıkta gittikçe artan bir faaliyet olarak görülmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  köyde şu an muhtarlık yapan: Nevzat KÖKSAL

  Köyde muhtarlık Yapanlar: Ergül GÖZÜTOK Dursun Gök Şahismail GÖZÜTOK Zeki GÖZÜTOK Aynali Köksal Şahismail Gök Dursun Gök Zeki LEVENTOĞLU Gazi Gümüş Asker GÖZÜTOK

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol, elektrik ve sabit telefon vardır.Hoştap alanında bulunan tarlalara ulaşım vardır .Köydeki tarım faaliyetlerinin büyük kısmı Hoştap'da bulunur. Aşağı mahallesi İran transit yolu üzerine kurulmuştur. Köyde piknik, avlanma ve balık tutma alanları mevcuttur.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hacılar Köyü Hakkında Forum Tarih
Sakarçiftliği Köyü Hakkında bilgi Hacılar Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Karpuzsekisi Köyü Hakkında Bilgi Hacılar Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Hacılar Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Hacılar Köyü Hakkında Bilgi Gülşehir Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 21 Ocak 2011
Hacılar Köyü Hakkında Bilgi Pazaryolu Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş