Hacıismail Köyü - Samsun Merkez

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hacıismail Köyü - Samsun Merkez konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hacıismail Köyü Hakkında - Hacıismail Köyü Resimleri - Samsunun Köyleri  [​IMG]


  Tarihi

  Samsun Hacıismail mahallesinin büyük çoğunluğunu 1923 - 1924 mübadelesinde Selanik'in çeşitli köy ve kasabalarından gelen mübadil insanlardan oluşmaktadır. Halk arasında bu insanlara muacır denilmektedir. Köye ilk gelenlerden biri olan Hacı ismail efendi köy sınırlarına geldiğinde köyde rumlar ikamet etmekteymiş. Köye ilk yerleşen Hacı İsmail efendi ve ailesidir. Bundan dolayı köye Hacıismail köyü dendiği rivayet edilmektedir.

  Kültür Köyün kültür anlamında en büyük özelliği düğünlerinde ön plana çıkan davul zurna eşliğindeki geleneksel mubadil oyunlarıdır.Köy ahalisinin mutfağından et eksik olmaz.Buna bağlı olarak ön plana çıkan yemeklerin başında düğünlerde misafirlere ikram edilen etli pilav,kavurma,etli yaprak sarma ve ekşili tarhana çorbası gelir.Köyün gençliği ava çok meraklıdır.Köy halkı geleneklerine çok bağlıdır.

  Coğrafya

  Samsun merkezine 2 km uzaklıktadır.deniz manzarası hakimdir.mahalle iki akarsu arasındadır.yesil bir bitki ortusu hakimdir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  2000-1812

  1997-0

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin mahalle tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için Mahalle muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre mahalle mutarları muhtarları:

  Seçim Yılı ADI ve SOYADI

  2009 NAZİF TANYILDIZ 2004 HAMZA USTA
  1999 HAMZA USTA
  1994 ALİ ÖZBEK
  1989 ERDOĞAN ÖZTÜRK
  1984 GÜLTEKİN ÖZÜDOĞRU
  1979 ALİ ŞENGÖZ

  NOT= Mahalleninilk muhtarı ALİ TANYILDIZ'dır

  Altyapı bilgileri

  Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş